System podatkowy w Polsce pozostawia wiele do życzenia
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Października 2019

Podatki w Polsce mordercze dla biznesu. Przebija nas tylko jeden kraj

System podatkowy w Polsce nie jest zbyt przyjazny dla biznesu. W najnowszym rankingu konkurencyjności systemu opodatkowania opublikowanym przez organizację Tax Foundation Polska zajęła przedostatnie miejsce.

Struktura systemu podatkowego kraju jest ważnym wyznacznikiem jego wyników gospodarczych. Dobrze ustrukturyzowane prawo podatkowe jest łatwe do przestrzegania przez podatników i może promować rozwój gospodarczy, jednocześnie zwiększając przychody wystarczające na priorytety rządu. Natomiast źle zorganizowane systemy podatkowe mogą być kosztowne, zakłócać podejmowanie decyzji gospodarczych i szkodzić gospodarkom krajowym.

Podatki najlepsze w Estonii

Niedawno amerykańska organizacja Tax Foundation opublikowała ranking „International Tax Competitiveness Index 2019”, w którym oceniana jest konkurencyjność systemu opodatkowania. Zestawienie uwzględnia łącznie 36 krajów, które należą do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jak wynika z rankingu, najbardziej konkurencyjny system ma Estonia. Drugie miejsce zajęła Nowa Zelandia. Ostatnie miejsce “na pudle” przypadło Łotwie. W pierwszej dziesiątce najbardziej konkurencyjnych systemów podatkowych znalazły się jeszcze kolejno Litwa, Szwajcaria, Luksemburg, Australia, Szwecja, Holandia i Czechy.

Podatki w Polsce oceniane bardzo słabo

Niestety, w rankingu bardzo źle wypada Polska, która zajęła w nim 35. miejsce na 36 krajów członkowskich OECD. W zestawieniu do zeszłorocznego rankingu nasz kraj zanotował spadek o trzy pozycje. Gorzej została oceniona tylko Francja, która zajęła ostatnie, 36. miejsce.

Ranking „International Tax Competitiveness Index” pokazuje, w których krajach są najbardziej i najmniej przyjazne biznesowi i inwestycjom systemy podatkowe. Zestawienie jest ustawiane na podstawie indeksu, w którym kluczowe są dwa elementy - konkurencyjność systemu i jego neutralność.

W badaniu branych pod uwagę jest 40 zmiennych pokazujących, jaki jest poziom opodatkowania (stawki podatkowe) oraz jaka jest struktura podatków w danym państwie. Instytucja sprawdza m.in. regulacje dotyczące CIT, PIT, przepisy o podatkach konsumpcyjnych, podatku od nieruchomości, a także sposobach opodatkowania zysków zagranicznych.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News