wojsko
Pixabay/MaciejBednarek
Autor Paulina Musianek - 5 Października 2019

Szykują się duże podwyżki dla żołnierzy

Wojsko ma otrzymać podwyżki uposażeń, jak zapowiada Ministerstwo Obrony Narodowej. MON chce, aby zawód żołnierza był konkurencyjny wobec innych również za sprawą płac.

Wojsko dostanie kolejne podwyżki

Wojsko ma w przyszłym roku otrzymać kolejne podwyżki dotyczące uposażenia żołnierzy zawodowych. Zgodnie z propozycją ministra obrony mają one wzrosnąć wraz z dodatkami - średnio o 624 zł; zaś przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniesie 6153 zł (teraz jest to 5529 zł). Propozycja uwzględnia przewidziane w projekcie ustawy budżetowej podwyższenie kwoty bazowej do wysokości 1614,69 zł (obecnie 1523,29 zł) oraz wzrost wielokrotności tej kwoty (mnożnika) do wysokości 3,811 (aktualnie 3,63). Są to kolejne podwyżki, jakimi MON obdarza żołnierzy. Od początku tego roku uposażenia zasadnicze żołnierzy wzrosły średnio o od 200 zł do 550 zł.

"Były to najwyższe podwyżki w Wojsku Polskim od lat. Ich wypłata to realizacja jednego z priorytetów ministra Mariusza Błaszczaka. W Ministerstwie Obrony Narodowej konsekwentnie podejmowane są działania, aby zawód żołnierza był konkurencyjny wobec innych, także pod względem zarobków i perspektyw, tak aby zainteresować służbą wojskową więcej chętnych i zwiększyć liczebność Wojska Polskiego" – oznajmił resort. W 2019 roku ma zostać na podwyżki dla żołnierzy wydane 710 mln zł.

Wzrost uposażeń to nie jedyne zadanie, jakim chce zajął się minister Błaszczak. Podczas uroczystości z okazji złożenia przysięgi wojskowej przez blisko 1800 żołnierzy Minister Obrony Narodowej powiedział, że jego zadaniem jako ministra jest między innymi zwiększenie liczby żołnierzy. Jak podkreślił, w zwiększeniu stanu osobowego Wojska Polskiego ma pomóc kampania "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". - Rok temu rozpocząłem kampanię "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej", w ciągu roku 32 tysiące obywateli naszego kraju zdecydowało o przystąpieniu do Wojska Polskiego, bardzo się cieszę z takiej odpowiedzi, to bardzo ważne dla naszej przyszłości - powiedział szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News