BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pensja poselska pójdzie na waciki. Najbogatsi posłowie nowej kadencji
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:09

Pensja poselska pójdzie na waciki. Najbogatsi posłowie nowej kadencji

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Sejm gości bogaczy

Sejm już niedługo zbierze się w nowym składzie. Wybory parlamentarne sprawiły, że w  elicie najbogatszych posłów dojdzie do sporych przetasowań. Jak podaje portal money.pl, z najbogatszej dziesiątki posłów odchodzącego sejmu zostało zaledwie dwóch posłów - Adam Cyrański z Koalicji Obywatelskiej i Leszek Galemba z Prawa i Sprawiedliwości.

Pomimo, że oświadczenia majątkowe nowych parlamentarzystów mają zostać opublikowane dopiero za parę miesięcy, to portal money.pl stworzył zestawienie tych osób, które zajmą miejsca czołówce najbogatszych. I co ciekawe, żaden z nich nie jest postacią anonimową.

Morawiecki w czołówce

Jednym z nich jest Mateusz Morawiecki. To może być nieoczywiste dla każdego, ponieważ to premier, jednak Morawiecki nigdy wcześniej nie był posłem i jest to jego pierwszy wywalczony mandat. Morawiecki posiada prawie 6 mln zł w gotówce, do tego mieszkanie o wartości miliona złotych, a oprócz tego dwa domy z działkami o wielkości 100 i 150 metrów. Ich wartość nie znana - premier nie podał tych informacji w oświadczeniu majątkowym. Morawiecki posiada też inne nieruchomości, akcje banku Santander oraz sporo wartościowych mebli. Łącznie jego majątek można by  szacować na ok. 8-9 mln zł. Patrząc na poprzedni Sejm, dałoby mu to 7 miejsce w rankingu najbogatszych.

Są bogatsi

Z kolei majątek Adama Cyrańskiego z Koalicji Obywatelskiej, który ponownie wywalczył mandat poselski, wynosi ok. 26 mln zł. Nieco mniej posiada inny powtórnie wybrany poseł - Leszek Galemba z Prawa i Sprawiedliwości. Jego majątek szacuje się na ok. 14 mln zł.

Nową-starą twarzą w parlamencie będzie Janusz Korwin-Mikke. Zgodnie z jego oświadczeniem majątkowym jego on głównie właścicielem wielu nieruchomości. Członek Konfederacji posiada 7 działek o łącznej wartości ok. 6 mln zł. Najbardziej wartościowa z nich ma wielkość 25 tys. metrów kwadratowych i wyceniana jest na 4,5 mln zł. Oprócz tego Korwin-Mikke posiada też dom oraz mieszkanie, troche odłożonej gotówki oraz dwa samochody.

Powrót “króla”

Po kilkuletniej przerwie Sejm znowu będzie gościł “Króla Zakopanego”. Do parlamentu wraca Andrzej Gut-Mostowy. Biznesmen był już posłem w latach 2005-2015 z ramienia Platformy Obywatelskiej. Teraz Gut-Mostowy wraca jako reprezentant Porozumienia Jarosława Gowina. Przedsiębiorca zarobił fortunę na branży hotelarskiej. Jego hotel w Zakopanem jest położony w świetnej lokalizacji, a klientów nie brakuje. Oprócz tego jest założycielem stacji narciarskiej położonej niedaleko Zakopanego, posiada 10 nieruchomości o wartości 30 mln zł, a do tego 6 mln zł w gotówce. Łącznie jego majątek szacuje się na około 40 mln zł, co da mu pozycję lidera w rankingu najbogatszych posłów.