służba zdrowia
Pixabay/1662222
Autor Paulina Musianek - 8 Października 2019

Politycy podpisali pakt ponad podziałami. Więcej pieniędzy na służbę zdrowia

Służba zdrowia. Politycy czterech partii doszli do porozumienia i podpisali 11-punktowy pakt, który ma uratować polskie szpitali. W Pakcie znalazły się postulaty dotyczące m.in. zmian finansowych.

Służba zdrowia w końcu priorytetem polityków

Służba zdrowia ma szansę na wyjście z dramatycznej sytuacji? Z inicjatywy "Dziennika Gazety Prawnej" politycy czterech komitetów podpisali tzw. Pakt dla Zdrowia 2030, w którym zamieszczono priorytety zdrowotne na najbliższe lata. Negocjacje treści dokumentu, który stanowiłby ponadpartyjny konsensus, trwały kilka miesięcy. Ostatecznie politycy podpisali się pod 11 punktami, za którymi – niezależnie od partyjnych podziałów – mają razem głosować - informuje we wtorek 8 października “DGP”.

Pakt dla Zdrowia 2030

W Pakcie znalazły się postulaty dotyczące m.in. zmian finansowych i organizacyjnych. Ponadto, politycy zgodzili się, że niezbędne jest podniesienie nakładów na kształcenie większej liczby kadry medycznej, a także wprowadzenie personelu pomocniczego w szpitalach. Kolejnym pomysłem, który został uznany za istotny w poprawie sytuacji służby zdrowia to utworzenie specjalnego funduszu opiekuńczego. Pieniądze z niego miałyby wspierać osoby starsze i niesamodzielne. W Pakcie zawarto również punkt dotyczący obowiązkowych badań profilaktycznych. “Zdaniem ekspertów to szansa, by po latach nawarstwiających się zaniedbań zdrowie stało się priorytetem” – podaje dziennik.

Najbiedniejsi seniorzy nie chcą trzynastej emerytury. Chcą czegoś zupełnie innegoNajbiedniejsi seniorzy nie chcą trzynastej emerytury. Chcą czegoś zupełnie innegoCzytaj dalej

Wszystkie punkty podpisanego przez polityków Paktu Zdrowia 2030 przedstawiają się następująco:


1. Podniesienie nakładów na zdrowie do średniej unijnej

2. Stworzenie Funduszu Opiekuńczego

3. Zwiększenie liczby miejsc dla studentów studiów medycznych. Zwiększenie nakładów na kształcenie.

4. Wprowadzenie personelu pomocniczego w szpitalach

5. Zwiększenie dostępności leków na choroby rzadkie

6. Wprowadzenie obowiązku badań profilaktycznych przy wykorzystaniu ogólnodostępnych zasobów

7. Gwarancja opieki stomatologicznej dla każdego dziecka

8. Wyższy standard szczepień dzieci

9. Dostosowanie działania szpitali do potrzeb zdrowotnych mieszkańców

10. Zwiększenie roli lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia

11. Wprowadzenie opieki środowiskowej (w miejscu zamieszkania) w psychiatrii dziecięcej.

„DGP” przekazała, że Pakt został podpisany przez: ministra Łukasza Szumowskiego (z upoważnienia premiera Mateusza Morawieckiego), kandydatkę Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzatę Kidawę-Błońską, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz szefa sztabu wyborczego SLD Roberta Biedronia.

– Brak kształcenia nowych kadr, finansowanie, które nie było dostosowane do zasobów, jakie mamy i do zmieniających się potrzeb zdrowotnych Polaków. Ta kryzysowa sytuacja pokazuje, iż należy wyjść poza rywalizację polityczną. Musi się to stać dziedziną współodpowiedzialności i współpracy ponadpartyjnej. Tylko w ten sposób uda się wprowadzić zmiany w szybkim tempie – mówi Gazecie Prawnej Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego.

Prawdziwa plaga wśród grzybiarzy. Policja interweniuje codzienniePrawdziwa plaga wśród grzybiarzy. Policja interweniuje codziennieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Ślub aktorki i znanego sportowca był cichy i szybki. Po 9 dniach małżeństwa para wniosła o rozwód

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News