BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Komornicy zarobią na nas krocie. Za pismo z sądu słono zapłacisz

17 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Komornik będzie mógł dostarczyć pismo sądowe. To efekt zmian w przepisach, które zaczną obowiązywać od listopada - informuje “Fakt". Jednak koszty takiej “usługi" mogą być bardzo duże.

Komornik dostarczy pismo

Komornik już niedługo zyska nowe prawa. Chodzi o dostarczanie pism sądowych. Do tej pory pozwy sądowe są doręczane przez Pocztę Polską. Jeżeli osoby pozwanej nie ma akurat pod adresem zamieszkania, listonosz powinien zostawić awizo. Natomiast po powtórnym awizowaniu, czyli po dwóch tygodniach pismo nie zostanie odebrane z placówki poczty, to ląduje ono z powrotem w aktach.

Jednak uwaga: sąd uznaje w takiej sytuacji, że dokument został doręczony. To może być pułapka, ponieważ sprawa toczy się bez udziału osoby pozwanej, co oznacza, że nie może on bronić własnych praw. A o fakcie, że był pozwany i przegrał proces, może dowiedzieć się dopiero wtedy, gdy np. zostanie zabrane mu wynagrodzenie - czytamy.

Nowe przepisy już od listopada

Jednak już niedługo to się zmieni. Od 7 listopada wchodzą w życie nowe przepisy. Jeżeli po dwukrotnym awizowaniu listu sądowego nie odbierzemy z poczty, to jego dostarczeniem zajmie się komornik. Ale nie za darmo. Za doręczenie komornik pobierze 60 zł, a jeśli będzie musiał weryfikować nowy adres pozwanego, to zainkasuje dodatkowe 40 zł. Komornik będzie mógł doliczyć też opłatę za dojazd - to kwota rzędu 20 zł. Łącznie daje to nawet 120 zł. A płacić będzie musiała firma lub osoba, która pozywa - informuje “Fakt”.

Koszty mogą być dużym obciążeniem

- Koszty z perspektywy jednostkowej sprawy dla powoda mogą wydawać się wysokie – ocenia w rozmowie z “Faktem” Monika Janusz, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej.

Jak zaznacza, w sytuacji gdy pozwanemu nie zostanie doręczony skutecznie pozew sądowy, to koszty związane z przywróceniem terminu do wniesienia sprzeciwu będą duże wyższe. Taka opłata może być mocno odczuwalna chociażby dla samotnych rodziców. Bo jeżeli będą mieli plan  pozwać ojca lub matkę dziecka za niepłacenie alimentów, to wówczas oni zostaną obciążeni opłatami. Co ważne, jeżeli osoba pozwana przegra sprawę sądową, to właśnie ona zostanie obarczona kosztami doręczenia komorniczego.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >