BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rewolucja w receptach. Nowy system pozwoli zapomnieć o kolejkach

8 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Służbę zdrowia czekają poważne zmiany. Rewolucji można się spodziewać w obszarze realizacji recept. Elektroniczna recepta będzie wystawiana na cały rok. Byłoby to znaczne ułatwienie dla osób, które muszą brać regularnie konkretne leki.

Recepta elektroniczna ważna przez cały rok

Elektroniczna recepta z całoroczną datą ważności to jedna z szykowanych zmian, jaką ma wnieść nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia, dotycząca wprowadzania nowych rozwiązań w obszarze e-zdrowia - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.  W projekcie znalazła się propozycja przepisu, który daje możliwość wystawienia e-recepty na okres nawet 12 miesięcy. Doktorzy, bądź też pielęgniarki będą zobowiązani do oznaczenia recepty, by przedłużony okres ważności zadziałał. W sytuacji braku specjalnego oznakowania termin ważności recepty będzie wynosić 30 dni od daty wystawienia, czyli tak jak dotychczas.

O tym, czy termin realizacji e-recepty zostanie wydłużony, będzie zależeć od osoby, która ją wystawiła i “powinna być oparta o aktualną wiedzę medyczną oraz dokumentację pacjenta” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Recepta na cały rok nie na wszystkie leki

Jednak przedłużenie okresu realizacji e-recepty nie będzie obejmowało wszystkich leków. Wyłączone z takiej możliwości będą grupy leków, które zawierają substancje psychoaktywne (zmieniające stan świadomości) i odurzające, m.in. leki psychotropowe i leki opiatowe. Natomiast nadal będzie można je wykupić za pomocą klasycznej recepty wydanej na papierze i elektronicznej recepty. Będzie na to przysługiwało 30 dni od daty jej wystawienia - podaje dziennik.

Zgodnie z informacjami gazety, na ten moment projekt jest na etapie legislacyjnym i będzie skierowany do konsultacji. Rozporządzenie zacznie obowiązywać dzień po tym, jak zostanie ogłoszone oficjalnie.

Zgodnie z informacjami gazety, na ten moment projekt jest na etapie legislacyjnym i będzie skierowany do konsultacji. Rozporządzenie zacznie obowiązywać dzień po tym, jak zostanie ogłoszone oficjalnie.

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >