Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Archiwum lipiec 2019

biznes-info-640x433
31.07.2019 02:00 Rosną różnice wśród gmin. Najbogatsza przebija najbiedniejszą 20 razy

Gmina Kleszczów jest najbogatszą Polską gminą. Jak wynika z informacji podanych przez Wyborczą, dochody gminy są naprawdę spore i wynoszą aż 35 tys. złotych na mieszkańca. Co więcej, w 2018 roku dochody samorządów rosły najszybciej w powiatach, a najwolniej - w miastach na prawach powiatu. W ciągu 4 lat (od 2014 roku) dochody gmin wzrosły o 40%, a miast na prawie powiatu o kilkanaście. Dane te Gazeta Wyborcza podaje za tygodnikiem "Wspólnota", który jest autorem zestawienia najbogatszych polskich samorządów.Wspomniana gmina Kleszczów jest ze względu na swoje bogactwo nazywana "polskim Kuwejtem". Jej zyski biorą się z działającej na jej terenie działa kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego oraz elektrownia, co sprawia, że w gminie bezrobocia nie ma. Na drugim miejscu po Kleszczowie znajduje się Rewal, jednak dystans, jaki je dzieli, jest spory. Rewal ma dochód 12504,26 złotych per capita. Z kolei najbiedniejszą z wiejskich gmin jest Bolesław położony w Małopolsce. Na 8 tys. mieszkańców osiąga bowiem dochód 2211,87 złotych. Jak widać więc, różnice w zamożności są spore.

biznes-info-640x433
31.07.2019 02:00 Polska hamuje biznes? Jesteśmy jednym z 10 najtrudniejszych państw do prowadzenia firmy

Polska znalazła się w rankingu najtrudniejszych dla biznesu państw Europy na lokacie zamykającą pierwszą 10. Jak wynika z badania TMF Group, nasz kraj posiada jedne z najbardziej złożonych przepisów dotyczących prowadzenia działalności na Starym Kontynencie. Problemy piętrzą się oczywiście przed naszymi rodzimymi przedsiębiorcami, którzy nierzadko potrafią zgubić się w biurokratycznym natłoku, ale jak wskazuje dyrektor operacyjna TMF Group w Polsce, Dagmara Witt-Kuczyńska, zakładanie działalności w Polsce to spore wyzwanie dla osób zza granicy.Firmy z zagranicy chcące rozpocząć działalność w Polsce spotykają się z dużym wyzwaniem. Wszystkie dokumenty korporacyjne muszą być wypełnione w języku polskim, a założenie firmy w przypadku podmiotów, których spółki-matki zlokalizowane są poza Polską może trwać bardzo długo. Takie czynniki powodują, że tak istotny rynek europejski jak Polska ma wysokie bariery wejścia, co z kolei zmusza inwestorów do bliskiej współpracy z lokalnymi partnerami, poruszającymi się swobodnie w zakresie krajowych regulacji - mówi Dagmara Witt-Kuczyńska.

biznes-info-640x433
31.07.2019 02:00 Polacy po cichu ubożeją. Na codzienne wydatki jest coraz mniej pomimo 500 plus i trzynastek

Polacy nie zauważają, jak szybko ubożeją. Branżowy portal donosi, iż niewspółgrający ze wzrostem cen wzrost płac doprowadził do sytuacji, w której średni rozporządzalny dochód na osobę w rodzinie jest coraz mniejszy. Tylko w drugim kwartale tego roku spadł o 1,8 punktu procentowego względem pierwszych trzech miesięcy 2019 roku. Efekt ten hamowany jest jednak przez programy socjalne, jak 500 plus czy trzynasta emerytura.Tendencję spadkową widać jednak, jeśli spojrzeć na płace Polaków w dłuższej perspektywie czasu. W 2017 roku średni wzrost osiągnął 6,3%, w 2018 roku wzrost uplasował się jednak już na poziomie 4,3%. W drugim kwartale 2019 roku zwalniające tempo miało być spowodowane w 2/3 wyższą inflacją, a w 1/3 niższym tempem płac, jak twierdzi główny ekonomista Banku ING, Rafał Benecki. Na domiar złego Business Insider Polska donosi, iż w Polsce znów powiększa się poziom ubóstwa.

biznes-info-640x433
30.07.2019 02:00 Własne mieszkanie tańsze niż wynajem

Mieszkanie na własność okazuje się być bardziej opłacalne niż takie, które wynajmujemy. Powód? W ostatnim czasie mocno zaczęły rosnąć ceny najmu, co doprowadziło do sytuacji, że w wielu miastach rata kredytu za dane mieszkanie jest niższa niż koszty najmu lokalu. Sprawa jest zaskakująca, ponieważ zwykle to koszt najmu jest niższy niż rata kredytu, by zachęcić potencjalnych najemców. Jak podaje jednak Interia za ekonomistami, w dłuższym okresie sytuacja powinna się zmienić, ponieważ w końcu ceny najmu mają spaść.Czynsz za wynajem mieszkania jest powyżej wysokości raty kredytu na takie samo mieszkanie. W takim przypadku dostosowanie musi wystąpić albo po stronie wzrostu raty kredytowej, na co się nie zanosi w najbliższej przyszłości, albo spadku ceny najmu, co w mojej opinii jest bardziej prawdopodobne - cytuje Interia prof. Waldemar Rogowski z Biura Inofrmacji Kredytowej.

biznes-info-640x433
30.07.2019 02:00 Rząd zapowiada 30 nowych zalewów w Polsce i obiecuje brak wysiedleń

Zalew, ale nie jeden a aż 30 to odpowiedź polskich władz na pogarszający się stan hydrologiczny Polski. W ostatnim czasie słychać bowiem nie tylko o upałach, ale wysychających zbiornikach wody pitnej. Sytuacja jest do tego stopnia poważna, że w niektórych miastach włodarze zabronili nawet nadmiernego zużywania wody. Tak jest chociażby w Rewalu, gdzie wójt zabronił mycia samochodów lub podlewania kwiatów, bo stan wody jest alarmująco niski.Żeby tego było mało, coraz częściej miejsce mają powodzie, które jednakże wcale nie pomagają, a szkodzą, zmiatając z powierzchni ziemi budynki, drzewa i inne konstrukcje. Aby temu przeciwdziałać rząd planuje budowę 30 zbiorników retencyjnych, by zapewnić nie tylko bezpieczeństwo przed powodziami, ale także sprawić, że rejony w Polsce będą właściwie nawodnione.

biznes-info-640x433
30.07.2019 02:00 Kolejne podwyżki w Ryanair. Za co zapłacimy więcej?

Ryanair po raz drugi w tym roku wprowadza zmiany w swoim cenniku. Irlandzki przewoźnik wprowadza podwyżki na opłaty za bagaż podręczny do 10 kg oraz pierwszeństwo wejścia na pokład. Tanie linie nie są już takie tanie?

biznes-info-640x433
30.07.2019 02:00 Wizyta Trumpa już pewna. Znamy dokładną datę

Donald Trump z wizytą w Polsce. Jak podał szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, na obchody 80. rocznicy wybuchu Drugiej Wojny Światowej przyjedzie 45. prezydent Stanów Zjednoczonych. Informację tę oficjalnie potwierdził Biały Dom. Prezydent Donald Trump przyjedzie do Warszawy na obchody 80. rocznicy wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Mamy oficjalne potwierdzenie z Białego Domu przyjęcia naszego zaproszenia - oświadczył Szczerski.

biznes-info-640x433
29.07.2019 02:00 Głodowa emerytura w 2040. Tylko 38% przeciętnych zarobków

Emerytura w Polsce potrafi osiągać najróźniejsze poziomy. Jak ostatnio doniósł ZUS w swoim raporcie, wzrosła liczba osób pobierających emerytury do 500 złotych, ale wzrosła także liczba tych, którzy zgarniają ponad 5 tys. złotych. Jednakże są i przypadki, kiedy emeryci dostają po kilka, kilkanaście groszy. Niestety, okazuje się, że tych z najmniejszymi emeryturami w przyszłości będzie więcej.Portal Gazeta.pl podaje, iż najbardziej zagrożoną grupą są obecni 40- i 45-latkowie. To oni w 2040 roku będą przechodzić na emeryturę, która wówczas będzie wynosia jedynie 38% średniego wynagrodzenia. To prosta droga do znacznego spadku poziomu życia emerytów. Co ją powoduje? Przede wszystkim niż demograficzny, który sprawia, że nasze społeczeństwo się starzeje. Maleje stopa zstąpienia, czyli relacji emerytury do średniej zarobków Polaków.

biznes-info-640x433
29.07.2019 02:00 Morawiecki: europejskość to zasobność polskich portfeli, a nie eksperymenty kulturowe

Dla nas europejskość to jest zasobność polskich portfeli, a nie eksperymenty kulturowe czy obyczajowe – oświadczył Mateusz Morawiecki podczas swojej przemowy w miejscowości Stężyca w województwie pomorskim.Premier w niedzielę 28 lipca wziął udział w pikniku rodzinnym pod hasłem "Dobry czas dla Polski", zorganizowanym w amfiteatrze Nadraduńskiego Centrum Turystyczno-Rekreacyjnym w Stężycy. Uraczył tam uczestników długą przemową, podczas której podkreślał, że programem partii rządzącej jest łączenie tego, co najlepsze z przeszłości, z tym, do czego dążymy - do Polski dostatniej, do Polski, gdzie europejskość rozumiemy jako konkret, jako wysokie zarobki.

biznes-info-640x433
29.07.2019 02:00 29 lipca zużyliśmy roczne zapasy Ziemi. Teraz żyjemy już na kredyt

Przekroczyliśmy “budżet” Ziemi, czyli zużyliśmy więcej zasobów niż można w naturalny sposób uzupełnić w ciągu roku. Pierwszy raz w historii Dzień Długu Ekologicznego wypadł tak wcześnie. Od dziś żyjemy na kredyt.

biznes-info-640x433
29.07.2019 02:00 Polskie kosmetyki podbijają Chiny. Chcą ich tam coraz więcej

Chiny podbijają polskie kosmetyki. Pochodzące z naszego kraju wyroby kosmetyczne coraz bardziej podobają się chińskim odbiorcom, którzy coraz chętniej po nie sięgają. Jakie są powody takiego działania? Okazuje się, że kosmetyki z Polski spełniają wymagania, jakie dotąd chińczycy stawiali przed kosmetykami. Są także dla nich, co ważne, bardzo egzotyczne.Jak wskazuje portal INNPoland, chiński konsument obecnie w kosmetykach szuka przede wszystkim naturalnego składu, długiej historii danej firmy oraz definicji własnej osobowości. Wszystko to znajdują w polskich kosmetykach, które coraz liczniej zalewają chiński rynek. Chińczycy czasy używania masowych wyrobów kosmetycznych mają już za sobą, dlatego stawiają na produkty mniej znane. To kolejny czynnik przyciągający ich do polskich kosmetyków - Europa Środkowo-Wschodnia jest dla nich egzotyczna, a używając kosmetyków pochodzących z niej wyróżniają się na tle innych.

biznes-info-640x433
29.07.2019 02:00 Ile kosztowały loty Kuchcińskiego? Niewiarygodna kwota

Marek Kuchciński, druga osoba w państwie, znalazł się na ustach Polaków, kiedy w ubiegłym tygodniu okazało się, że podczas lotów rządowym samolotem Gulfstream G550 towarzyszyli mu członkowie rodziny. Na marszałka Sejmu posypała się krytyka, oskarżenia o oligarchizację, prywatę i wykorzystywanie rządowych zasobów do własnych celów. Kuchciński w ubiegły piątek zapowiedział więc, że równowartość kosztów przelotów pokryje z własnej kieszeni.Ile ma do zapłacenia marszałek Sejmu? Jak wynika z doniesień Gazety Wyborczej, loty Kuchcińskiego odbywały się w trybie "misji oficjalnej o statusie HEAD". Oznacza to, że lot taki wymagał dodatkowego samolotu z załogą, postawionych w stan gotowości służb, a także zapasowych lotnisk. Kancelaria Sejmu jednak tłumaczy, że koszta nie są tak wysokie, a loty Kuchcińskiego z Warszawy do domu miały jedynie status "misji oficjalnej". Nawet jeśli tak było, koszt jednej takiej podróży Gulfstreamem G550 jest przynajmniej kilkakrotnie wyższy niż cena zwykłego przelotu.

biznes-info-640x433
29.07.2019 02:00 Niemcy: Wyrzucanie opłaca się bardziej niż darowanie

Niemcy rocznie marnują towaru na wartość 7 mld euro z powodu błędów i wad w niemieckim systemie ekonomicznym. Za rozwiązanie tego problemu wzięła się Niemka, Juliane Kronen, która w 2013 roku założyła organizację "innatura". Wszystko zaczęło się od tego, że ekonomistka i doradczyni ds. przedsiębiorczości z Kolonii dostała telefon z zapytaniem, co można zrobić z 200 tys. butelek szamponami z wadliwymi etykietami.Kronen oburzona tą sytuacją zbadała lepiej sprawę. Okazało się, że 1/3 z wyrzucanych towarów spokojnie można by przekazać pomocy społecznej. Tym właśnie zajęła się organizacja "innatura", która działa jako pośrednik między przedsiębiorcami a organizacjami opieki społecznej. Obecnie "innatura" współpracuje z 80 podmiotami, które przekazują organizacji swoje towary niemogące trafić na rynek. Jakie są najczęstsze powody? Niewłaściwie naklejone etykiety, wadliwą zawartość opakowań, nadwyżki, towar zwrotny to niemal nagminny powód oddania towaru.

biznes-info-640x433
28.07.2019 02:00 "Ryba prosto z kutra" czyli jak oszukują nas w smażalniach nad Bałtykiem

Jedną z najpopularniejszych ryb jakie możemy zjeść w bałtyckiej smażalni jest dorsz. I właśnie w przypadku dorsza możemy mieć pewność, że ryba nie przypłynęła z samego rana rybackim kutrem. Powodem jest ścisły i kategoryczny zakaz połowów dorsza nad Morzem Bałtyckiem, który utrzyma się dekretem Komisji Europejskiej na pewno do 31 grudnia bieżącego roku. Powodem jest chęć odbudowy populacji dorsza w Morzu Bałtyckim, który ostatnimi laty mocno zmniejszył swoją liczebność. Jak pisze onet.pl właściciele smażalni często nadal brną w "bajkę" o złowionym razno dorszu zasłaniając się limitami powołowymi, które rzekomo niewykorzystane umożliwjają połów. Jest to kłamstwo, bo dorsza nie można łowić kategorycznie i nie ma ustępstw od tej decyzji.W momencie gdy zdecydujemy się zjeść inną od dorsza rybę, sprawa wygląda równie nieprzejrzysto. Jeśli wybierzemy pangę, mintaja, morszczuka czy łososia, to ryby te na pewno nie pływały przed chwilą w Bałtyku, bowiem nie jest on ich naturalnym środowiskiem. Najczęściej przywozi się je więc zamrożone z terenów łowisk mniej lub bardziej odległych od naszego morza. W takim przypadku ryby te będą tak samo "świeże" we Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie jak w Gdańsku. Fakt smaczniejszego rybnego posiłku jedzonego w nadmorskim kurorcie jest w tym przypadku jedynie efektem placebo.Gdy chcemy więc zagustować w prawidziwe bałtyckiej rybie, to powinniśmy zdecydować się na zakup śledzia, flądry lub szprota. To ryby które żyją w Morzu Bałtyckim i mogą być odławiane w polksiej strefie przybrzeżnej i ekonomicznej. Jeśli chcemy jednak mieć pewność, że kupujemy dzisiejszą rybę powinniśmy dokonać zakupu bezpośrednio od rybaka. W niektórych samażalniach zdarza się bowiem podawać również te ryby odmrażane. Pomijając już fakt, że będziemy mieli więcej pewności co do jakości tłuszczu na jakim przygotujemy danie.

biznes-info-640x433
27.07.2019 02:00 800 złotych za rozwiązanie umowy. Bank w ten sposób odsyła klientów

Bank DNB pozbywa się klientów indywidualnych. Jak podaje Gazeta.pl, insytutcja finansowa rozdaje nawet po 800 złotych, by klienci rozwiązalli umowy o konta, karty kredytowe, a także anulowali ubezpieczenie. Wszystko przez zmianę strategii działania banku, który zdecydował się, że odtąd będzie obsługiwał jedynie firmy. Robi to już od kilku miesięcy.Przedtem jednak DNB Bank Polska oferował klientom nie od 600 do nawet 800 złotych, a 300 złotych. Pieniądze otrzymają ci, którzy z własnej woli rozwiążą umowę i zamkną konta osobiste, wallutowe, oszczędnościowe oraz zrezygnują z wszelkich kart wydanych im przez bank. Gazeta.pl informuje, że najwięcej dostaną ci, którzy mają wykupione ubezpieczenienieruchomości czy na życie, gdyż to kolejne 200 złotych i wówczas z podstawowego 600 złotych zrobi się 800.

biznes-info-640x433
27.07.2019 02:00 80 tys. złotych za 13 dni pracy. To czeka nowych posłów

Sejm im się opłaca. Za 13 dni pracy i 53 dni urlopu nowi posłowie, którzy zasiedli w ławach niższej izby parlamentu otrzymają zawrotną pensję 80 tys. złotych. Ślubowanie złożyli 12 czerwca tego roku, a miejsca, które zajęli to uzupełnienie po posłach, którzy odeszli z polskiego parlamentu do parlamentu europejskiego.Ile jest takich osób? Jak podaje portal INNPoland, mowa o 18 politykach, którzy w sumie do końca kadencji obecnego Sejmu, która kończy się na jesieni, przepracują w sejmowych ławach 13 dni. Za to zarobią w sumie 50 tys. złotych, a niektórzy z nich z pewnością dostaną nawet po 80 tys. złotych. Jak to możliwe?

biznes-info-640x433
27.07.2019 02:00 Samolotem na wakacje? Uważaj, piloci tych linii chcą strajkować

Wakacje samolotem? Niekoniecznie z Ryanairem oraz British Airways. Jak donosi portal INNPoland, do rąk pilotów tych pierwszych linii trafiły już karty do głosowania. Ci mają zdecydować, czy dojdzie do strajku. Podobnie sytuacja ma się w British Airways, w których to liniach piloci również są gotowi na walkę o swoje prawa. Niestety, wiele wskazuje na to, że odwołane i opóźnione loty będą miały miejsce podobnie, jak było to w zeszłym roku.Co takiego nakłania pilotów do strajku? W Ryanairze pracownicy wskazują na problem emerytur, utratą ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, ale także problematyczne są kwestie dotyczące świadczeń macierzyńskich, zasiłków, a nawet przejrzystość i spójność struktury wynagrodzeń ich zdaniem sprawia problemy. Do 7 sierpnia piloci będą wybierać, czy do strajku dojdzie. Jeśli opowiedzą się za nim, ten zacznie się w drugiej połowie miesiąca, około 2 tygodnie po pozytywnej opinii pilotów.

biznes-info-640x433
26.07.2019 02:00 Droga produkcja, niechętnie używane. NBP wycofa w końcu grosze?

NBP już kilka lat temu, bo w pierwszej połowie 2013 roku poruszało temat likwidacji monet 1-groszowych i 2-groszowych. Pomysł nagłośniły media, jednak pozostały po nim jedynie wspomnienia. Obecnie jednak znów trwa dyskusja dotycząca sensowności produkowania monet o najniższych nominałach oraz ich użyteczności w codziennym życiu Polaków. Jak wskazuje bowiem portal WNP.pl, Polacy 1- i 2-groszówek niechętnie używają. Większość z nich trafia do szuflad, słoiczków, nierzadko giną, a często trafiają do fontann czy innych oczek wodnych.Z problemem bilonu o najmniejszym nominale poradziło sobie już kilka krajów Europy. Mowa chociażby o Belgii, w której od niedawna najniższym nominałem jest 5 eurocentów. Dania, Holandia, Rosja, Szwecja także nie posiadają już monet o tak niskich nominałach. Nad sensownością ich istnienia już 18 lat temu zastanawiali się Czesi, których bank centralny zbadał wówczas, że spośród wszystkich nominałów halerzy (odpowiednik polskiego grosza) tych o najmniejszych nominałach wraca do niego 20%, a o wyższych 80%.

biznes-info-640x433
26.07.2019 02:00 Niemcy inwestują w Rosji fortunę. Najwięcej od 10 lat

Niemcy, jak podała Rosyjsko-Niemiecka Izba Handlowa, zainwestowali w 2018 roku w Rosji najwięcej od 10 lat. Okazuje się, że nasi zachodni sąsiedzi w kraju nad Wołgą zostawili aż 3,3 mld euro. Jak podaje Bankier.pl, jest to o tyle interesująca sprawa, że wciąż obowiązują Rosję sankcje, nałożone na nią przez Unię Europejską w 2014 roku po aneksji Krymu.Portal cytuje jednak Iwonę Wiśniewską, ekspertkę z Ośrodka Studiów Wschodnich, która tłumaczy jednak, że sankcje te mają raczej wymiar ilościowy niż jakościowy i nie są szczególnie dotkliwe dla Rosjan. A przynajmniej nie tak, jak chcieliby myśleć Ukraińcy. Restrykcje dotyczą trzech sektorów - obronnego, energetycznego oraz finansowego.

biznes-info-640x433
26.07.2019 02:00 Dzień pracy Sejmu za 1,6 mln złotych. Władza idzie na rekord

Sejm już w 2020 roku będzie nas kosztował znacznie więcej, niż teraz musimy za jego działalność płacić. Do projektu budżetu Kancelarii Sejmu dotarli dziennikarze Faktu. Jak się okazuje, drogi w utrzymaniu już Sejm, będzie jeszcze kosztowniejszy. Obecnie na jego funkcjonowanie musimy łożyć rocznie około 525 mln złotych. Od 2020 roku koszta jego pracy wzrosną do poziomu 575,6 mln złotych. Oznacza to, że dziennie będziemy płacić 1,6 mln złotych na jego działanie.Co zawiera się w kosztach funkcjonowania Sejmu? Kancelaria w projekcie budżetu na 2020 rok przewidziała przede wszystkim wzrosty kosztów. Mowa o uposażeniu posłów, pracowników Kancelarii Sejmu, ale także większych pieniądzach na poselskie mieszkania, opiekę medyczną, a także loty czarterowe dla deputowanych. Wszystkie te podwyżki będą nas kosztować około 50 mln złotych rocznie.

biznes-info-640x433
26.07.2019 02:00 Czarzasty: Będziemy tam, gdzie będą ludzi bić po mordach

Włodzimierz Czarzasty, stojący na czele Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale także jeden z trzech liderów koalicji lewicowej "Lewica", która startuje w wyborach parlamentarnych na jesieni, był gościem Polsat News. Jak zapowiedział podczas programu, w trakcie rozmowy dotyczącej przemocy wobec osób LGBT, nie pozwoli na tego typu akty wobec kogokolwiek.Zaznaczył, że lewica będzie tam, gdzie będą ludzie bici, ale także tam, gdzie będzie strajk pracowników. Przypomnijmy bowiem, że koalicja "Lewica" w ramach której znajdują się Razem, SLD oraz Wiosna, w ramach swoich postulatów chcą lepszego chronienia przez prawo pracowników oraz obłożenia przedsiębiorców większymi karami w wypadku łamania praw pracowniczych. Lewica będzie tam, gdzie będą ludzi bili po mordach. Lewica będzie, jak będzie strajk w zakładzie pracy. To może prawicę denerwować - oświadczył lider SLD.

biznes-info-640x433
26.07.2019 02:00 Plany Johnsona mogą doprowadzić do rozpadu Wielkiej Brytanii

Boris Johnson, były burmistrz Londynu, następca Theresy May na stanowisku premiera, nie ma dobrej opinii w Europie. Szef rządu w Londynie dąży bowiem do twardego brexitu. Termin wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej określił na 31 października i zaznaczył, że będzie to wyjście "bez żadnych jeśli i żadnych ale". Fakt, jak bardzo brexitowy i antyunijny jest Johnson obrazuje jego świta, którą dobrał sobie po objęciu we władanie rezydencji przy Downing Street 10.W środę wieczorem, kiedy wygłaszał pierwszą mowę przed słynnymi drzwiami rezydencji premierów Wielkiej Brytanii dało się czuć, jak mocno antyunijny jest Johnes. Jednak widać to również przez pryzmat jego współpracowników - specjalnym doradcą Johnsona został Dominic Cummings, którego Dziennik Gazeta Prawna nazywa "arcybrexiterem". Wszystko przez fakt, że w 2016 roku ten stał na czele kampanii "Vote Leave". Johnson nie baczył nawet na fakt, że za Cummingsem ciągnie się sprawa kontaktów z Rosjanami, którzy mieli wspierać kampanię. Oprócz Cummingsa ekipę Johnsona zasilili także inni brexiterzy, jak Dominic Raab, Jacob Rees-Mogg oraz Priti Patel.

biznes-info-640x433
25.07.2019 02:00 Von Der Leyen z wizytą nad Wisłą: "Polska ważnym członkiem UE"

Ursula von der Leyen, wybrana w ubiegłym tygodniu na nową szefową Komisji Europejskiej, składa właśnie wizytę polskim władzom w Warszawie. Nową unijną liderkę przyjął premier, Mateusz Morawiecki. Rozmowy, które prowadzi von der Leyen z Morawieckim, mają dotyczyć zrównoważonego rozwoju, dobrobytu i bezpieczeństwa, jak zaznaczyła przed spotkaniem szefowa Komisji Europejskiej. Podkreśliła także, że nie obawia się poruszać innych tematów, jak te, w których nie ma zgody między Polską i Unią Europejską, jak np. kwestie migracyjne i praworządności.Będziemy mówili również na inne tematy. Co do niektórych zgodzimy się, co do niektórych pewnie się nie zgodzimy. Są takie trudne tematy jak kwestie migracyjne i praworządności. Moim zdaniem bardzo ważne by wzajemnie się wysłuchać i aby wykazywać się wzajemnym szacunkiem. Nigdy nie zapominając dlaczego jesteśmy w UE, dlaczego dołączyliśmy do UE - mówiła von der Leyen.

biznes-info-640x433
24.07.2019 02:00 Gdzie zarobić 5000 netto? Zawódy, które tyle oferują na początek

Gdzie zarobić 5000 netto? Takie pytanie często zadają sobie osoby, które chcą mieć pensję wyższą niż najniższa krajowa czy planują zmienić ścieżkę swojej kariery zawodowej. Przedstawiamy 5 zawodów, w których zarobki wynoszą 5000 zł netto lub nawet więcej.

biznes-info-640x433
24.07.2019 02:00 Dlaczego głosują na PiS? Polacy ujawniają

PiS od lat notuje wysokie wyniki w sondażach poparcia. Mimo kilku afer, które miały miejsce za czasu rządów formacji Jarosława Kaczyńskiego, ugrupowanie mocno trzyma się sterów władzy. Co sprawia, że Polacy tak chętnie głosują na Prawo i Sprawiedliwość? Sprawę tę w najnowszym badaniu postanowiło przestudiować Centrum Badania Opinii Społecznej.Jak wskazuje CBOS, 29% respondentów wskazało, że głosuje na PiS, bo partia ta po prostu rządzi dobrze. Niemalże 1 na 3 Polaków przekonany jest, że obecnie rządzącej formacji wraz z pomniejszymi koalicjantami należy wydać pozytywną ocenę dotychczasowych rządów i dokonań. Ankietowani wskazywali także, że PiS to partia dobrze gospodarująca Polską, a pod jej rządami żyje się coraz lepiej i dostatniej.

biznes-info-640x433
24.07.2019 02:00 "Gazeta Polska" po burzy medialnej zmienia napis na swoich naklejkach

Napis na naklejce teraz brzmi: "Strefa wolna od ideologii od LGBT". Jednak wciąż nie wiadomo, tak jak z poprzednim, co ma dokładnie oznaczać. Według redaktora naczelnego, ma to na celu.... “ochronę praw homoseksualistów”.

biznes-info-640x433
24.07.2019 02:00 Berlusconi ma powody do radości. Sąd umorzył postępowanie

Silvio Berlusconi może odetchnąć z ulgą. Sąd w Rzymie umorzył prowadzone przeciwko niemu postępowanie dotyczące pakietu posiadanego przez jego holding w grupie Banca Mediolanum. O sprawie poinformował prawnik Berlusconiego. Niccolo Ghedini. Sędzia, co prawda, przyznał, że dochodzenie "uwypukliło pewne niejasności", ale dowody, które udało się zebrać w sprawie nie pozwalały na dalsze kontynuowanie postępowania.Sąd w Rzymie umorzył postępowanie ws. korupcji przeciwko byłemu premierowi Włoch Silvio Berlusconiemu związane z pakietem posiadanym przez jego holding Fininvest w zarządzającej aktywami i ubezpieczeniami grupie finansowej Banca Mediolanum - podał prawnik.

biznes-info-640x433
24.07.2019 02:00 Jakie wynagrodzenie na L4? Przysługują nam konkretne prawa

Jakie wynagrodzenie na L4? Na co może liczyć pracownik, który przebywa na zwolenieniu lekarskim? Najpierw musimy podkreślić, że wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przyznawany jest pracownikowi, który jest niezdolny do pracy przez chorobę, uległ wypadkowi w drodze do pracy lub w drodze z niej, musi poddać się badaniom dotyczącym dawców. Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane pracownikowi przez pierwsze 33 dni obowiązywania L4, a wyjątkiem w tej materii są osoby po 50. roku życia, które dostają wynagrodzenie przez pierwszych 14 dni.Kiedy przekroczony zostanie czas wypłacania chorobowego, które dotąd opłacał pracodawca, pracownik przechodzi na zasiłek chorobowy, a jego opłacaniem zajmuje się wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Maksymalny czas jego obowiązywania wynosi 182 dni. Jeśli jednak jesteśmy kobietą w ciąży lub zachorowaliśmy na chorobę zakaźną, której okres wystąpienia objawów lub wylęgania to 14 dni, mamy wówczas prawo do odbierania zasiłku chorobowego przez okres 270 dni.

biznes-info-640x433
24.07.2019 02:00 Radisson i Zdrojowa inwestują wspólnie w kurortach. Będzie więcej noclegów

Powodem do zadowolenia ze wzajemnej współpracy pomiędzy Radisson Hotels i Zdrojowa Invest&Hotels jest oddany do użytku w 2017 r. pięciogwiazdkowy hotel Radisson Blu Resort w Świnoujściu funkcjonujący na zasadach franczyzy. Była to pierwsza tego typu inwestycja Radissona na terenie Polski. Radisson, który przywiązuje dużą wagę do lokacji swoich obiektów zapewne nie przez przypadek zdecydował się na wybór takich miejscowości jak Świnoujście, Kołobrzeg i Szklarska Poręba. Położone na wyspach Wolin i Uznam Świnoujście leżące na skraju Polski słynie z osobliwej przeprawy promowej. Urok miasta od dawna doceniają polscy i niemieccy turyści, którzy sprawiają, że ta nadmorska miejscowość tętni życiem. Z kolei Kołobrzeg oprócz swoich walorów uzdrowiskowych ma niezwykle bogatą historię, którą czuć między murami zabytkowej starówki. Warto nadmienić, że już w 1000 roku powstało tutaj biskupstwo, a w późnym średniowieczu miasto było aktywnym członkiem Hanzy, związku kupców bałtyckich wyznających zasadę wolności przepływu towarów i kapitału, co śmiało można uznać za jedną z pierwszych podwalin Unii Europejskiej. Szklarska Poręba jest za to jednym z najmodniejszych kurortów górskich, chętnie odwiedzanym zarówno latem przez górskich piechurów a także zimą, kiedy to w miejscowości goszczą przede wszystkim narciarze. To urokliwe górskie miasteczko położone w Karkonoszach jest także kojarzone z audycji Radiowej Trójki, która wybrała je na swoją wypoczynkową siedzibę. Otwarcie kołobrzeskiego czterogwiazdkowego Radissona planowane jest latem 2020 r. Będzie to również pierwszy i jedyny hotel międzynarodowej sieci w Kołobrzegu, jednym z największych polskich nadmorskim kurortów. Położony w części uzdrowiskowej będzie służył gościom liczbą ponad 200 pokoi i aquaparkiem.Radisson w Szklarskiej Porębie, z początku miał być wykonywany we współpracy z innym inwestroem, jednak zagraniczna spółka hotelarska zdecydowała się na współpracę ze Zdrojową. Hotel będzie otwarty na najbliższy sezon zimowy, tak żeby móc przyjąć już przybywających w góry narciarzy. W czterogwiazdkowym hotelu do dyspozycji gości będzie kameralny aquapark, całoroczne jacuzzi zewnętrzne, strefa saun, łaźnie, SPA & Wellness, a także restauracja i kawiarnia. Wszyskto to sprawi, że obiekt będzie mógł śmiało konkurować jakością z hotelami znajdującymi się w Alpach.

biznes-info-640x433
24.07.2019 02:00 Platforma Obywatelska planuje poważne zmiany w 500 plus

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" główny ekonomista PO prof. Andrzej Rzońca opowiedział o programach, jakie będzie realizować partia, jeśli tylko wygra zbliżające się wybory. Główny cel - koniec z rozdawnictwem.

biznes-info-640x433
23.07.2019 02:00 Amber Gold. Syndyk zaczyna przelewać pieniądze poszkodowanym

Kolejna grupa poszkodowanych w aferze Amber Gold odzyskuje swoje pieniądze, jak donosi TVN24bis. Syndyk uruchamia przelewy, więc już zaraz ponad milion złotych trafi do byłych pracowników parabanku i właścicieli wynajmowanych przez niego lokali. Jak podaje syndyk masy upadłościowej Józef Dębiński, siedmiu wierzycieli otrzyma łączną kwotę 200 tysięcy złotych.

biznes-info-640x433
23.07.2019 02:00 Jak obliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc? Sposoby

Jak obliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc? Nierzadko zdarza się, że pracownicy nie przepracowują całego okresu rozliczeniowego, co później generować może kłopoty. Szczególnie dla pracodawcy, który nie wie, w jaki sposób obliczyć pracownikowi należną mu wypłatę. Jest na to jednak kilka sposobów.Najpierw musimy podkreślić, że wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca zależne jest od tego, jaka była przyczyna nieobecności pracownika w miejscu pracy. Prawo przewiwduje tutaj dwa przypadki - nieobecność spowodowaną chorobą i nieobecność wywołaną innymi przyczynami niż choroba. W tym pierwszym wypadku zwykle pracownik w okresie nieobecności otrzymuje od pracodawcy zasiłek chorobowy, opiekuńczy, rodzicielski lub świadczenie rehabilitacyjne. Ma to wpływ na obliczanie wynagrodzenia za czas przepracowany w danym miesiącu.

biznes-info-640x433
23.07.2019 02:00 Niemcy biją na alarm. W miastach brakuje mieszkań

Niemcy mają poważny problem mieszkaniowy. O sprawie informują eksperci z Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW), którzy wskazują, że w ciągu ostatnich 3 lat w Niemczech powstało o 1/5 mniej jednostek mieszkalnych, niż wynosi realne zapotrzebowanie. Kraj potrzebuje w tym i przyszłym roku 340 tys. nowych lokali, a w ciągu wspomnianych trzech lat udało się nad Renem wybudować ich jednynie 283 tys., a popyt wciąż rośnie.Onet.pl podaje, że IW wskazało na szczególnie alarmującą sytuację w dużych miastach. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ekspertów, w dużych i ważnych miastach, jak Kolonia czy Stuttgart popyt mieszkaniowy zaspokajany jest jedynie w połowie. Sytuacja trochę lepiej wygląda w Berlinie (73% zaspokojonego popytu), Monachium (67%) i Frankfurcie nad Menem (78%). Ralph Henger z IW wskazuje, że mieszkań brakuje nie tylko na teraz, ale także na przyszłość, co oznacza ogromny kryzys na rynku mieszkaniowym w Niemczech.

biznes-info-640x433
23.07.2019 02:00 Grecja wypowiada wojnę Airbnb. Będą kary dla wynajmujących

Grecja dołącza do grona państw, które skonfliktowane są z Airbnb. Grecki Urząd ds. Przychodów Publicznych (AADE) postanowił wziąć się za tych, którzy w ramach Airbnb decydują się na wynajem mieszkań. Urząd nie zamierza iść na rękę osobom chcącym wyjść naprzeciwko turystom. AADE nakładać będzie kary na wynajmujących w wysokości 5 tys. euro.Kary dotyczyć będą tych, którzy działając na platformie, nie zgłosili najmu krótkoterminowego. A tych jest naprawdę sporo. Jak donosi Bankier.pl, aż 20 tys. ofert od osób prywatnych było niezarejestrowanych w urzędzie. Podobny problem wystąpił w wypadku 130 firm świadczących usługi w wynajmowaniu mieszkań.

biznes-info-640x433
23.07.2019 02:00 Ranking największych firm świata. Jest polski akcent

Ranking największych firm świata, czyli zestawienie Fortune Global 500, prezentuje 500 największych firm na świecie. Jest to nie tylko jednak ranking, który pokazuje potęgę danych przedsiębiorstw, ale siłę wybranych gospodarek krajów świata. Oczywiste bowiem, że jeśli dany kraj może poszczycić się ogromną liczbą firm w zestawieniu, nie należy do biedniejszych z państw. Ranking pokazuje więc aktualne potęgi gospodarcze niejednokrotnie lepiej niż PKB.Z najnowszego rankingu nie wynika nic dobrego dla Stanów Zjednoczonych. Jak możemy bowiem zobaczyć w zestawieniu Fortune Global 500, aż 121 największych firm globu pochodzi z USA, ale Chińczycy depczą wyraźnie Amerykanom po piętach. W 2017 roku różnica USA - Chiny, była większa, ponieważ Stany liczyły w rankingu aż 132 firmy, a Chiny 109, a w 2018 roku już 126 do 111. Wyraźnie więc przewaga topnieje i w 2020 roku Chińczycy przegonią Amerykanów.

biznes-info-640x433
23.07.2019 02:00 Problem z automatami pocztowymi Poczty Polskiej. Podejrzewa się naruszenie prawa

W miniony czwartek przedstawiciele Poczty Polskiej uroczyście uruchomili pierwszy automat paczkowy sygnowany swoim logo w jednej z warszawskich placówek. Spółka ma w planach do końca października uruchomić 200 takich automatów. Tymczasem pojawiły się przypuszczenia, że Poczta Polska mogła złamać prawo, jak donosi “DGP”.

biznes-info-640x433
23.07.2019 02:00 Trump "mógłby zmieść Afganistan". Kabul żąda wyjaśnień

Donald Trump, 45. prezydent Stanów Zjednoczonych, słynie z ostrych, często bardzo kontrowersyjnych wypowiedzi. Tym razem prezydent naraził się Afgańczykom, którzy teraz żądają od Trumpa wyjaśnień. Co takiego powiedział Donald Trump? Po tym, jak Trump spotkał się z pakistańskim premierem Imranem Khanem w Białym Domu, oświadczył, że Stany Zjednoczone są w stanie w 10 dni wygrać wojnę z Afganistanem. Taki konflikt miałby się zakończyć "zmieceniem Afganistanu z powierzchni ziemi".Wypowiedź Donalda Trumpa oczywiście nie spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony Afgańczyków. Jak ci oświadczyli "afgański naród nie pozwala ani nigdy nie pozwoli, by jakiekolwiek obce państwo decydowało o jego losie". Zażądali także, by Donald Trump wytłumaczył się ze swoich feralnych słów.

biznes-info-640x433
22.07.2019 02:00 Kolejne biuro podróży ogłosiło upadłość. Za granicą przebywa 152 klientów touroperatora

Niecałe dwa tygodnie temu upadłość ogłosiło poznańskie biuro podróży Mediterraneum. Poszkodowanych zostało około 1000 klientów biura. Teraz zgłosiło niewypłacalność firmy do marszałka województwa śląskiego biuro podróży Steja Travel z Jastrzębia-Zdroju, jak poinformowała "Rzeczpospolita". Touroperator nie był w stanie wywiązać się z umów zawartych z podróżnymi.

biznes-info-640x433
22.07.2019 02:00 Empik nie będzie sprzedawał "Gazety Polskiej" z homofobiczną naklejką

Nie ma u nas miejsca na jawną dyskryminację i na treści łamiące prawo. Empik jest strefą pełną tolerancji, każdy jest u nas mile widziany i wszystkich traktujemy z szacunkiem – napisał na Twitterze rzecznik Empiku w odniesieniu do decyzji sieci. Najbliższego numeru „Gazety Polskiej” (Niezależne Wydawnictwo Polskie) z dołączoną nalepką z napisem „Strefa wolna od LGBT” nie znajdziemy w Empiku.Zapowiedź takiej homofobicznej promocji gazety zamieszczono w środę wieczorem na profilach „Gazety Polskiej” na portalach społecznościowych. Nalepka oprócz tego napisu zawiera kółeczko z przekreśloną czarnym krzyżykiem tęczową flagą, symbolem mniejszości seksualnej.

biznes-info-640x433
22.07.2019 02:00 Oszuści czyhają na naiwnych najemców na OLX. Jak nie dać się oszukać?

Pomysły na cyberprzestępstwa coraz bardziej się rozrastają. Korzystając z okazji, że podczas wakacji wielu studentów szuka pokoju czy mieszkania do wynajęcia postanowili wypróbować nowe oszustwo związane właśnie z ofertami najmu.

biznes-info-640x433
21.07.2019 02:00 Poczta Polska będzie serwować kawę i lody. Stanie w kolejkach ma być milsze

Poczta Polska chce zmienić swój wizerunek i przyciągnąć do siebie klientów. Podejmie działania mające na celu skrócenie kolejek w placówkach? Nie. Ale za to napijesz się kawki.

biznes-info-640x433
20.07.2019 02:00 Nowe zasady kierowania do sanatorium. Będą krótsze kolejki?

Resort zdrowia chce skrócić kolejki do uzdrowisk. Aby móc to zrobić sięgnął po projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 2011 r. Nowe zasady mają usprawnić kierowanie osób na leczenie uzdrowiskowe.

biznes-info-640x433
20.07.2019 02:00 Samozatrudniony pracuje 9-17, ma prawo do urlopu i niższy PIT? Fiskus mówi: ok

Przedsiębiorca dyspozycyjny od 9 do 17, z prawem do urlopu i pensją w czasie choroby? To możliwe - pisze "Rzeczpospolita". Skarbówka wydała interpelację, według której nie ma problemu, żeby samozatrudniony zawierał umowę, która ewidentnie ma znamiona umowy o pracę. Bez wątpienia ucieszy to wszystkich przedsiębiorców, którzy związani są tylko z jednym kontrahentem.

biznes-info-640x433
19.07.2019 02:00 "Wszyscy będą wychodzili, wszyscy będą mówili to samo". Lewica dogadała się "po filipińsku"?

Lewica buduje wspólny blok i razem startuje na jesieni. To wstępne ustalenia, które poznaliśmy po czwartkowym spotkaniu trzech liderów ugrupowań - Adriana Zandberga, Włodzimierza Czarzastego oraz Roberta Biedronia. Humory polityków wskazywały na to, że liczą oni na naprawdę wiele i na jesienną elekcję patrzą z pozytywnymi przeczuciami. Otwarcie mówił o tym zresztą sam Włodzimierz Czarzasty.Jest super. Jest naprawdę fajna siła. Zobaczycie, jak będzie, wszyscy będą wychodzili i wszyscy będą mówili to samo - mówił z uśmiechem lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej, co widać na nagraniu portalu TVN24.

biznes-info-640x433
19.07.2019 02:00 Bogdan Zdrojewski wystartuje z PSL? Wszystko zależy od jego żony

Bogdan Zdrojewski stał się postacią, o którą na swoich listach zabiega zarówno Platforma Obywatelska, ale również Polskie Stronnictwo Ludowe. Od kiedy wiadomo, że obie partie nie wystartują razem w wyborach parlamentarnych, co ogłosił we wtorek Władysław Kosiniak-Kamysz, Zdrojewski stał się szybko adresatem zaproszeń jednej i drugiej formacji. Obydwie widziałby bowiem Zdrojewskiego na swoich listach we Wrocławiu.Były prezydent stolicy Dolnego Śląska i zarazem były europarlamentu otrzymuje obecnie propozycje od obu środowisk. Jednakże nie zdecydował się dotąd na nic. Zaproszenie od Platformy Obywatelskiej trudno mu przyjąć, bo, jak podaje Wyborcza, ma za złe Grzegorzowi Schetynie, że nie zaprosił go na listy do europarlamentu. Lider PO mówi jednak cały czas, że miejsce dla Zdrojewskiego na liście do Sejmu jest: "Propozycja jego startu z pierwszego miejsca naszej wrocławskiej listy leży na stole i jest wciąż aktualna".

biznes-info-640x433
19.07.2019 02:00 Lewica idzie po ponad 8% głosów. Są pierwsze ustalenia bloku

Lewica buduje własny blok i idzie po przynajmniej 8%. Liczba ta nie wzięła się znikad. Jeśli bowiem lewicowy blok chce dostać się do Sejmu, musi uzyskać przynajmniej tyle wlaśnie głosów. W innym wypadku koalicjanci nie przekroczą progu, który dla zrzeszonych w jednym sojuszu partii przewidział ustawodawca.Jednakże start po 8% głosów to nie jedyne założenie koalicji lewicowej. Jak podaje RMF, pierwsze negocjacje lewicowców trwały trzy godziny i zakończyły się w czwartek przed północą. Jednym z efektów tychże ma być wystąpienie Adriana Zandberga, Włodzimierza Czarzastego oraz Roberta Biedronia w piątek o 13:00 przed Sejmem.

biznes-info-640x433
19.07.2019 02:00 Sławomir Nowak trafi do ukraińskiego więzienia? Może do tego doprowadzić nowy prezydent.

Kierownictwo Ukrawtodoru powinno trafić do więzienia - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski. Sławomir Nowak powinien się martwić?W ostatnich latach Sławomir Nowak, były szef gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska, przebywa na Ukrainie, gdzie od 2016 roku pełni funkcję prezesa ukraińskiej państwowej agencji drogowej. Teraz może mieć poważne kłopoty. Prezydent Ukrainy chce w końcu wsadzić do więzienia kierownictwo, które przez wiele lat pracowało i zarabiało na drogach.

biznes-info-640x433
19.07.2019 02:00 Wydatki Polaków na ślub i wesele. Kwoty czasem mogą zaskakiwać

Wartość rynku ślubnego w Polsce to ponad 7 mld zł rocznie. Każdego roku z “kopert” nowożeńcy dostają 2,5-3 mld zł, jak wynika z danych firm monitorujących rynek ślubny

biznes-info-640x433
19.07.2019 02:00 Na weekend przerwy techniczne. Nie skorzystacie z tych banków

Bank nierzadko decyduje się na to, by w weekend wprowadzić w swoich usługach mobilncyh pewne ograniczenia, o czym zwykle informuje swoich klientów. W ten weekend ograniczenia takie wprowadzone zostały w niejednej instytucji finansowej. Jak jednak przekonują banki, w najgorszym wypadku klienci będą mieli problem z czasowym ograniczeniem dostępu do usług, a nie całkowity ich brak.O takich ograniczeniach można mówić w przypadku EnveloBanku i Banku Pocztowego (EnveloBank to internetowa marka banku). Klienci tegoż będą mieli problemy z zalogowaniem się w nocy z piątku na sobotę, a problemy wystąpią po godzinie 23:20. Prace informatyczne, które będą przyczyną problemu, mają zakończyć się jednak do północy.

biznes-info-640x433
19.07.2019 02:00 10 tys. wadliwych samochodów w Polsce. Grożą pożarem

Samochody, a dokładniej 10 tys. aut znajdujących się nad Wisłą, grozi pożarem. Tę zdecydowanie niewesołą wiadomość przekazali sami producenci aut. Zagrożenie dotyczy czterech konkretnych marek, a każda z nich grozi określonymi wypadkami, do których może dojść podczas użytkowania pojazdu.Tymi zagrożonymi markami są kolejno - volvo, mitsubishi, citroen oraz mercedesy. Zgłoszonych przez producentów wadliwych aut jest ponad 10 tys., a najwięcej spośród nich jest samochodów marki volvo, bo aż 9576 pojazdów. Jak podaje Bankier.pl, kampania naprawcza będzie polegała na usunięciu wady silników, które grożą pożarem. Zagrożone awarią egzemplarze pochodzą z lat 2014-2017 i mają wadliwy kolektor wlotowy w czterocylindrowych silnikach diesla. Właściciele wadliwych aut dostaną listowne zaproszenia do naprawy.

biznes-info-640x433
19.07.2019 02:00 Czy będzie komu uczyć po wakacjach? Może zabraknąć 11 tys. nauczycieli

W całej Polsce może zabraknąć blisko 11 tys. nauczycieli. Tyle ofert pracy widnieje w bankach ofert pracy prowadzonych przez kuratoria oświaty - informuje "Rzeczpospolita". Jak pisze dziennik największy deficyt kadrowy obserwuje się w Warszawie. Już pod koniec czerwca w szkołach podstawowych brakowało ok. 1700 nauczycieli, w szkołach ponadpodstawowych ok. 1400, ok. 600 nauczycieli przedszkoli i 400 pedagogów specjalnych. O dokładnej skali problemu dowiemy się jednak dopiero po zakończeniu rekrutacji uczniów do szkół.

biznes-info-640x433
18.07.2019 02:00 Millennium Bank i mBank mogą znaleźć się w poważnych tarapatach

Kurs mBanku spadł dziś (18.07.19) o 3,7% osiągając cenę 378,7 zł. Spadek dotyczy także akcji Millennium, których cena obniżyła się o 2,4% i spadła do 8,20 zł - informuje Businnes Insider Polska. Cena akcji powiązana jest najbardziej z dzisiejszymi wypowiedziami prezesów banków, w których przyznali, że niekorzystne - z ich punktu widzenia - orzeczenie TSUE dotyczące kredytów przyznawanych we frankach szwajcarskich może sprowadzić na nie pasmo kłopotów, co będzie oznaczać gorsze finansowanie inwestycji.

biznes-info-640x433
18.07.2019 02:00 Strajk nauczycieli ma być wznowiony we wrześniu. Protest może jednak okazać się nielegalny

Strajk nauczycieli, który miał miejsce w kwietniu, był największym wystąpieniem nauczycieli przeciwko władzy w XXI wieku. Porównywać go można jedynie do tego, który odbył się na początku lat 90. XX wieku. Strajk po ponad dwóch tygodniach, ku zaskoczeniu wielu nauczycieli i części społeczeństwa, zawieszono. Jego lider, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, zapowiedział kontynuację strajku po wakacjach. To jednak sprzeczne jest z polskim prawem.Jak donosi Gazeta Prawna, ZNP jest przekonane, że zawieszony 27 kwietnia strajk, zostanie odwieszony na początku września, by zmusić władzę do ustępstw, jakich chcą nauczyciele. W momencie zawieszenia protestu Broniarz ogłaszał, że udało się nauczycielom wywalczyć 10% podwyżki od września, uwolnienie dodatku stażowego, a także skrócenie awansu zawodowego do 10 lat. Nauczyciele chcą jednak więcej i zamierzają strajk po wakacjach odwiesić. Prawo jednak nie świadczy na ich korzyść.

biznes-info-640x433
18.07.2019 02:00 Lider SLD oskarża Schetynę: To on przyczyni się do zwycięstwa PiS

SLD nie zostało zaproszone do tworzenia Koalicji Obywatelskiej razem z Platformą Obywatelską, Inicjatywą Polską oraz Nowoczesną. O tym dowiedzieliśmy się w czwartek rano, kiedy to Grzegorz Schetyna zapowiedział, że partyjne doły PO nie zgadzają się na takie rozwiązanie. Już 2,5 godziny później SLD zorganizowało swoje spotkanie w Łodzi, na którym byli nie tylko politycy Sojuszu, ale także i samorządowcy wywodzący się z tej partii, którzy do wyborów mają iść razem z SLD.Podczas spotkania nie obyło się bez gorzkich słów z ust Włodzimierza Czarzastego, który podsumowywał działanie Platformy Obywatelskiej. Lider SLD stwierdził otwarcie, że Schetyna zdecydował się na działanie, które dla PiS jest niczym błogosławieństwo. Przypomnijmy bowiem, że według ostatniego sondażu IBRiS dla Rzeczpospolitej, największe szanse opozycji na pokonanie PiS dawała szeroka koalicja partii opozycyjnych, a nie pomniejsze bloki. Czarzasty oskarżył także Schetynę o zniszczenie projektu, który po transformacji był największym i najlepszym z projektów łączących opozycję, a nawet zarzucił mu "niejasną drogę na granicy współpracy z PiS".Szef PO, Grzegorz Schetyna, zrobił wielki krok w kierunku zwycięstwa PiS. 50% ludzi, którzy głosowali na KO uważało, że jest to najlepszy projekt w Polsce na zwycięstwo z PiS. 50% ludzi chce, aby ten projekt wygrał z PiS-em. Projekt, który dał 38% głosów Polek i Polaków, został rozwalony - skomentował Czarzasty.

biznes-info-640x433
18.07.2019 02:00 PiS chce zmian w kodeksie wyborczym "pod osłoną nocy i w ostatniej chwili"

Projekt PiS obejmujący nowelizację Kodeksu wyborczego zakłada, że o ważności wyborów, m.in. prezydenckich i parlamentarnych rozstrzygać będzie Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, do prac w komisji nadzwyczajnej.

biznes-info-640x433
18.07.2019 02:00 Schetyna nie dogadał się z SLD. Nie będzie wielkiej koalicji

Platforma Obywatelska zdecydowała się na start w wyborach parlamentarnych jako Koalicja Obywatelska, bez sojuszu z SLD czy Zielonymi, jak miało to miejsce przed wyborami do europarlamentu - donosi Gazeta Wyborcza. Zamiast budować koalicję z innymi partiami Grzegorz Schetyna, lider PO, chce budować sojusz z "tymi wszystkimi, którzy podzielają pogląd PO". Mowa tutaj o samorządowcach, których Platforma chce umieścić na swoich listach, a także wspólnie z nimi pisać swój program.Idziemy do tych wyborów jako Koalicja Obywatelska. Ale nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd. 20% miejsc na listach przeznaczymy ludziom z opozycji obywatelskiej, z organizacji pozarządowych, tych wszystkich, którzy nie uczestniczyli w polityce parlamentarnej. Zrobimy dla nich sporo miejsca, będziemy z nimi pisali nasz program. Będziemy chcieli budować tę kampanię wspólnie. Zaprosimy na nasze listy także samorządowców - mówił w czwartek rano w Sejmie Schetyna.

biznes-info-640x433
18.07.2019 02:00 Morawiecki wyprzedził Dudę, Tusk czwarty. Nowy ranking zaufania

Andrzej Duda został zdetronizowany w sondażu zaufania, w którym dotąd zwykle obejmował prowadzenie. Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Onet.pl, prezydent Polski ustąpił z pierwszego miejsca w rankingu na rzecz premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu Prawa i Sprawiedliwości zajął pierwsze miejsce z wynikiem zaufania na poziomie 45,8%. Premierowi nie ufa jednocześnie 40% Polaków.Andrzej Duda znalazł się na miejscu drugim, choć trzeba przyznać, że depcze szefowi rządu po piętach. Głowa państwa zanotowała bowiem wynik na poziomie 44,9%, Względem badania z czerwca to aż o 5 punktów procentowych gorszy wynik. Co należy też podkreślić - zarówno Duda, jak i Morawiecki, to jedyni politycy w tym badaniu, którym Polacy bardziej ufają niż nie.

biznes-info-640x433
18.07.2019 02:00 Oświadczenie majątkowe Marka Belki. Dwie emerytury, własna firma i rady nadzorcze

Każdy nowy europoseł musi złożyć swoje oświadczenie majątkowe. Obowiązek ten nie ominął też Marka Belki. A ma się czym pochwalić.

biznes-info-640x433
18.07.2019 02:00 Rodzice uczniów szykują pozew zbiorowy przeciw MEN

Rodzice uczniów z tzw. podwójnego rocznika uważają, że ich dzieci ucierpiały przez reformę edukacji i dlatego szykują pozew. W programie Money. To się liczy, minister edukacji Dariusz Piontkowski mówił, że za rekrutację odpowiadają samorządy, to one powinny przygotować odpowiednią liczbę miejsc w szkołach. (..) Samorząd odpowiada za rekrutację. My próbujemy pomagać samorządom, dlatego są programy rządowe które np. przeznaczają dodatkowe środki na wyposażenie pracowni i szkół w nowoczesny sprzęt jak np. “Tablica aktywna”, próba odtworzenia stołówek (...). Chociaz to nie jest nasz obowiązek to rząd co roku przeznacza kilkaset milionów złotych.Na pytanie dziennikarza Money o to, co odpowie rodzicom, którzy chcą wytoczyć proces i zbierają opinie lekarzy i psychologów na temat stresu, jakiego doznały dzieci, szef resortu edukacji nawiązał do strajku nauczycieli, którzy według jego opinii również mogli przyczynić się do stresu uczniów.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 Dramat uczniów ma dobre strony? Eksperci widzą światełko w tunelu

