BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Niemieckie problemy dotarły do Polski. Mamy najgorsze prognozy w historii

3 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Z raportu IHS Markit wynika, że kondycja polskich przedsiębiorstw przemysłowych jest coraz gorsza - informuje portal money.pl. Nowe zamówienia notują najszybszy spadek od ponad 10 lat.

PMI zbadane przez IHS Markit

Indeks PMI dla polskiego przemysłu obniżył się o jeden punkt procentowy - 48,8 pkt do 47,8 pkt. Jest to wynik nieznacznie gorszy do przewidywanego. Eksperci prognozowali wynik na poziomie 47,9 pkt.

Według najnowszych wyników badań PMI przeprowadzonych przez IHS Markit we wrześniu kondycja polskiego przemysłu ponownie się pogorszyła. Nowe zamówienia spadły w najszybszym tempie od ponad dekady (drugi taki wynik w historii badań), co uzasadniano osłabieniem popytu na rynku krajowym i na rynkach Europy Zachodniej - można przeczytać w komunikacie.

PMI ze spadkiem

Specjaliści tłumaczą, że w konsekwencji zwiększyło się tempo spadku produkcji, aktywności zakupowej i poziomu zaległości. Wybiegając do przodu, przewidywania producentów z związku z poziomem produkcji w następnym roku były najgorsze od początku istnienia analiz - od 2012 roku. Z powodu presji konkurencyjnej przedsiębiorcy z sektora wytwórczego nie zdecydowali się na podniesienie cen swoich produktów we wrześniu, co zatrzymało inflację, która trwa od niemal trzech lat.

Ekspert IHS Martin Trevor Balchin uważa, że polscy producenci mieli we wrześniu  pod górkę ze względu na słaby popyt na rynku krajowym oraz na rynkach europejskich, czego konsekwencją był najszybszy od ponad 10 lat spadek nowych zamówień. Słaby popyt dotyczył szczególnie Europy Zachodniej, w tym Niemiec i Francji, co pokrywa się z wynikami badań dla sektora wytwórczego strefy euro, które zostały opublikowane pod koniec września.

PMI - znaczenie indeksu

Indeks PMI ma wskazywać zmiany w polskim przemyśle z wyprzedzeniem. Punktowa ocena indeksu jest konstruowana na podstawie ankiet, które są przeprowadzane wśród menedżerów kilkuset branżowych firm. Na tej bazie można przewidzieć, czy dla najważniejszego z perspektywy całej gospodarki sektora nadchodzi lepszy lub gorszy moment. Wartość powyżej granicy 50 pkt wskazuje rozwój w sektorze przemysłowym. Jeśli nie jest niższa - to oznacza, że sytuacja się pogarsza i wskazuje na nadchodzącą recesję. Polska jest poniżej tego progu już jedenasty miesiąc z rzędu.

PMI - wyniki najgorsze od długiego czasu

Analizy wskazują, że produkcja również spadła. Pomimo, że tempo spadku jest największe od 3 miesięcy, to i tak było słabsze niż prędkość, z jaką obniżyła się ilość zleceń. Z powodu wolniejszego napływu zamówień producenci skoncetrowali się redukcji zaległości produkcyjnych, których wartość mocno spadła.

Zgodnie z wynikami analizy IHS Markit aktywność zakupowa polskich producentów obniżyła się w największym tempie od kwietnia 2013 roku. Z kolei zapasy środków produkcji spadły kolejny miesiąc pod rząd, co sprawia, że jest to najdłuższa sekwencja spadkowa od 3 lat. Spadek zanotował również poziom zatrudnienia, jednak minimalny. Dane z września wskazują też, że koszty produkcji zaliczyły wzrost i to w największym tempie od 4 miesięcy.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >