BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ceny prądu to koszmar. Polska może mieć najwyższe w Europie

7 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Ceny prądu rosną nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie. Pomimo niedawno uchwalonej ustawy o zamrożeniu cen energii elektrycznej, niedługo może się okazać, że będziemy mieć najdroższą energię elektryczną w całej Europie.

Ceny prądu coraz wyższe

Ceny prądu rosną nie tylko w Polsce, ale też w pozostałych krajach europejskich. Dzięki ustawie, która zamraża ceny prądu w tym roku, podwyżki nie dotknęły gospodarstw domowych mikro- i małych przedsiębiorstw, szpitali, a także jednostek sektora finansów publicznych. Z kolei 18,5 tys. średnich i dużych firm od początku lipca musi płacić wyższe ceny za energię elektryczną. Uchwalone niedawno przepisy wcale nie muszą oznaczać, że taka sytuacja potrwa dłużej. Jak podaje portal Enerad.pl, już od 2020 roku ceny prądu mogą być wyższe nawet o 30-50 procent.

Ceny prądu w Polsce już niedługo najwyższe w Europie

W zeszłym roku Polska miała najwyższe ceny hurtowe energii elektrycznej spośród krajów ościennych. Jak wynika z danych PGE, średnia cena za 1 MWh energii w Polsce była wyższa o 25-32 zł w porównaniu z Czechami, Niemcami czy Szwecją. W efekcie wzrósł import energii elektrycznej z sąsiednich państw do naszego kraju.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ostrzega, że już niedługo Polska może mieć najdroższą energię elektryczną na kontynencie. - W ciągu kilku lat możemy mieć najdroższy prąd w Europie, a już w tej chwili najwięksi odbiorcy płacą za megawatogodzinę istotnie więcej niż państwa regionu - czytamy w artykule. Na tym jednak nie koniec. Eksperci uważają, że coraz wyższe ceny prądu wpłyną nie tylko na płace Polaków, ale także na ceny w całym kraju - zarówno produktów, jak i usług.

Ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2020

Na ceny prądu 2020 roku złoży się podwyżka z bieżącego roku (aktualnie nieodczuwalna ze względu na dopłaty rządowe) i naturalna podwyżka, która ma się wydarzyć na przełomie 2019 i 2020 roku. Specjaliści uważają, że gospodarstwa domowe w przyszłym roku zapłacą za energię elektryczną nawet o 30-50 proc. więcej. Jeśli chodzi o prognozy na przyszłe lata, to też malują się niestety w ciemnych barwach. Przez najbliższą dekadę ceny prądu nadal mają stać na bardzo wysokim poziomie, a Polacy mogą się spodziewać spadku dopiero w okolicach 2035 roku.

Ceny prądu dla firm w 2020

Według prognoz ekspertów banku Credit Agricole, w przyszłym roku ceny prądu dla przedsiębiorstw będą rozwijać się zgodnie z mechanizmami rynkowymi i zanotują wzrost o 40 proc. Niestety, w następnych latach nie zapowiada się na zmiany.

Podobne artykuły

Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >