Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > "Wspólnota sukcesu". Premier Buzek ocenia 20 lat Polski w Unii Europejskiej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.05.2024 23:04

"Wspólnota sukcesu". Premier Buzek ocenia 20 lat Polski w Unii Europejskiej

Jerzy Buzek
Fot. YouTube/BiznesINFO

Jesteśmy wspólnotą wielkiego sukcesu i musimy o to dbać i utrzymać ten sukces - tak o osiągnięciach Unii Europejskiej mówił Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Morze komunizmu, a my w tym morzu komunizmu w hali Oliwii w Gdańsku na pierwszym zjeździe Solidarności mówiliśmy o samorządnej Rzeczpospolitej - wspominał korzenie ustawy samorządowej nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Były premier o samorządach

W studiu portalu BiznesINFO gościł Jerzy Buzek, były premier Polski i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Pierwszym tematem rozmowy naszego gościa z Mikołajem Dowejko była kwestia związana z samorządami. Jerzy Buzek podkreślił, że sercem samorządności jest poważna decentralizacja finansów publicznych.

Wspomniał, że dzięki ustawie wprowadzonej 25 lat temu udało się zdecentralizować finansowanie w daleko idący sposób. Podkreślił, że nasz kraj jest chwalony w Unii Europejskiej za tą kluczową zmianę. To rozwiązanie daje siłę i niezależność polskim samorządom. 

Zobacz także: "Nadmierna regulacja". Dr Jacek Bartosiak o wyzwaniach europejskiej gospodarki

Legendarna marka powraca do Lidla. Sklep odwiedzą tłumy klientów

Ostatnie lata były trudnym okresem dla samorządów

Były premier zauważył, że ostatnie osiem lat było najtrudniejszym okresem dla polskich samorządów. Następnie Jerzy Buzek podkreśla, samorządy są nieodłącznym elementem państwa, bo tak naprawdę są najbliżej społeczeństwa i dzięki nim to obywatele mają decydujący głos w sprawie przyszłości naszego kraju.

Kolejne pytanie skierowane do byłego premiera dotyczyło 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Jerzy Buzek podkreśla, że pierwsze zmiany były wprowadzane kosztem obywateli, a działo się tak z powodu między innymi wysokiego bezrobocia czy przejścia na gospodarkę rynkową. Przejście z gospodarki komunistycznej było niezwykle trudne.

Jerzy Buzek o osiągnięciach Unii Europejskiej

W dalszej części rozmowy pojawił się temat Zielonego Ładu i protestu rolników. Premier Buzek podkreślił na wstępie, że takie rozwiązanie zostało wprowadzone przez poprzednią władzę naszego kraju. Następnie zauważył, że rolnicy jak na razie nie odczuli skutków wprowadzenia Zielonego Ładu. 

Jerzy Buzek przekazał, że Unia Europejska zapewniła naszemu państwu bezpieczeństwo energetyczne, zdrowotne czy finansowe. Na koniec rozmowy podsumował, że jesteśmy wspólnotą wielkiego sukcesu i musimy o to dbać oraz utrzymać ten sukces.