Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Podatki w Polsce mordercze dla biznesu. Przebija nas tylko jeden kraj
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 07.10.2019 02:00

Podatki w Polsce mordercze dla biznesu. Przebija nas tylko jeden kraj

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Struktura systemu podatkowego kraju jest ważnym wyznacznikiem jego wyników gospodarczych. Dobrze ustrukturyzowane prawo podatkowe jest łatwe do przestrzegania przez podatników i może promować rozwój gospodarczy, jednocześnie zwiększając przychody wystarczające na priorytety rządu. Natomiast źle zorganizowane systemy podatkowe mogą być kosztowne, zakłócać podejmowanie decyzji gospodarczych i szkodzić gospodarkom krajowym.

Podatki najlepsze w Estonii

Niedawno amerykańska organizacja Tax Foundation opublikowała ranking „International Tax Competitiveness Index 2019”, w którym oceniana jest konkurencyjność systemu opodatkowania. Zestawienie uwzględnia łącznie 36 krajów, które należą do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jak wynika z rankingu, najbardziej konkurencyjny system ma Estonia. Drugie miejsce zajęła Nowa Zelandia. Ostatnie miejsce “na pudle” przypadło Łotwie. W pierwszej dziesiątce najbardziej konkurencyjnych systemów podatkowych znalazły się jeszcze kolejno Litwa, Szwajcaria, Luksemburg, Australia, Szwecja, Holandia i Czechy.

Podatki w Polsce oceniane bardzo słabo

Niestety, w rankingu bardzo źle wypada Polska, która zajęła w nim 35. miejsce na 36 krajów członkowskich OECD. W zestawieniu do zeszłorocznego rankingu nasz kraj zanotował spadek o trzy pozycje. Gorzej została oceniona tylko Francja, która zajęła ostatnie, 36. miejsce.

Ranking „International Tax Competitiveness Index” pokazuje, w których krajach są najbardziej i najmniej przyjazne biznesowi i inwestycjom systemy podatkowe. Zestawienie jest ustawiane na podstawie indeksu, w którym kluczowe są dwa elementy - konkurencyjność systemu i jego neutralność.

W badaniu branych pod uwagę jest 40 zmiennych pokazujących, jaki jest poziom opodatkowania (stawki podatkowe) oraz jaka jest struktura podatków w danym państwie. Instytucja sprawdza m.in. regulacje dotyczące CIT, PIT, przepisy o podatkach konsumpcyjnych, podatku od nieruchomości, a także sposobach opodatkowania zysków zagranicznych.