mBank Jerzy Kwieciński
Wikipedia/Fot. P. Tracz Kancelaria Premiera
Autor Paulina Musianek - 7 Października 2019

mBank na celowniku Skarbu Państwa. Minister ujawnia plany

mBank został wystawiony na sprzedaż przez, już niedługo byłego, właściciela Commerzbank. Minister finansów zdradza, jakie ma plany co do akcji mBanku.

mBank zostanie kupiony przez Skarb Państwa?

mBank, należący do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce, został wystawiony na sprzedaż. 70-proc. pakiet akcji mBanku jest teraz łakomym kąskiem, nic więc dziwnego, że od razu pojawiły się przypuszczenia, że być może zostanie on kupiony przez Skarb Państwa. W dodatku spekulacje podsycają niedawne obietnice PiS dotyczące planów zwiększenia udziału polskiego kapitału w bankowości. Akcje miałyby przejąć banki państwowe – PKO BP i Pekao.

- Zawsze, gdy pojawiają się ciekawe aktywa bankowe, to ekscytuje rynek. Z mojego punktu widzenia najlepiej by było, gdyby te aktywa zostały przejęte przez taki bank, dla którego to jest dobre uzupełnienie obecnego portfela produktowego - powiedział minister finansów Jerzy Kwieciński w rozmowie z dziennikarzami w kuluarach Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem, cytowany przez PAP.

Na pytanie, czy zakup mBanku byłby dobrym uzupełnieniem dla któregoś z banków pod kontrolą Skarbu Państwa Kwieciński tajemniczo odpowiedział „nie wykluczam”. - Mogę zapewnić, że te banki, z którymi jako rząd bliżej współpracujemy, dobrze „zerkają” na to, co się dzieje na rynku - powiedział szef resortu.

Jak czytaliśmy w “Rzeczpospolitej” tuż po pojawieniu się informacji i sprzedażu akcji mBanku przez Commerzbank, bank ten byłby bardzo atrakcyjny dla wszystkich graczy na rynku. – To bank z pierwszej piątki pod względem wielkości, ma spory udział w rynku, jest rozwinięty technologicznie, działa w stosunkowo dużym kraju UE o dobrej i rozwijającej się gospodarce. Bardziej atrakcyjny wydaje się dla nowych graczy niż banków już obecnych na naszym rynku ze względu na jego lekką, niewielką, a więc niskokosztową, sieć oddziałów, co powoduje, że główne i najłatwiejsze w bankowych fuzjach kosztowe efekty synergii dzięki zamykaniu oddziałów i zwolnieniom nie byłyby tak duże jak zwykle – wyjaśniał gazecie Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

Prawdziwa plaga wśród grzybiarzy. Policja interweniuje codzienniePrawdziwa plaga wśród grzybiarzy. Policja interweniuje codziennieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Panna młoda miała powody, żeby być zła. Podczas ślubu teściowa przekroczyła wszystkie granice

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News