Lekarze będą mogli wystawiać recepty ważne przez cały rok
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Października 2019

Rewolucja w receptach. Nowy system pozwoli zapomnieć o kolejkach

Służbę zdrowia czekają poważne zmiany. Rewolucji można się spodziewać w obszarze realizacji recept. Elektroniczna recepta będzie wystawiana na cały rok. Byłoby to znaczne ułatwienie dla osób, które muszą brać regularnie konkretne leki.

Recepta elektroniczna ważna przez cały rok

Elektroniczna recepta z całoroczną datą ważności to jedna z szykowanych zmian, jaką ma wnieść nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia, dotycząca wprowadzania nowych rozwiązań w obszarze e-zdrowia - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. W projekcie znalazła się propozycja przepisu, który daje możliwość wystawienia e-recepty na okres nawet 12 miesięcy. Doktorzy, bądź też pielęgniarki będą zobowiązani do oznaczenia recepty, by przedłużony okres ważności zadziałał. W sytuacji braku specjalnego oznakowania termin ważności recepty będzie wynosić 30 dni od daty wystawienia, czyli tak jak dotychczas.

O tym, czy termin realizacji e-recepty zostanie wydłużony, będzie zależeć od osoby, która ją wystawiła i “powinna być oparta o aktualną wiedzę medyczną oraz dokumentację pacjenta” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Biedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyBiedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyCzytaj dalej

Recepta na cały rok nie na wszystkie leki

Jednak przedłużenie okresu realizacji e-recepty nie będzie obejmowało wszystkich leków. Wyłączone z takiej możliwości będą grupy leków, które zawierają substancje psychoaktywne (zmieniające stan świadomości) i odurzające, m.in. leki psychotropowe i leki opiatowe. Natomiast nadal będzie można je wykupić za pomocą klasycznej recepty wydanej na papierze i elektronicznej recepty. Będzie na to przysługiwało 30 dni od daty jej wystawienia - podaje dziennik.

Zgodnie z informacjami gazety, na ten moment projekt jest na etapie legislacyjnym i będzie skierowany do konsultacji. Rozporządzenie zacznie obowiązywać dzień po tym, jak zostanie ogłoszone oficjalnie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Mąż zniknął 6 tygodni po ślubie. Po 68 latach żona dowiedziała się prawdy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News