biznes finanse video praca handel Eko Energetyka polska i świat O nas
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > Miasta chciałyby eksmitować mieszkańców. "Ustawa o prawie lokatorskim jest bolączką"
Michał Górecki
Michał Górecki 29.05.2024 07:15

Miasta chciałyby eksmitować mieszkańców. "Ustawa o prawie lokatorskim jest bolączką"

Miasta chciałyby eksmitować mieszkańców. "Ustawa o prawie lokatorskim jest bolączką"
Fot. Michał Górecki

Miasto promujące stałych mieszkańców, to, przynajmniej w kontekście mieszkalnictwa, rozwiązanie niemożliwe? Mieszkanie komunalne, choć może zostać przyznane wyłącznie osobie na stałe zameldowanej w danej gminie, w praktyce, przez regulacje ustawy o ochronie najemcy, generuje zadłużenie względem miasta. Prezydenci Wrocławia i Jeleniej Góry podali kwoty. “Ustawa o prawie lokatorskim jest bolączką”.

Miasta chciałyby eksmitować dłużników

“Bolączką jest ustawa o prawie lokatorskim. We Wrocławiu mamy ponad 30 tysięcy mienia komunalnego, upraszczając, ok. 8 tys. ludzi w ogóle nie płaci. Nie można ich wyprowadzić. Nie jest to uczciwe społecznie” - mówi wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur. Jelenia Góra u swoich wierzycieli ma ok. 50 milionów zł. długu. W teorii - ściągalnego, w praktyce - nie. Do tego dochodzi kontekst “booking island”, czyli mieszkań kupowanych pod najem krótkoterminowy, z którym polskie miasta, zwłaszcza te turystyczne, walczą od lat.

Zobacz też: Ile zarabia klasa średnia? Należy do niej spora grupa Polaków

Wiceprezydent Wrocławia o mieszkaniach komunalnych: "chcielibyśmy uwolnić tę tkankę". Dla nauczycieli

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, podczas pierwszego dnia 18. edycji Smart City Forum podniósł problem mieszkalnictwa komunalnego i sprzężonych z nim długów, generowanych przez niepłacących najemców. Słowa wiceprezydenta podpierają dane GUS: do końca 2023 r. w całej Polsce ok. 335 tys. lokatorów było zadłużonych wobec gminy (ok. 45 proc. wszystkich mieszkań komunalnych). 3 lata wcześniej, na koniec 2020 r., dług miało 392 tys. mieszkań, co oznacza, że trend jest bliski stałego. Jeszcze w 2020 r. Instytut Rozwoju Miast i Regionów relacjonował, że największe zadłużenie mają ci lokatorzy, którzy uporczywie unikają kontaktu z władzami gminy. Nie odbierają, nie odpisują, nie wpuszczają do domu. Dlaczego tak jest?

Eksmisja z lokalu komunalnego

Samorządowcy upatrują źródła problemu w stanie prawnym. Zgodnie z przepisami wypowiedzenie umowy najmu mieszkania komunalnego (z powodu zadłużenia) może mieć miejsce w przypadku, gdy zadłużenie wynosi co najmniej 3 transze czynszu. Ale eksmisja “na bruk” w Polsce nie istnieje - właściciel lokalu (w tym przypadku gmina) nie może eksmitować lokatora, bo ten podlega ustawie o ochronie praw lokatorów. W praktyce więc, właściciel może złożyć wniosek o eksmisję dobrowolną, a później złożyć pozew o eksmisję do sądu. Ostateczne usunięcie z lokalu może się odbyć wyłącznie w przypadku otrzymania prawomocnego wyroku sądu. Postępowanie sądowe może trwać kilka lat, w tym czasie zadłużenie rośnie, a płaci samorząd. W wielu przypadkach sąd przyznaje eksmitowanemu mieszkanie socjalne.

Chcielibyśmy uwolnić tę tkankę, która nie pracuje, a która mogłaby pracować na rzecz lokalnej społeczności, choćby dla nauczycieli, żeby ich premiować, wiemy jak mało zarabiają. 

Jelenia Góra: dług wobec gminy wynosi 50 milionów złotych

Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak odparł, że - w przypadku jego miasta - dług wobec gminy wynosi 50 milionów złotych. Dodał przy tym kontekst kupowania nieruchomości w charakterze inwestycyjnym.

W miastach turystycznych mamy trochę inny problem; zakupu mieszkania przez osoby niemieszkające w mieście, a traktujące tę nieruchomość jako kapitał. Niedawno spotkałem się z deweloperem, który w Jeleniej Górze buduje trzy budynki. Osoby, które kupują te mieszkania to w 60 proc. osoby spoza miasta; z Łodzi, Warszawy. Czasem z zagranicy.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji
Jagody słoik
Tak oszukują na jagodach. Przed zakupem koniecznie sprawdź jeden szczegół
Bloki mieszkalne
Właściciele mieszkań mają nowy obowiązek od 30 czerwca. Inaczej nawet 30 tys. zł kary
Pieniądze
Nawet 1978,49 zł co miesiąc za urodzenie dziecka. Tym kobietom należy się dodatek z ZUS
Sąsiedztwo, osiedle
O tym obowiązku właściciele nieruchomości zapominają nagminnie. Kara nawet 5 tys. zł
Mieszkania klucze
Kupno mieszkania ma być łatwiejsze. Sejm podjął decyzję
telefon z PRL
Arcytrudny quiz o PRL. To nie tylko długie kolejki i kartki na mięso. Sprawdź się
Wybór Redakcji
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: