Już niedługo Polska może mieć najdroższy prąd w całej Europie
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Października 2019

Ceny prądu to koszmar. Polska może mieć najwyższe w Europie

Ceny prądu rosną nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie. Pomimo niedawno uchwalonej ustawy o zamrożeniu cen energii elektrycznej, niedługo może się okazać, że będziemy mieć najdroższą energię elektryczną w całej Europie.

Ceny prądu coraz wyższe

Ceny prądu rosną nie tylko w Polsce, ale też w pozostałych krajach europejskich. Dzięki ustawie, która zamraża ceny prądu w tym roku, podwyżki nie dotknęły gospodarstw domowych mikro- i małych przedsiębiorstw, szpitali, a także jednostek sektora finansów publicznych. Z kolei 18,5 tys. średnich i dużych firm od początku lipca musi płacić wyższe ceny za energię elektryczną. Uchwalone niedawno przepisy wcale nie muszą oznaczać, że taka sytuacja potrwa dłużej. Jak podaje portal Enerad.pl, już od 2020 roku ceny prądu mogą być wyższe nawet o 30-50 procent.

Skażone mięso wycofywane w pośpiechu. 5 ofiar śmiertelnychSkażone mięso wycofywane w pośpiechu. 5 ofiar śmiertelnychCzytaj dalej

Ceny prądu w Polsce już niedługo najwyższe w Europie

W zeszłym roku Polska miała najwyższe ceny hurtowe energii elektrycznej spośród krajów ościennych. Jak wynika z danych PGE, średnia cena za 1 MWh energii w Polsce była wyższa o 25-32 zł w porównaniu z Czechami, Niemcami czy Szwecją. W efekcie wzrósł import energii elektrycznej z sąsiednich państw do naszego kraju.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ostrzega, że już niedługo Polska może mieć najdroższą energię elektryczną na kontynencie. - W ciągu kilku lat możemy mieć najdroższy prąd w Europie, a już w tej chwili najwięksi odbiorcy płacą za megawatogodzinę istotnie więcej niż państwa regionu - czytamy w artykule. Na tym jednak nie koniec. Eksperci uważają, że coraz wyższe ceny prądu wpłyną nie tylko na płace Polaków, ale także na ceny w całym kraju - zarówno produktów, jak i usług.

Hitowy produkt wraca do Lidla. 12 października sklepy przeżyją oblężenieHitowy produkt wraca do Lidla. 12 października sklepy przeżyją oblężenieCzytaj dalej

Ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2020

Na ceny prądu 2020 roku złoży się podwyżka z bieżącego roku (aktualnie nieodczuwalna ze względu na dopłaty rządowe) i naturalna podwyżka, która ma się wydarzyć na przełomie 2019 i 2020 roku. Specjaliści uważają, że gospodarstwa domowe w przyszłym roku zapłacą za energię elektryczną nawet o 30-50 proc. więcej. Jeśli chodzi o prognozy na przyszłe lata, to też malują się niestety w ciemnych barwach. Przez najbliższą dekadę ceny prądu nadal mają stać na bardzo wysokim poziomie, a Polacy mogą się spodziewać spadku dopiero w okolicach 2035 roku.

Ceny prądu dla firm w 2020

Według prognoz ekspertów banku Credit Agricole, w przyszłym roku ceny prądu dla przedsiębiorstw będą rozwijać się zgodnie z mechanizmami rynkowymi i zanotują wzrost o 40 proc. Niestety, w następnych latach nie zapowiada się na zmiany.

PKO BP alarmuje klientów. Trwa wielka akcja oszustów w sieciPKO BP alarmuje klientów. Trwa wielka akcja oszustów w sieciCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Panna młoda miała powody, żeby być zła. Podczas ślubu teściowa przekroczyła wszystkie granice

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News