BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Oszuści mają nowy sposób. Z łatwością zdzierają z Polaków dziesiątki tysięcy złotych

16 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Oszustwo na policjanta to chętnie stosowana przez przestępców metoda wyłudzania pieniędzy. Małopolska policja poinformowała o kolejnym takim przypadku. Mieszkanka powiatu brzeskiego straciła 80 tys. złotych, po tym jak złodziej wmówił jej, że jej oszczędn

Oszustwo na policjanta

Oszustwo na policjanta to jedna z metod wyłudzania pieniędzy, które złodzieje stosują ostatnio bardzo często. O kolejnej tego typu sprawie pisze portal Biznes.interia.pl. W środę rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń poinformował o przestępstwie. - “80 tys. zł straciła mieszkanka powiatu brzeskiego w Małopolsce, której oszust wmówił, że jej oszczędności bankowe są zagrożone. Kobieta założyła nowe konto i przelała na nie pieniądze, które chwilę później zniknęły” - powiedział Gleń.

Kobieta straciła fortunę

Oszust skontaktował się z 61-latką telefonicznie i przedstawił jako policjant. Powiedział, że grupa hakerów planuje przechwycić jej konto bankowe i zebrane przez emerytkę oszczędności są w niebezpieczeństwie, dlatego powinna jak najszybciej założyć inne konto.

- "Przestraszona i niczego nieświadoma kobieta wykonywała instrukcje oszusta. Założyła nowe konto, przelała pieniądze a dane do tego konta podała mężczyźnie. Wystarczyło niewiele czasu, aby 80 tysięcy złotych oszczędności ”wyparowało”. Kiedy kobieta opowiedziała o sytuacji mężowi, ten od razu zorientował się, że mają do czynienia z oszustwem. Oboje zgłosili się do brzeskiej komendy policji" - tak opisywał sytuację rzecznik policji.

Policja ostrzega przed oszustami

Funkcjonariusze proszą o czujność i rozwagę. Sebastian Gleń przypomina, że żaden funkcjonariusz policji nigdy nie powiadamia osób postronnych o podejmowanych czynnościach, nie prosi o hasła do konta. Nie ma też sytuacji, gdy policjanci odbierają lub przekazują jakiekolwiek pieniądze. Rzecznik małopolskiej policji zaleca, aby w sytuacji odebrania telefonu, podczas którego rozmówca przedstawi się jako policjant lub prokurator i zażąda przekazania pieniędzy to należy zadzwonić pod numer 112 i zgłosić sprawę. Policja apeluje też do młodych ludzi, aby ostrzegali swoich rodziców, dziadków, czy starsze osoby samotne przed takimi próbami oszustw.

Tagi:

oszuścioszustwocyberprzestępstwocyberbezpieczeństwoOszczędności

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >