BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Będzie nowy system emerytalny. Nie spodoba się wam źródło finansowania

22 Października 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Emerytura to niewątpliwie najważniejsze świadczenie dla milionów Polaków po przejściu na zasłużony odpoczynek. Niewątpliwie jednak potrzebuje zmian. Te władza zamierza wprowadzić, ale źródło ich finansowania mało komu się spodoba.

Emerytura doczeka się nowego systemu. Władza planuje wprowadzenie w życie Centralnej Informacji Emerytalnej, która będzie systemem informującym o emeryturach i wszelkich zmianach w wypłacaniu świadczenia. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Rzeczpospolitą, władza przekonuje, że to zdecydowanie usprawni poruszanie się w różnych dotąd oddzielnych od siebie systemach.

Nowy system pozwoli sprawdzić, jak ma się nasza emerytura z poziomu jednego miejsca. Aplikacja na smartfona czy jedna strona internetowa będzie zbierała informacje o oszczędnościach Polaków z Zakładu Ubezpiczeń Społecznych, Kas Rolniczego Ubezpiecznia Społecznego, Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Eemerytalnego, Pracowniczych Planów Emerytalnych, Pracowniczy Planów Kapitałowych, a także mundurowych zakładów emerytalnych.

Emerytura doczeka się nowego systemu. Jego finansowanie niewątpliwie nie spodoba się niejednemu

Rzeczpospolita wie także, skąd ma się wziąć finansowanie nowego systemu. Choć założenie pozwalające na sprawdzenie, jak się ma nasza emerytura w różnych źródłach finansowania z poziomu jednego miejsca w sieci brzmi niewątpliwie dobrze, to już finansowanie programu i jego koszta nie są takie entuzjastyczne. Wprowadzenie programu, z którym PiS chce ruszyć w 2020 roku będzie kosztowało 42 mln złotych, choć możliwe, że uruchomienie programu zamknie się w 45 mln złotych.

W każdym kolejnym roku obsługa systemu to 39 mln złotych. Program będzie finansowany z oszczędności Polaków zebranych w IKE, IKZE, PPE i PPK, a oprocentowanie wyniesie 0,0035% od przeciętnego wynagrodzenia. Opłata wyniesie więc, jak wyliczyla Rzeczpospolita, około 18 groszy miesięcznie i 2 złote rocznie. Nie jest to wiele, ale już pojawiają się głosy, że to kolejny sposób, by sięgnąć do kieszeni Polaków.

Tagi:

Polskaemeryciemerytura

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >