Maluch plus to nowy program wspierający dzieci i miejsca opieki
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Października 2019

Prawie 400 mln zł na nowe świadczenie typu "plus". Już niedługo pieniądze zostaną rozdane

W 2020 roku rząd zamierza przeznaczyć blisko 400 mln zł na następną edycję programu Maluch plus, który wspiera tworzenie i utrzymanie miejsc opieki w żłobkach, klubach dla dzieci, a także u dziennych wychowawców. Wnioski o świadczenie można zgłaszać do 13 listopada.

Maluch plus będzie mieć kolejną edycję

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa rozpoczęła następną odsłonę rządowego programu. Jak mówi, w ramach projektu do tej pory powstało ok. 30 tys. miejsc żłobkowych, a wskaźnik tzw. użłobkowienia na przestrzeni ostatnich czterech lat zwiększył się dwukrotnie. Mimo tego nadal w ponad połowie gmin nie ma opieki żłobkowej.

Fundusze z kolejnej edycji programu Maluch plus mają być rozdysponowane w ramach trzech różnych modułów. Środki dostaną samorządy, w miejscach, gdzie nie ma jeszcze do tej pory opieki żłobkowej (do 3 mln zł). Kolejny część pieniędzy trafi tam, gdzie żłobki już istnieją. Kwota dofinansowania zwiększy się z 30 do 33 tys. zł na dziecko. Wsparcie otrzymają także opiekunowie dzienni w wysokości 5 tys. zł. Nowością w programie jest ostatni moduł, skierowany do sektora prywatnego. Pieniądze mogą otrzymać firmy i instytucje (np. szkoły), które mają w planach uruchomienie żłobków przyzakładowych.

Maluch plus 2020 będzie mieć mniejszy budżet

Przyszłoroczna edycja programu Maluch plus ma być wydatkiem budżetowym w wysokości 400 mln zł, co jest kwotą mniejszą niż w 2019 r. W tym roku budżet zakładał na ten cel 450 mln zł. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, powiedział, że kwotę na projekt dostosowano do potrzeb. W ostatniej edycji programu wpłynęły wnioski o łącznej wartości 386 mln zł.

Program "Maluch plus" wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Beneficjenci programu mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki. "Maluch plus" jest programem rocznym.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News