BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Możesz dostać wyrównanie do renty. Przełomowe orzeczenie TK

21 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Renta może zostać wypłacona z mocą wsteczną. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ustawa dotycząca wypłacania renty z tytułu niezdolności do pracy jest niezgodna z konstytucją.

Renta może być wypłacana z mocą wsteczną

Renta może być wypłacana z mocą wsteczną. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zasady wypłacania renty z tytułu niezdolności do pracy według których następują one w momencie złożenia wniosku nawet jeśli prawo zostało wcześniej otrzymane, są niezgodne z ustawą zasadniczą - informuje Business Insider.

W uzasadnieniu wyroku sędzia TK Andrzej Zielonacki stwierdził, że możliwe są przypadki, w których niezdolność do pracy zostanie stwierdzona już w toku postępowania o przyznanie renty związanej z okresową niezdolnością do podjęcia pracy. To właśnie wtedy ubezpieczony składa wniosek o przyznanie renty z tytułu niemożności wykonywania pracy.

Sędzia podkreślił, że w takich przypadkach renta jest wypłacana wnioskodawcy od momentu złożenia dokumentu i pomimo, że już toczyło się postępowanie z związku z niezdolnością do pracy, to za czas przed złożeniem wniosku o rentę żadne środki nie przysługują. Trybunał stwierdził, że w takiej sytuacji nie jest to zgodne z zasadami konstytucji.

Renta z tytułu niezdolności do pracy - spór 

Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego we wrześniu 2016 roku. Wtedy to skargę konstytucyjną złożył pełnomocnik mężczyzny, któremu sąd okręgowy przyznał rentę z powodu niezdolności do pracy, jednak dopiero od miesiąca, w którym mężczyzna złożył wniosek o przyznanie świadczenia, a nie od czasu powstania uprawnienia.

Odwołanie od tamtego wyroku zostało odrzucone przez sąd apelacyjny. Sąd postanowił powołać się na przepis ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który mówi, że "świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu". To właśnie ta regulacja została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

W środę podczas ogłaszania wyroku Trybunał Konstytucyjny nie zarządził zmiany zasad wypłaty renty od momentu złożenia wniosku, jednak stwierdził, że w pewnych przypadkach za termin początkowy wypłaty świadczenia z tytułu niezdolności do pracy może zostać uznany moment dostarczenia wniosku o przyznanie renty.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >