Emerytura z nowym systemem sfinansowanym za nasze oszczędności
Emerytura
Autor Przemysław Terlecki - 22 Października 2019

Będzie nowy system emerytalny. Nie spodoba się wam źródło finansowania

Emerytura to niewątpliwie najważniejsze świadczenie dla milionów Polaków po przejściu na zasłużony odpoczynek. Niewątpliwie jednak potrzebuje zmian. Te władza zamierza wprowadzić, ale źródło ich finansowania mało komu się spodoba.

Emerytura doczeka się nowego systemu. Władza planuje wprowadzenie w życie Centralnej Informacji Emerytalnej, która będzie systemem informującym o emeryturach i wszelkich zmianach w wypłacaniu świadczenia. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Rzeczpospolitą, władza przekonuje, że to zdecydowanie usprawni poruszanie się w różnych dotąd oddzielnych od siebie systemach.

Nowy system pozwoli sprawdzić, jak ma się nasza emerytura z poziomu jednego miejsca. Aplikacja na smartfona czy jedna strona internetowa będzie zbierała informacje o oszczędnościach Polaków z Zakładu Ubezpiczeń Społecznych, Kas Rolniczego Ubezpiecznia Społecznego, Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Eemerytalnego, Pracowniczych Planów Emerytalnych, Pracowniczy Planów Kapitałowych, a także mundurowych zakładów emerytalnych.

Ceny abonamentu wzrosną. Po 21 listopada zapłacisz więcejCeny abonamentu wzrosną. Po 21 listopada zapłacisz więcejCzytaj dalej

Emerytura doczeka się nowego systemu. Jego finansowanie niewątpliwie nie spodoba się niejednemu

Rzeczpospolita wie także, skąd ma się wziąć finansowanie nowego systemu. Choć założenie pozwalające na sprawdzenie, jak się ma nasza emerytura w różnych źródłach finansowania z poziomu jednego miejsca w sieci brzmi niewątpliwie dobrze, to już finansowanie programu i jego koszta nie są takie entuzjastyczne. Wprowadzenie programu, z którym PiS chce ruszyć w 2020 roku będzie kosztowało 42 mln złotych, choć możliwe, że uruchomienie programu zamknie się w 45 mln złotych.

W każdym kolejnym roku obsługa systemu to 39 mln złotych. Program będzie finansowany z oszczędności Polaków zebranych w IKE, IKZE, PPE i PPK, a oprocentowanie wyniesie 0,0035% od przeciętnego wynagrodzenia. Opłata wyniesie więc, jak wyliczyla Rzeczpospolita, około 18 groszy miesięcznie i 2 złote rocznie. Nie jest to wiele, ale już pojawiają się głosy, że to kolejny sposób, by sięgnąć do kieszeni Polaków.

Prawie 2 mln Polaków z podwyżkami. Niektórzy dostaną nawet po kilka tysięcy złotychPrawie 2 mln Polaków z podwyżkami. Niektórzy dostaną nawet po kilka tysięcy złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Zamordował ukochaną znanego aktora. Po 18 latach ma usłyszeć wyrok
  6. Emeryci dostaną od rządu po 10 tys. złotych dla każdego. Wiadomo już kiedy i jak to się odbędzie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News