BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

49 województw na nowo? Rząd zapowiada deglomerację i wynoszenie instytucji z Warszawy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Deglomeracja, dobre, duże inwestycje i mądra polityka klimatyczna w miastach, poprawa jakości powietrza, to nasze największe wyzwania na najbliższe lata - cytuje Jadwigę Emilewicz PAP. Oprócz kwestii klimatycznych Ministerstwo Przedsiębiorczości zwraca również uwagę na stworzenie lepszych warunków egzystencji w średniej wielkości miastach, ale także w wojewódzkich. 

Warszawa jako magnes 

Ministerstwo zauważa, że obecnie w Polsce Warszawa działa jak magnes, który przyciąga najlepiej wykwalifikowanych, dynamicznych i pomysłów ludzi, a proces ten wciąż się pogłębia, co powoduje wyraźne szkody dla mniejszych miast, które cierpią przez to na coraz większe braki kadrowe. Taka sytuacja prowadzi do nierównomiernego rozwoju gospodarczego Polski. 

Z pomysłem “Miasta Plus” zgadza się również prezydent Chełma, miasta na Lubelszczyźnie, które w 1999 r. straciło status ośrodka wojewódzkiego. Jakub Banaszek powiedział, że: Deglomeracja to nic innego jak przenoszenie miejsc pracy, urzędów centralnych, poza obręb metropolii. Ale żeby deglomerację dobrze przeprowadzić, należy ją przeprowadzić mądrze, to znaczy tak, żeby nie osłabiać metropolii, bo to nie o to chodzi. Chodzi o to, żeby uwolnić potencjał miast małych i średnich.

Rozsądna deglomeracja 

Jadwiga Emilewicz mówiła, że projekt nie ma polegać na losowym przenoszeniu instytucji centralnych do mniejszych ośrodków miejskich lecz na dokładnym sprawdzeniu w których miejscach Polski kształci się najlepszych specjalistów z danych dziedzin i tam umieszczać instytucje, które będą pracować lepiej i taniej dla dobra całego kraju. 

Przykładem dla pani minister był tutaj Olsztyn i projekt przeniesienia do stolicy województwa warmińsko-mazurskiego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, bowiem właśnie w Olszstynie kształci się najlepszych specjalistów z tejże dziedziny. Emilewicz nie zapomniała także o instytucjach, które już uległy decentralizacji a za przykład posłużył tutaj Urząd Miary w Kielcach.

Tagi:

Władza SamorządowaMiasto Pluszrównoważony rozwój

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]