wiek emerytalny
Pexels
Autor Paulina Musianek - 23 Października 2019

Lepiej spłać swoje zadłużenie teraz. Nowe prawo puści z torbami wielu dłużników

Zadłużenie należy spłacić jak najszybciej. Nowe prawo jeszcze bardziej podkręci tempo. Nowe przepisy będę korzystne dla wierzycieli, ale dłużników mogą postawić w dramatycznej sytuacji.

Zadłużenie. Lepiej spłać swoje długi jak najszybciej

Zadłużenie Polaków rośnie. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, łączna kwota zaległych zobowiązań Polaków na koniec czerwca wyniosła 76,6 mld zł. Dłużników w bazach BIG InfoMonitor i BIK jest aż 2,8 mln. Ci, którzy posiadają jakieś długi, powinni mieć się na baczności. Jak donosi Onet.pl, od marca 2020 roku zajdą drastyczne zmiany w prawie dotyczącym upadłości konsumenckiej, które ułatwią ściąganie długów wierzycielom, jednak utrudnią i tak już ciężką sytuację dłużników.

Główna zmiana będzie opierać się na zasadzie, że na spłatę zadłużenie będzie miało się aż 7 lat. Dlaczego jest to niesprzyjające dla zadłużonych osób?

- Zmiany są niekorzystne dla konsumentów ogłaszających upadłość ponieważ po nowelizacji ustawy czas realizowania planu spłaty może zostać wydłużony do 7 lat, a to najczęściej będzie oznaczać, że w lepszej sytuacji znajdą się wierzyciele - tłumaczy mecenas Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta cytowany przez portal AleBank.pl. Dłuższy czas spłacania, to dłuższy czas bycia pogrążonym w długach. Dopiero po zakończeniu wypełniania planu spłat wierzycieli sąd decyduje o oddłużeniu całkowitym, co oznacza umorzenie wszystkich długów. Teraz dłużnicy będą czekali na to ponad dwa razy dłużej. Wierzyciele będa mogli dłużej nachodzić zadłużonych.

Upadłość konsumencka. Nowe zasady

Obecnie upadłość konsumencka następuje w sposób znacznie bardziej dla zadłużonego łagodny. Jeśli dłużnik wystąpi do sądu z wnioskiem w sytuacji niewypłacalności i będzie w stanie udowodnić przed wymiarem sprawiedliwości, że w długi popadł nie do końca z własnej woli, może liczyć na ochronę. Sąd zazwyczaj bowiem udziela mu ochrony przed wierzycielami, ogłaszając upadłość konsumencką.

W przyszłym roku w życie wejdą przepisy pozwalające ogłosić upadłość osobom, które np. z premedytacją brały kredyty wiedząc, że ich nie spłacą. Jednak wydłużenie czasu realizacji planu spłaty nie jest dla nich korzystne i może doprowadzić do ruiny.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News