Paragony są zagrożeniem dla naszego zdrowia
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Października 2019

W największych sieciówkach uważaj na paragon. Narażasz własne zdrowie

Paragon może być bardzo szkodliwy dla zdrowia. NSZZ Solidarność ostrzega przed paragonami, które są wydawane w największych sieciach handlowych. Okazuje się, że zawierają one bisfenol A - substancję o działaniu kancerogennym.

Paragon niebezpieczny dla zdrowia

Paragon może przyczyniać się do powstawania nowotworów. Specjaliści NSZZ Solidarność przeprowadzili analizę paragonów, które były wydawane w przypadkowych ośmiu największych sieciach handlowych, które działają w Polsce. Okazało się, że zawierają bisfenol A - substancję rakotwórczą. Tylko w jednej z sieci nie wykryto substancji. Paragony pozostałych sieci handlowych miały bardzo wysokie stężenie bisfenolu A. Normy były przekroczone nawet tysiąc krotnie - informuje “Rzeczpospolita”.

Najnowszy system smogowy już działa. Zapłacisz nawet pół tysiąca złotych karyNajnowszy system smogowy już działa. Zapłacisz nawet pół tysiąca złotych karyCzytaj dalej

BPA jest bardzo powszechny

Bisfenol A (BPA) to powszechnie występujący związek chemiczny, naśladujący żeńskie hormony płciowe - estrogeny. Ciągłe narażenie na jego działanie może przyczynić się zwiększenia ryzyka chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, niepłodność czy różne nowotwory.

Substancja jest powszechnie stosowana przy produkcji tworzyw sztucznych takich jak opakowania na jedzenie, plastikowe butelki, opakowania na płyty czy sprzęt elektroniczny. To sprawia, że bardzo narażone na kontakt ze szkodliwą substancją są osoby pracujące na kasach. Parę lat temu Unia Europejska zakazała używania Bisfenolu A do produkcji przedmiotów używanych przez dzieci, np. zabawek czy butelek.

650 tys. Polaków wyląduje pod kreską. Ciebie też mogą skazać na głodową emeryturę650 tys. Polaków wyląduje pod kreską. Ciebie też mogą skazać na głodową emeryturęCzytaj dalej

Solidarność chce zmian

W wypowiedzi dla “Rzeczpospolitej” dr Aleksandra Rutkowska, prezes DetoxED, stwierdziła, że Bisfenol A jest stosowany w paragonach, bo poprawia ich termoczułość. I dodaje, że w Polsce ponad 2 miliony pracowników są codziennie narażone na kontakt z co najmniej 400 paragonami. A to może zwiększać ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne i zaburzenia rozwoju płodu u pracujących kobiet, które są w trakcie ciąży.

NSZZ Solidarność zapowiada, że będzie żądał od pracodawców, by zaopatrzyli pracowników w maseczki oraz bawełniane rękawice. W Brukseli już od dawna jest normą. Związkowcy domagają się też od Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, by zrealizowały wraz nimi kampanię uświadamiającą pracowników.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Nie żyje legendarny aktor. Rodzina podała smutne wieści, miał tylko 77 lat
  6. Po cichu obniżono emerytury Polaków. Sytuacja dotyczy tysięcy osób
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News