Warszawa z prawego brzegu Wisły
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 8 Lipca 2019

49 województw na nowo? Rząd zapowiada deglomerację i wynoszenie instytucji z Warszawy

Minister przedsiębiorczości ogłosiła na Konwencji Programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy, która w weekend odbywała się w Katowicach, że rząd pracuje nad programem “Miasto Plus” zakładającym decentralizację. Taką potrzebę zgłaszają od dawna władze samorządowe miast wojewódzkich, a w szczególności byłych miast wojewódzkich, które utraciły status województwa po ostatniej reformie administracyjnej jaka miała miejsce w 1999 roku.

Deglomeracja, dobre, duże inwestycje i mądra polityka klimatyczna w miastach, poprawa jakości powietrza, to nasze największe wyzwania na najbliższe lata - cytuje Jadwigę Emilewicz PAP. Oprócz kwestii klimatycznych Ministerstwo Przedsiębiorczości zwraca również uwagę na stworzenie lepszych warunków egzystencji w średniej wielkości miastach, ale także w wojewódzkich.

Warszawa jako magnes

Ministerstwo zauważa, że obecnie w Polsce Warszawa działa jak magnes, który przyciąga najlepiej wykwalifikowanych, dynamicznych i pomysłów ludzi, a proces ten wciąż się pogłębia, co powoduje wyraźne szkody dla mniejszych miast, które cierpią przez to na coraz większe braki kadrowe. Taka sytuacja prowadzi do nierównomiernego rozwoju gospodarczego Polski.

Ciąża plus - nowa propozycja rządu. Darmowe leki dla ciężarnychCiąża plus - nowa propozycja rządu. Darmowe leki dla ciężarnychCzytaj dalej

Z pomysłem “Miasta Plus” zgadza się również prezydent Chełma, miasta na Lubelszczyźnie, które w 1999 r. straciło status ośrodka wojewódzkiego. Jakub Banaszek powiedział, że: Deglomeracja to nic innego jak przenoszenie miejsc pracy, urzędów centralnych, poza obręb metropolii. Ale żeby deglomerację dobrze przeprowadzić, należy ją przeprowadzić mądrze, to znaczy tak, żeby nie osłabiać metropolii, bo to nie o to chodzi. Chodzi o to, żeby uwolnić potencjał miast małych i średnich.

Rozsądna deglomeracja

Jadwiga Emilewicz mówiła, że projekt nie ma polegać na losowym przenoszeniu instytucji centralnych do mniejszych ośrodków miejskich lecz na dokładnym sprawdzeniu w których miejscach Polski kształci się najlepszych specjalistów z danych dziedzin i tam umieszczać instytucje, które będą pracować lepiej i taniej dla dobra całego kraju.

Przykładem dla pani minister był tutaj Olsztyn i projekt przeniesienia do stolicy województwa warmińsko-mazurskiego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, bowiem właśnie w Olszstynie kształci się najlepszych specjalistów z tejże dziedziny. Emilewicz nie zapomniała także o instytucjach, które już uległy decentralizacji a za przykład posłużył tutaj Urząd Miary w Kielcach.

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. Pod Radomiem zabrakło już wody
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News