MEN pod rządami PiS wprowadziło reformę edukacji, która doprowadziła do niejednego dramatu. Sytuacja wygląda zupełnie tak, jakby resort edukacji w ogóle nie przewidywał skandalu, jaki wywołały zmiany. Przepełnione uczniami szkoły, przez co w niektórych trzeba wprowadzać ruch jednokierunkowy na korytarzach, wydłużanie godzin nauczania, adaptowanie na szybko nieużywanych dotąd segmentów szkół, tysiące dzieci nieprzyjętych w Polsce do wymarzonych placówek - tak wygląda obecnie krajobraz w polskim szkolnictwie.W ostatnich dniach szczególnie to właśnie afera z przyjęciami do szkół i masową ich odmową dała się we znaki polskim uczniom. Eksperci z Warsaw Enterprise Institute widzą w niej jednak pewną możliwość zbawienną dla polskiej edukacji. Jak bowiem wskazują, "najlepsze szkoły ze względu na trudną rekrutację będą miały szansę podnieść poziom kształcenia, a wyższe uczelnie na rekrutację lepszych studentów". Money.pl tłumaczy, że oznacza to po prostu iż jedynie najlepsi trafią do liceów, a później najlepsi trafią na studia.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 Członkowie rad nadzorczych zarabiają teraz aż o 20% więcej. Rekordzista - 2 mln 74 tys. zł

47 tys. zł - taka jest mediana zarobków osób zasiadających w radach nadzorczych spółek notowanych na GPW w 2018 roku, jak wynika z analizy firmy Sedlak&Sedlak. Ich pensje wzrosły więc o niemal 20% w porównaniu z poprzednim rokiem.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 Obniżka PIT dla Polaków, nie dla Polski. Budżet straci 9,7 mld złotych

PIT, a raczej projekt obniżki tego podatku z pułapu 18% do 17%, przyjął we wtorek rząd Prawa i Sprawiedliwości. Choć pomysł obejmie 25 mln Polaków, którym średnio w kieszeni zostanie o 50 zł miesięcznie więcej, nie brak krytycznych głosów pod adresem władz. Ekonomiści ostro krytykują tę ideę i wskazują, że w dłuższej perspektywie czasu nie będzie ona pozytywna dla działania państwa. Na problem ten uwagę zwraca organizacja Business Centre Club, wedle której obniżka pomoże głównie mniej zarabiającym. Skorzystać mają jednak także niektórzy z kierowników firm.Zmiany w zdecydowanej większości przysłużą się najmniej zarabiającym, tj. osobom, których dochody nie przekraczają w skali roku 85 528,00 złotych. Pewne korzyści osiągną także osoby piastujące funkcje korporacyjne, a więc zasadniczo zaliczane do grupy bardziej zamożnej - czytamy w opinii BCC.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 IKEA wycofuje produkcję z USA. Szwedzki gigant meblarski w tarapatach?

IKEA wycofuje się ze Stanów Zjednoczonych - przynajmniej z produkcją swoich produktów w tym kraju. Otwarty w 2008 roku w Danville w stanie Wirginia zakład niebawem zostanie zamknięty. Zatrudniająca 300 osób placówka dotąd zajmowała się wytworem materiałów drewnianych, jak donosi Bankier.pl. Mowa o np. półkach, stolikach, szafach czy łóżkach.Jak tłumaczył kierownik zakładu, Bert Eades, długo starano się, by utrzymać wysoką konkurencyjność zakładu, ale nie jest to dłużej możliwe. Dlatego też szwedzka spółka kończy produkcję swoich mebli w Stanach Zjednoczonych. Na konkurencyjność niebagatelny wpływ miały ceny surowców. Te, wedle wskazań koncernu, są w USA znacznie wyższe niż w Europie.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 Nadchodzi koniec abonamentu? PiS zapowiada rezygnację z pobierania opłat za radio i telewizję

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory parlamentarne, można spodziewać się pewnej zmiany dotyczącej mediów publicznych. TVP i Polskie Radio mają być finansowane z budżetu państwa. Oznacza to równocześnie likwidację abonamentu, informuje portal Wirtualnemedia.pl.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 Ogrzewanie znacząco zdrożeje? PiS po cichu przepycha ustawę o gazociągach

Ogrzewanie w stolicy może podrożeć. Wskazują na to zapisy najnowszej specustawy, którą Prawo i Sprawiedliwość przepycha w ekspresowym tempie. Pracom nad nowym prawem sprzyja zamieszanie wokół rekrutacji do szkół, które skutecznie odwraca uwagę od problemu, który już niebawem mogą mieć mieszkańcy Warszawy. 4 lipca pojawiły się plany nowelizacji, 10 lipca rząd je przyjął, a już 12 lipca miały swoje pierwsze czytanie.Jak podaje portal INNPoland, władza zdecydowała się nawet na rezygnację z konsultacji społecznych. Te natomiast wydają się być odpowiednie, jeśli mówimy o ustawie, która wyciągnie z kieszeni Polaków kolejne pieniądze. Ograniczono się jednak na zaprezentowaniu planów na obradach Komisji Stałej.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 Czy wynagrodzenie chorobowe jest okresem nieskładkowym?

Czy wynagrodzenie chorobowe jest okresem nieskładkowym? Czy wynagrodzenie chorobowe jest opodatkowane? Takie pytania zadają sobie osoby martwiące się o wysokość swojej przyszłej emerytury. Wynagrodzenie chorobowe zaliczane jest do grupy okresów nieskładkowych

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 Biznesplan - kto napisze najlepszy? Są od tego ludzie

Biznesplan - kto napisze? Ogłoszenia tego typu pojawiają się ciągle na różnego rodzaju portalach. Czy warto zlecić komuś napisanie swojego biznesplanu?

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 Był, a jakby go nie było - czyli jak Marcinkiewicz przechytrzył komornika w Gdańsku

Kazimierz Marcinkiewicz, były polski premier, nie ma ostatnio lekko w życiu prywatnym. Jego była partnerka Izabela Olchowicz Marcinkiewicz oskarża notorycznie byłego polityka to, że ten nie wywiązuje się z płacenia jej alimentów. Sprawa nie kończy się jednak na oskarżeniach.Była żona Kazimierza Marcinkiewicza żąda od niego wypłacenia zaległych alimentów w wysokości 100 tys. złotych. Sprawa jest do tego stopnia poważna dla byłego premiera, że zaczął już za nim ganiać komornik. Funkcjonariusz sądowy już raz dał się publicznie Marcinkiewiczowi we znaki. Było to w połowie czerwca podczas zawodów, kiedy to komornik próbował zająć rower Marcinkiewicza.

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 Reżyserzy ostro o festiwalu w Gdyni. Możliwy bojkot ze strony artystów

Festiwal w Gdyni to coroczna impreza filmowa, która odbywa się w Gdyni już od 1986 roku, a tradycja samego festiwalu sięga 1974 roku. Uczestnictwo w tym ważnym wydarzeniu dla Polskiego kina to nie lada gratka dla ludzi filmu. Niestety, w ostatnich latach można słyszeć coraz więcej narzekania niż pochlebstw na temat festiwalu. W tym roku oburzenie światka kinowego wywołała blokada emisji filmu "Mowa Ptaków" podczas Festiwalu.Problem w tym, że film "Mowa Ptaków" Xawerego Żuławskiego według scenariusza jego ojca, Andrzeja, nie zostanie zaprezentowany na Festiwalu, mimo rekomendacji ze strony Zespołu Selekcyjnego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wybór zespołu został całkowicie zlekceważony przez Komitet Organizacyjny. Sprawa jest tym poważniejsza, że "Mowa Ptaków" była bardzo wyczekiwana przez polskie środowisko filmowe, a jej brak na zaprezentowanej w piątek liście filmów wywołał niedowierzanie i oburzenie.

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 Wakacje aktywizują. Co piąty Polak szuka pracy sezonowej

Praca sezonowa, jak podaje "Monitor Rynku Pracy" firmy Randstad, jest celem niemalże 1 na 5 polskich pracowników - 19%. To średnia dla całego kraju, tymczasem na wschodzie kraju na pracę sezonową zdecydować się ma nawet co czwarty zatrudniony. Najmniej chętnych na podjęcie się sezonowego zarobku jest natomiast na północy kraju, gdzie za taką formą pracy opowiada się jedynie 10% pracowników.PulsHR wskazuje, że najczęściej o sezonowym zatrudnieniu myślą mieszkańcy w obrębie aglomeracji, mężczyźni mający 18 do 29 lat z wykształceniem podstawowym. Warto zwrócić uwagę na to, że osoby w wieku 18 - 29 lat podejmują się pracy sezonowej aż 8 razy częściej niż osoby w wieku od 50 do 64 lat. Największą grupę chętnych do pracy sezonowej, spośród konkretnych grup zawodowych, stanowią kasjerzy i sprzedawcy, bo aż 36%. Na drugim miejscu są inżynierzy (34%), a zaraz po nich z wynikiem 30% pracownicy niewykwalifikowani.

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 Pracownicy fizyczni poszukiwani tak często jak informatycy. Kto na pewno znajdzie pracę?

Jak pisze Puls HR, wciąż wzrasta zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, takich jak: hydraulicy, elektrycy, montażyści, operatorzy wózków widłowych, konserwatorzy, pomoce kuchenne, pracownicy remontu dróg i kierowcy.

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 Zastrzeżenie dowodu mocno problematyczne, a ich kradzież i późniejsze wyłudzenia nagminne

Dowód osobisty to najbardziej podstawowy dokument w polskim życiu publicznym. Mała karta z absolutnie elementarnymi danymi na temat danego obywatela często jest potrzebna do ważniejszych spraw, jak te w urzędach, bankach, a czasami całkiem prozaicznych, jak chociażby w postaci zabezpieczenia w różnych wypożyczalniach. Nie brak jednak takich, którzy za pomocą skradzionych dowodów osobistych, nie próbowaliby wejść w posiadanie ogromnych pieniędzy na drodze oszustwa.Jak podaje Money.pl, tylko jednego dnia średnio udaje się udaremnić aż 14 prób wyłudzenia pieniędzy przez oszustów na skradziony dowód. Wartość pieniędzy, którą udaje się uratować, wynosi niemalże 1 mln złotych. Oczywiście dowód osobisty można zastrzec, choć procedura ta wcale nie jest taka prosta, jak można by sądzić. W piątek weszła w życie ustawa, która ma ograniczyć możliwość fałszowania dokumentów. Choć to oczywiście dobry krok w stronę ochrony naszych danych i pieniędzy, praktyka pokazuje, że wciąż proces zastrzegania dowodu nie przebiega tak sprawnie, jak powinien.

