Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > "Nadmierna regulacja". Dr Jacek Bartosiak o wyzwaniach europejskiej gospodarki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.05.2024 20:02

"Nadmierna regulacja". Dr Jacek Bartosiak o wyzwaniach europejskiej gospodarki

Jacek Bartosiak
Fot. YouTube/BiznesINFO

W Europie jest problem z nadmierną regulacją, która ogranicza i dławi innowacyjność — tak o europejskiej gospodarce wypowiadał się dr Jacek Bartosiak, założyciel think-thanku Strategy&Future. Klasa polityczna, która musi zmienić swoje nastawienie do przedsiębiorcy polskiego — ocenił relacje państwo-biznes nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Rozwój polskiej gospodarki na tle Europy

W studiu portalu BiznesINFO pojawił się dr Jacek Bartosiak, założyciel think-thanku Strategy&Future, który poruszył wiele ważnych kwestii związanych z gospodarką i biznesem. W pierwszej kolejności ekspert został zapytany o stan polskiej gospodarki.

Dr Bartosiak podkreślił, że nasza gospodarka na tle Europy rozwija się bardzo dobrze, ale jest zależna od centrów dyspozycji kapitałowej i inwestycyjnej. Zauważył, że wciąż jest sporo do zrobienia w tej kwestii, a przede wszystkim powinniśmy szukać własnych metod rozwojowych, choć nie będzie to łatwe. 

Legendarna marka powraca do Lidla. Sklep odwiedzą tłumy klientów

"Cieniem się kładzie przyszłość Europy"

W dalszej części rozmowy, dr Jacek Bartosiak wskazał, że “cieniem się kładzie przyszłość Europy”, zwłaszcza jeśli chodzi o zagrożenia geopolityczne. Negatywny wpływ na europejską gospodarkę mogą mieć między innymi kwestie związane z wojną technologiczno-handlową USA i Chin.

Dr Bartosiak podkreślił również, że odnalezienie się Europy w nowym systemie może być dość trudne. Będzie to przede wszystkim poważne wyzwanie nie tylko dla przywódców europejskich, ale także dla całego przywództwa politycznego, w tym także polskiego. 

Zobacz także: "Pomóc przedsiębiorcom". Senator Kwiatkowski o relacji biznesu z państwem

Co powinno być najważniejsze dla przedsiębiorców?

Podczas rozmowy z ekspertem padło także pytanie dotyczące kwestii, które powinny być kluczowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zdaniem Dr Jacka Bartosiaka, najważniejsza jest kasa polityczna, która powinna zmienić swoje nastawienie do polskich przedsiębiorców.

Podkreślił też, że w Europie jest problem z nadmierną regulacją, która dławi innowacyjność. Wspomniał również, że potrzebną zmianą byłaby poprawa tej innowacyjności także w naszym kraju.