fiskus
Unsplash/Kelly Sikkema
Autor Paulina Musianek - 1 Października 2019

Fiskus zajmie się prześwietlaniem naszych zagranicznych zakupów

Fiskus bierze pod lupę zagraniczne zakupy przedsiębiorców. Mogą mieć oni problem z zaliczeniem wydatku do podatkowych kosztów, jeżeli dotyczy on rachunku nieznanego polskiej skarbówce.

Fiskus utrudni życie przedsiębiorcom

Fiskus będzie wymagał od zagranicznych dostawców zakładania kont bankowych w Polsce? Mogą oni poczuć się do tego zmuszeni, ponieważ jeśli polski przedsiębiorca będzie chciał zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodu to zapłata będzie musiała być zrealizowana na polskim koncie, widniejącym na białej liście VAT. Do tej pory nie było problemu z zapłatą na zagraniczne konto i zaliczenia wydatku do kosztów. Jednak zmieni się to wraz z wejściem w życie reszty przepisów o elektronicznym wykazie czynnych podatników VAT (białej listy), jak informuje Gazeta Prawna.

“Jeżeli zagraniczny dostawca okaże się podatnikiem polskiego VAT – choćby z tytułu jednostkowych transakcji – to nie będzie można płacić na jego niemiecki, francuski czy czeski rachunek. Zapłata musi pójść na polskie konto, widniejące na białej liście VAT, bo od tego zależy możliwość ujęcia wydatku w kosztach podatkowych” - czytamy na portalu.

Nic nie zmieni się w sytuacji, gdy transakcje nie podlegają VAT w naszym kraju.

W odpowiedzi na pytanie DGP potwierdził to resort finansów: „Zgodnie z wprowadzanymi przepisami sankcje za dokonanie płatności na rachunek spoza wykazu przewidziane są w przypadku zapłaty przelewem za fakturę wystawioną przez podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. Tym samym nie będzie problemu w sytuacji, gdy podmioty zagraniczne nie będą czynnymi podatnikami VAT”.

Również dużą obawą przedsiębiorców jest fakt, że od 1 stycznia 2020 r. kto zapłaci za transakcje o wartości powyżej 15 tys. zł na niezarejestrowane konto, nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów podatkowych. Co więcej, narazi się na solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą za VAT.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News