monitoring pracowników
wikimedia
Autor Kasper Starużyk - 26 Października 2019

Pracodawca może cię podglądać w pracy bez twojej wiedzy. Zadziwiający wyrok

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że pracodawca ma prawo do zainstalowania ukrytego monitoringu do śledzenia pracowników, w przypadkach gdy istnieje podejrzenie o to, że mogą oni dopuszczać się malwersacji narażających firmę na duże straty. Wyrok TSUE może wpłynąć na orzeczenia polskich sądów, które kwestie związane z prywatnością rozstrzygają raczej ze wskazaniem na pracownika.

Konkretnie sprawa dotyczy wyroku wydanego przez ETPC w sprawie López Ribalda, który toczył proces z Hiszpanią. Dotyczył on użycia monitoringu do śledzenia pracowników, o którym nie byli oni poinformowani. Hiszpania, która występowała w roli obrońcy prywatności obywateli przegrała w Strasburgu 17 października bieżącego roku.

Monitoring może być stosowany

Wyrok wydany przez ETPC jest dość kontrowersyjny. Podczas gdy w debacie publicznej mamy coraz więcej do czynienia z tematami dotyczącymi ochrony prywatności obywateli, Trybunał orzekł na korzyść "podglądacza". Co ciekawe, jest to wyrok zasądzony przez Wielką Izbę, do któej sprawę skierowano po odwołaniu. Niższa izba Trybunału zawyrokowała w sposób zupełnie odwrotny, dlatego sprawa budzi dodatkowe kontrowersje - pisze portal forsal.pl.

Orzecznictwo Trybunału uległo więc kompletnej zmianie. Do tej pory stosowanie monitoringu bez informowania pracowników był uważany za pogwałcenie prawa do prywatności gwarantowanego przez art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (Dz.U. z 1993 r. nr 61, poz. 284). Aby przekonać się czy ETPC podtrzyma swoją narrację należy poczekać na kolejne wyroki w tego typu sprawach.

Polacy odkryli potężne złoże gazu ziemnego i ropy naftowej. Trwa szacowanie potencjalnych zyskówPolacy odkryli potężne złoże gazu ziemnego i ropy naftowej. Trwa szacowanie potencjalnych zyskówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Złe wieści dla seniorów. Emerytura czeka ich dopiero w wieku 69 lat
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News