BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

W największych sieciówkach uważaj na paragon. Narażasz własne zdrowie

30 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Paragon może być bardzo szkodliwy dla zdrowia. NSZZ Solidarność ostrzega przed paragonami, które są wydawane w największych sieciach handlowych. Okazuje się, że zawierają one bisfenol A - substancję o działaniu kancerogennym.

Paragon niebezpieczny dla zdrowia

Paragon może przyczyniać się do powstawania nowotworów. Specjaliści NSZZ Solidarność przeprowadzili analizę paragonów, które były wydawane w przypadkowych ośmiu największych sieciach handlowych, które działają w Polsce. Okazało się, że zawierają bisfenol A - substancję rakotwórczą. Tylko w jednej z sieci nie wykryto substancji. Paragony pozostałych sieci handlowych miały bardzo wysokie stężenie bisfenolu A. Normy były przekroczone nawet tysiąc krotnie - informuje “Rzeczpospolita”.

BPA jest bardzo powszechny

Bisfenol A (BPA) to powszechnie występujący związek chemiczny, naśladujący żeńskie hormony płciowe - estrogeny. Ciągłe narażenie na jego działanie może przyczynić się zwiększenia ryzyka chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, niepłodność czy różne nowotwory.

Substancja jest powszechnie stosowana przy produkcji tworzyw sztucznych takich jak opakowania na jedzenie, plastikowe butelki, opakowania na płyty czy sprzęt elektroniczny. To sprawia, że bardzo narażone na kontakt ze szkodliwą substancją są osoby pracujące na kasach. Parę lat temu Unia Europejska zakazała używania Bisfenolu A do produkcji przedmiotów używanych przez dzieci, np. zabawek czy butelek.

Solidarność chce zmian

W wypowiedzi dla “Rzeczpospolitej” dr Aleksandra Rutkowska, prezes DetoxED, stwierdziła, że Bisfenol A jest stosowany w paragonach, bo poprawia ich termoczułość. I dodaje, że w Polsce ponad 2 miliony pracowników są codziennie narażone na kontakt z co najmniej 400 paragonami. A to może zwiększać ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne i zaburzenia rozwoju płodu u pracujących kobiet, które są w trakcie ciąży.

NSZZ Solidarność zapowiada, że będzie żądał od pracodawców, by zaopatrzyli pracowników w maseczki oraz bawełniane rękawice. W Brukseli już od dawna jest normą. Związkowcy domagają się też od Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, by zrealizowały wraz nimi kampanię uświadamiającą pracowników.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >