BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zapadł wyrok korzystny dla frankowiczów. Sprawa jednak nadal jest skomplikowana

15 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Coraz bardziej komplikuje się sytuacja osób, które mają kredyt we frankach, a którą Trybunał Sprawiedliwości UE miał wyjaśnić - informuje “Puls Biznesu". Przyczyną jest wyrok Sądu Apelacyjnego, który zmienił kredyt frankowy na złotowy, jednak

Kredyt we frankach - orzeczenie TSUE

“Puls Biznesu” pisze, że decyzja sądu miała być wskazówka dla tysięcy spraw dotyczących kredytu we frankach, które toczą się w Polsce.

"Po raz pierwszy od sławnego orzeczenia TSUE z 3 października dotyczącego klauzul abuzywnych w umowach indeksowanych miał zapaść prawomocny wyrok w sprawie przeciwko Getinowi, która w pierwszej instancji zakończyła się unieważnieniem umowy kredytu i nakazem zwrotu wszystkich rat zapłaconych przez klientów. I to we franku" - można przeczytać w gazecie.

“Puls Biznesu” zwraca uwagę, że że dwie osoby domagały się zwrotu rat we franku i złotym, a także by umowa kredytowa została unieważniona. "W grudniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie umowę unieważnił i nakazał Getinowi zwrot zapłaconych rat w CHF. Łącznie 28,5 tys. franków" - pisze "Puls Biznesu". Jednocześnie zaznacza, że osoby, które brały kredyt we frankach oczekiwały, że Sąd Apelacyjny utrzyma wyrok, "ponieważ po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE panuje przekonanie, że sądy masowo będą unieważniały umowy, gdyż takie jest wskazanie Trybunału".

Kredyt we frankach - wyrok sądu

Jak tłumaczy gazeta, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, że jeżeli umowa kredytowa zawiera klauzule abuzywne to w przypadku, gdy po ich likwidacji dalsze trwanie umowy jest niemożliwe, to należy ją unieważnić. Jednak pomimo tego, że Sąd Apelacyjny orzekł, że w umowie z Getinem klauzula indeksacyjna jest abuzywna, to nie podjął decyzji o unieważnieniu zobowiązania.

Jednak nie tylko to było zaskakujące. Sąd stwierdził, że pożyczka w nowym kształcie jest kredytem w polskiej walucie, jednak nie określił jakie ma być oprocentowanie oraz odmówił wyrażenia opinii w tej sprawie, tłumacząc, że oprocentowanie kredytu nie jest przedmiotem sporu. "Sąd za poprawne uznał natomiast rozumowanie sądu pierwszej instancji, który stwierdził, że aneksowanie umowy zawierającej klauzulę abuzywną celem naprawienia szkody nie pomniejsza wyrządzonych szkód" - czytamy.

Kredyt we frankach to problem dla sądów

Zdaniem “Pulsu Biznesu” nadzieje, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE spowoduje ujednolicenie decyzji w sprawach dotyczących kredytu we frankach mogą być płonne. Kredytobiorcy i banki czekają teraz na wyrok w sprawie państwa Dudziaków, na temat której orzekał TSUE. Pomimo, że wyrok nie będzie mieć znaczenia precedensowego, to obie strony sporów o kredyt we frankach oczekują na wyrok sędziego i chcą zobaczyć, jak orzeczenie TSUE wpłynie na interpretację sędziego.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >