BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

100 dni Kaczyńskiego. PiS zapowiedział zmiany gospodarcze w pierwszych miesiącach nowej kadencji

7 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Piątka na 100 dni to zapowiedziane przez Jarosława Kaczyńskiego ustawy i programy, które zostaną uchwalone lub przyjęte w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu, jeśli PiS wygra wybory. Przedwyborczych obietnic ciąg dalszy.

Piątka na 100 dni - szumne plany PiS

Piątka na 100 dni to zaprezentowane przez Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego pięć obietnic, które zobowiązuje się zrealizować PiS, jeżeli zwycięży w wyborach parlamentarnych. 

- Chcieliśmy zapowiedzieć coś, co odnosi się do tej wartości, którą wnieśliśmy do polskiego życia publicznego i którą chcemy podtrzymywać - mówił Jarosław Kaczyński. - Tą wartością jest wiarygodność. Zapowiedzieliśmy przed poprzednimi wyborami, że zrealizujemy pewien program i ten program został zrealizowany. I wtedy też mówiliśmy o tym, co zrobimy w ciągu pierwszych 100 dni - podkreślił Kaczyński.

Jak przedstawiali politycy, po wygranych wyborach parlamentarnych zobowiązują się do spełnienie następujących obietnic:

  1. Mały ZUS dla firm

  2. 13. i 14. emerytura

  3. Pakiet kontrolnych badań profilaktycznych

  4. Program budowy 100 obwodnic

  5. Plan na rzecz równych dopłat dla polskich rolników

Prezes PiS zadeklarował, że wymienione projekty zostaną zrealizowane w ciągu stu dni. - Zostaną uchwalone ustawy albo tam, gdzie nie można tego regulować ustawami, będą to programy rządowe - doprecyzował.

- Konkretne obietnice, konkretne działania składają się na konkretne państwo. Państwo, które przedstawia pewien plan działań w bardzo ważnych dla obywateli obszarach, a jednocześnie pokazuje, w jaki sposób w najbliższych dniach - w tym przypadku w stu dniach zaraz po wyborach - chce doprowadzić do uchwalenia odpowiednich ustaw lub odpowiednich programów - powiedział premier Morawiecki na konferencji.

Pięć obszarów, pięć obietnic

Pierwszy obszar podpunkt planów PiS dotyczący małego ZUS-u obejmować ma działalności mikro i małych firm - zakładów fryzjerskich, warsztatów samochodowych, cukierni, piekarni - gdzie dochody nie przekraczają 6 tysięcy zł miesięcznie, a przychody nie przekraczają 10 tysięcy zł miesięcznie, czyli rocznie 120 tysięcy zł, jak zapowiedział szef rządu. 

Drugi, czyli 13. i 14. emerytura to znane już od dłuższego czasu, planowane dodatkowe świadczenia dla emerytów. Pakiet kontrolnych badań profilaktycznych będzie oferowany wszystkim Polakom, którzy ukończyli 40 lat, a budowa 100 obwodnic obejmie małe i średnie miasta. Dopłaty zaś, według hucznych obietnic Jarosława Kaczyńskiego, mają być równe “dopłatom niemieckich rolników”.

- Chcemy zawrzeć taki pakt z obywatelami. W końcu wybory w demokracji są takim odnowieniem umowy społecznej. Co cztery lata chcemy ten kontrakt odnawiać ze społeczeństwem. Pokazywać nasze plany na 4, 8, 12 lat, by Polska była państwem dobrobytu - powiedział na koniec Morawiecki.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >