BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa Plac Bankowy N/Z Ratusz, siedziba: Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Urzad Wojewodzki, Wojewodzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, Sejmik Wojewodztwa Mazowieckiego, Urzad Marszalkowski Wojewodztwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Stolecznego, Urzad Miasta Stolecznego - tablica informacyjna

East News, Zofia i Marek Bazak

Ile zarabia radny miejski? Takich kwot się raczej nie spodziewałeś

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

"Ile zarabia radny miejski?" - to także jest jedno z bardziej nurtujących pytań Polaków, bowiem wszystko rozgrywa się na szczeblu władzy. Wbrew powszechnemu przekonaniu to, ile zarabia radny miejski nie jest ogromną tajemnicą, a jego uposażenie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zarabia radny miejski

  • W jaki sposób obliczane jest uposażenie radnego miejskiego

  • Czy może on liczyć na dodatkowe benefity

Ile zarabia radny miejski? - jedno pytanie, dużo odpowiedzi

O ile radnego osiedlowego możemy zaliczyć raczej do kategorii działaczy społecznych, to radny miejski wkracza już w szeregi poważnej polityki. Można by rzecz, że jest to nie tylko element władzy samorządowej, ale przedbiegi do szeregów krajowych. Ile zatem zarabia radny miejski?

Pojęcie radnego miejskiego trzeba bardzo mocno podkreślać, bowiem poza nim mamy do czynienia jeszcze z radnymi gminy oraz radnymi powiatu. Dzisiaj przyjrzyjmy się uposażeniu tego, który w hierarchii stoi najniżej, a co się z tym wiąże, może liczyć na najmniejszą dietę.

Przede wszystkim diety radnego nie możemy rozpatrywać w kategoriach wynagrodzenia. " Jest to zwrot części wydatków ponoszonych przez radnych w związku z wykonywaniem mandatu" - informuje w jednym ze swoich artykułów "Rzeczpospolita".

Jednocześnie należy wiedzieć, że to, ile zarabia radny miejski obliczane jest na podstawie kwoty bazowej określonej w specjalnej ustawie. Dieta radnego nie może przekroczyć półtorakrotności owe kwoty bazowej. Kwota bazowa "stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, w poprzednim roku kalendarzowym" - tłumaczy nam z kolei Business Insider.

Kwota bazowa, czyli to od czego tak naprawdę zależą zarobki radnego miejskiego od kilku lat pozostaje na tym samym poziomie. W 2017 r. zwaloryzowano je do kwoty 1789,42 zł i od tamtej pory stoi w miejscu. Nawet z okazji 2021 r. i szalejącej inflacji nie powędruje w górę.

Czy to, ile zarabia radny miejski jest grą wartą świeczki?

Okazuje się, że posłowie przestrzegają przed zamrażaniem kwoty bazowej, bowiem może to prowadzić do korupcji. Mocne stanowisko w sprawie tego, ile zarabia radny miejski zajął poseł Grzegorz Lipca. Cytowany przez serwis prawo.pl powiedział, że dalsze zamrażanie kwoty bazowej może doprowadzić do sytuacji, którą znamy z Ukrainy, a niestety, tam brak jest zaangażowania lokalnych społeczników a w zamian za to jest szalejąca korupcja.

Zarobki radnego miejskiego zależą od ilości mieszkańców danej miejscowości. W gminie wiejskiej i miejskiej zarobki radnego mogą wynieść maksymalnie 2684, 13 zł. Z kolei w miejscowościach od 15 tys. do 100 tys. dieta radnego spada do 75 proc., czyli 2013,10 zł. Tam, gdzie mamy do czynienia z liczbą poniżej 15 tys. mieszkańców zarobki radnego wynoszą 1342, 07 zł, czyli 50 proc. maksymalnej kwoty.

Zdarzają się gminy, w których zarobki radnego miejskiego nie przekraczają 600 zł. Jednakże to nie wszystko, bowiem samorządowcy mogą liczyć na szereg nagród, np.: jubileuszowych zależnych od stażu pracy.

Mimo wszystko, praca radnego miejskiego jest bardzo ciężka i odpowiedzialna. Ten człowiek odpowiada przed lokalną społecznością ze swoich poczynań i jako społecznik, musi zrobić wszystko, aby działać dla dobra ogółu, a nie realizacji swoich partykularnych interesów.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >