Kodeks Pracy
Unsplash/Alex Kotliarskyi
Autor Paulina Musianek - 1 Października 2019

Rewolucja w Kodeksie pracy. Zmiany dotyczą zwolnień pracowników

Kodeks pracy. Zmiany dotyczą m.in. bezpodstawnego zwolnienia pracownika. Według ustawodawcy ma to zwiększyć ochronę pracowników.

Kodeks pracy. Istotne zmiany

Kodeks pracy przejdzie sporą rewolucję. Zmiany w nim są efektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z 4 lipca 2019 r. Na jej mocy większość przepisów wejdzie w życie 7 listopada, a niektóre już obowiązują.

Jedną z istotniejszych zmian, jak zauważa money.pl, jest art. 4772, w którym zapisano, że "uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika może w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania".

W takiej sytuacji pracownik podejmie pracę niejako warunkowo. Będzie czekał na to, aż uprawomocni się wyrok albo na wyrok rewizyjny drugiej instancji i jego uprawomocnienie. Ma to na celu zwiększenie ochrony pracowników. Często osoba w sytuacji, gdy kwestionuje swoje zwolnienie musi miesiącami bezczynnie czekać na wyrok sądu.

Istnieje jednak wiele wątpliwości dotyczących tych zmian. Gdy sąd drugiej instancji nie zgodzi się z sądem pierwszej instancji i oddali powództwo pracownika o przywrócenie do pracy, to pracodawca, który zostać niejako “zmuszony” do zatrudnienia pracownika zgodnie z wyrokiem sądu pierwszej instancji, będzie mógł starać się o odszkodowania od Skarbu Państwa.

Jak czytamy na money.pl, problemem dla pracodawców może być również sytuacja, gdy do pracy przywrócony został pracownik, który później osiągnął wiek emerytalny lub zachodzi w ciąże i nie można go już pozbawić zatrudnienia.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News