BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rewolucja w Kodeksie pracy. Zmiany dotyczą zwolnień pracowników

1 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Kodeks pracy. Zmiany dotyczą m.in. bezpodstawnego zwolnienia pracownika. Według ustawodawcy ma to zwiększyć ochronę pracowników.

Kodeks pracy. Istotne zmiany 

Kodeks pracy przejdzie sporą rewolucję. Zmiany w nim są efektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z 4 lipca 2019 r. Na jej mocy większość przepisów wejdzie w życie 7 listopada, a niektóre już obowiązują.

Jedną z istotniejszych zmian, jak zauważa money.pl, jest art. 4772, w którym zapisano, że "uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika może w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania". 

W takiej sytuacji pracownik podejmie pracę niejako warunkowo. Będzie czekał na to, aż uprawomocni się wyrok albo na wyrok rewizyjny drugiej instancji i jego uprawomocnienie. Ma to na celu zwiększenie ochrony pracowników. Często osoba w sytuacji, gdy kwestionuje swoje zwolnienie musi miesiącami bezczynnie czekać na wyrok sądu.

Istnieje jednak wiele wątpliwości dotyczących tych zmian. Gdy sąd drugiej instancji nie zgodzi się z sądem pierwszej instancji i oddali powództwo pracownika o przywrócenie do pracy, to pracodawca, który zostać niejako “zmuszony” do zatrudnienia pracownika zgodnie z wyrokiem sądu pierwszej instancji, będzie mógł starać się o odszkodowania od Skarbu Państwa. 

Jak czytamy na money.pl, problemem dla pracodawców może być również sytuacja, gdy do pracy przywrócony został pracownik, który później osiągnął wiek emerytalny lub zachodzi w ciąże i nie można go już pozbawić zatrudnienia.

Tagi:

Kodeks Pracy

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >