BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ceny prądu to koszmar. Polska może mieć najwyższe w Europie

7 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Ceny prądu rosną nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie. Pomimo niedawno uchwalonej ustawy o zamrożeniu cen energii elektrycznej, niedługo może się okazać, że będziemy mieć najdroższą energię elektryczną w całej Europie.

Ceny prądu coraz wyższe

Ceny prądu rosną nie tylko w Polsce, ale też w pozostałych krajach europejskich. Dzięki ustawie, która zamraża ceny prądu w tym roku, podwyżki nie dotknęły gospodarstw domowych mikro- i małych przedsiębiorstw, szpitali, a także jednostek sektora finansów publicznych. Z kolei 18,5 tys. średnich i dużych firm od początku lipca musi płacić wyższe ceny za energię elektryczną. Uchwalone niedawno przepisy wcale nie muszą oznaczać, że taka sytuacja potrwa dłużej. Jak podaje portal Enerad.pl, już od 2020 roku ceny prądu mogą być wyższe nawet o 30-50 procent.

Ceny prądu w Polsce już niedługo najwyższe w Europie

W zeszłym roku Polska miała najwyższe ceny hurtowe energii elektrycznej spośród krajów ościennych. Jak wynika z danych PGE, średnia cena za 1 MWh energii w Polsce była wyższa o 25-32 zł w porównaniu z Czechami, Niemcami czy Szwecją. W efekcie wzrósł import energii elektrycznej z sąsiednich państw do naszego kraju.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ostrzega, że już niedługo Polska może mieć najdroższą energię elektryczną na kontynencie. - W ciągu kilku lat możemy mieć najdroższy prąd w Europie, a już w tej chwili najwięksi odbiorcy płacą za megawatogodzinę istotnie więcej niż państwa regionu - czytamy w artykule. Na tym jednak nie koniec. Eksperci uważają, że coraz wyższe ceny prądu wpłyną nie tylko na płace Polaków, ale także na ceny w całym kraju - zarówno produktów, jak i usług.

Ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2020

Na ceny prądu 2020 roku złoży się podwyżka z bieżącego roku (aktualnie nieodczuwalna ze względu na dopłaty rządowe) i naturalna podwyżka, która ma się wydarzyć na przełomie 2019 i 2020 roku. Specjaliści uważają, że gospodarstwa domowe w przyszłym roku zapłacą za energię elektryczną nawet o 30-50 proc. więcej. Jeśli chodzi o prognozy na przyszłe lata, to też malują się niestety w ciemnych barwach. Przez najbliższą dekadę ceny prądu nadal mają stać na bardzo wysokim poziomie, a Polacy mogą się spodziewać spadku dopiero w okolicach 2035 roku.

Ceny prądu dla firm w 2020

Według prognoz ekspertów banku Credit Agricole, w przyszłym roku ceny prądu dla przedsiębiorstw będą rozwijać się zgodnie z mechanizmami rynkowymi i zanotują wzrost o 40 proc. Niestety, w następnych latach nie zapowiada się na zmiany.

Tagi:

prądPolskaEuropaenergetykaceny prąduceny energii

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >
Według eksperta Banku Pekao, inflacja po chwilowym spadku utrzyma się na stałym wysokim poziomie.

Finanse

Ekonomiści: inflacja w listopadzie będzie niższa niż zakładano

Czytaj więcej >

Finanse

ZUS idzie na rękę pracującym. W Twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy

Czytaj więcej >