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 80 rocznica wybuchu IIWŚ nie w Gdańsku, ale w Warszawie przy pomniku Kaczyńskiego - tak zadecydował Andrzej Duda

Jak potwierdził dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP Marcin Kędryna, główne uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej odbędą się w Warszawie, nie tak jak zawsze było, w Gdańsku. Do stolicy na 1 września zaproszeni zostali wszyscy ważni goście zagraniczni – prezydenci krajów UE, przywódcy państw NATO (w tym prezydent Donald Trump) oraz Partnerstwa Wschodniego. Jak donosi dziennikarz radia RMF FM Krzysztof Berenda, spotkają się oni tym razem na warszawskim Placu Piłsudskiego w okolicy Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pomników: smoleńskiego i Lecha Kaczyńskiego. Pałac Prezydencki twierdzi, że większość zaproszonych przywódców potwierdziła już swoje przybycie.

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 Morawiecki w fabryce płytek: cieszę się, że ludzie siedzący przed maszynami to Polacy

Od 1 stycznia 2019 roku wynagrodzenie minimalne wynosi 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa – 14,70 zł. Płaca minimalna 2019 to wzrost wynagrodzenia minimalnego o 7,1 %, czyli o 150 zł. Premier Morawiecki podczas wizyty w fabryce płytek “Tubądzin” zapowiedział kolejny wzrost płacy minimalnej.

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 Jaki biznes w Warszawie? Co się opłaca robić w stolicy

Jaki biznes w Warszawie warto otworzyć? Duże miasta żyją wielkimi pomysłami, a niektóre z nich mogą dotyczyć założenia małej firmy. Warszawa, czy inne miasta wojewódzkie mogą być świetnym środowiskiem dla początkujących firm.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Amazon: wielkie wyprzedaże i ogromny strajk. Polscy pracownicy wezmą przykład z Amerykanów?

Klienci Amazona z pewnością są podekscytowani Amazon Prime Day, czyli trwającą dwa dni akcją promocyjną Amazona, w czasie której na stronie tego sklepu będzie można kupić produkty z niemal 70% zniżką. Dodatkowo Amazon oferuje wysyłkę towarów w ciągu 24 godzin. Jest to świetna oferta dla klientów, ale i “kropla, która przelała czarę goryczy” dla pracowników.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Wynagrodzenie - jaki ekwiwalent za urlop?

Wynagrodzenie jaki ekwiwalent za urlop? Zanim obliczymy ekwiwalent dla pracownika, najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki współczynnik urlopowy odpowiada danemu pracownikowi. Te różnią się w zależności od tego, w jakim wymiarze pracy zatrudniony był dany pracownik. Jeśli na pełen etat, wówczas współczynnik wynosi 20,92. Te maleją wraz z mniejszym etatem: 3/4 etatu - 15,96, 1/2 etatu - 10,46, 1/3 etatu - 6,97 i w końcu 1/4 etatu - 5,23.Co ważne, współczynnik urlopowy stosujemy zawsze obowiązujący. Choć te się zmieniają co roku, nawet jeśli będziemy obliczać ekwiwalent dla pracownika za poprzedni rok, a nawet za jeszcze wcześniejszy, posługujemy się współczynnikiem obecnie obowiązującym. Jeśli więc danej osobie stosunek pracy ustał na początku 2019 roku, a niewykorzystany urlop ma jeszcze za wcześniejszy, 2018 rok, obliczamy ekwiwalent w oparciu o współczynnik 20,92.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Macierewicz do prokuratury. PO-KO złożyło zawiadomienie o przestępstwie

Poseł PO-KO Cezary Tomczyk zapowiedział, że złoży w poniedziałek w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Antoniego Macierewicza - szefa podkomisji smoleńskiej oraz wniosek do NIK ws. kontroli finansów podkomisji smoleńskiej.12 lipca Cezary Tomczyk i Paweł Suski zostali wezwani przed Podkomisję do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, czyli tzw. podkomisję smoleńską, "w celu udzielenia informacji koniecznych do wyjaśnienia zdarzenia lotniczego z dnia 10 kwietnia 2010 r.". Jak zdradził Tomczyk, przesłuchanie było prowadzone tylko i wyłącznie przez Macierewicza, “przy pustym budynku, przy jednej pani sekretarce, z jednym żołnierzem na wartowni".Co więcej, gdy poseł Suski poprosił o Macierewicza o dokument uprawniający go do prowadzenia czynności w ramach prac podkomisji, ten po prostu wyciągnął z szafy pusty blankiet legitymacji, wypełnił go i dał Suskiemu. Dlatego też, Tomczyk postanowił złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Antoniego Macierewicza i przez podkomisję smoleńską w związku z art. 231 Kodeksu karnego, czyli z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Według posła PO-KO - Macierewicz nie był w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie, na jakiej podstawie działa podkomisja. Tomczyk stwierdził, że to jest kpina z państwa, to jest kpina z podkomisji, to jest kpina z ofiar katastrofy smoleńskiej.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Naukowcy w Szwecji przekonują: Dzieci są nieekologiczne

Dzieci, według naukowców ze Szwecji, są kolejnym z problemów na drodze do ustabilizowania klimatu na Ziemi. Sprawę wpływu dzieci na zmiany w klimacie zbadali Kimberly Nicholas i Seth Wynes z uniwersytetu w Lund. Naukowcy zbadali ich wpływ opierając się na, jak podaje Rzeczpospolita, przeciętnych ilościach emisji, konsumpcji oraz transportu w ciągu całego jego życia. Kalkulacje wykazały, że rok życia dziecka powoduje emisję dwutlenku węgla na poziomie odpowiadającym codziennemu prowadzeniu auta przez 24 lata.Tym samym naukowcy ze Szwecji doszli do wniosku, że ograniczenie liczebności w rodzinach jest jednym z czterech najlepszych czynników w walce z kryzysem klimatycznym, które wprowadzić w swoim życiu może każdy człowiek. Obok ograniczenia porodów naukowcy przedstawili także życie bez samochodu, dietę wegańską oraz unikanie lotów samolotem. Badacze z uniwersytetu w Lund podkreślili jednak, że choć "rezygnacja z wydania dziecka na świat zaoszczędzi 58,6 t emisji CO2 rocznie", rodzice nie powinni odczuwać wstydu ze względu na to, że zostają rodzicami.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Donald Tusk nie stawi się przed komisją śledczą ds. VAT. Giertych tłumaczy dlaczego

Jutro (16.07.2019) miało odbyć się dalsze przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie wpływów z podatku VAT do budżetu w latach 2007 - 2015, kiedy to rządy sprawowała koalicja PO-PSL. Komisja powołana przez obecny rząd w lipcu ubiegłego roku ma na celu zbadać czy środki jakie fiskus odbierał w postaci VAT trafiały w należytej ilości do budżetu. Pierwsze przesłuchanie Donalda Tuska w tej konkretnej sprawie miało miejsce 19 czerwca. Jednak według wiceprzewodniczącego komisji Kazimierza Smolińskiego reprezentującego PiS, poprzednie przesłuchanie było zbyt krótkie, aby właściwie ocenić poziom wiedzy ówczesnego premiera Polski czyli Tuska na temat nieprawidłowości VAT. Do tej pory przed komisją stanęło kilkudziesięciu świadków.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Emerytury w Polsce pobiera coraz więcej obcokrajowców

Emerytury w Polsce coraz częściej pobierają cudzoziemcy. Jak wynika z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ich grupa rośnie cały czas, choć w zasadzie wartość ich emerytur nie powala. Najczęściej bowiem osoby te inkasują świadczenia warte mniej niż 1100 złotych. Ich prawo do pobierania świadczenia wynika z faktu, że pracowali przez lata nad Wisłą. Największymi grupami emerytów zza granicy są przede wszystkim przyjezdni ze Wschodu - Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, ale o emerytury starać mogą się także i Niemcy.Tak samo w przyszłości w kolejkach po emerytury ustawiać się będą mogli ich krajanie, choć kolejki te będą znacznie liczniejsze niż dzisiaj. Obecnie już pół miliona obcokrajowców pracuje w Polsce, odprowadzając do ZUS składki emerytalne. Należy podkreślić, że cudzoziemcy już zgromadzili ponad 13,7 mld złotych na przyszłe świadczenia. W 2017 roku było to 3 mld złotych, w 2018 już 4,3 mld złotych. Wszelkie argumenty skrajnej prawicy o tym, że cudzoziemcy bezprawnie pobierają środki emerytalne są więc, delikatnie mówiąc, nieprawdziwe.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Czym jest konstytucja biznesu? Mnóstwo ustaw, które mają pomóc

Czym jest konstytucja biznesu? Każdy, ale zwłaszcza młody przedsiębiorca musi znać Konstytucję biznesu i uchwały, które wchodzą w jej skład. Konstytucja Biznesu to zestaw pięciu ustaw uchwalonych przez Sejm 6 marca 2018 r. Swój podpis pod powyższym pakietem Prezydent złożył 23 marca 2018 r., a zasadnicza część Konstytucji Biznesu weszła w życie 30 kwietnia 2018 r. Zawarte są w niej m.in. zasada “co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”; ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców; działalność nierejestrową czy powołanie Rzecznika MŚP.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Gospodarka rośnie, a Polacy toną w coraz większych długach

Gospodarka Polski rośnie w ostatnich latach, co widać nawet bez spoglądania na konkretne liczby. Zasobność portfeli rośnie, dostęp do usług, a także najpotrzebniejszych towarów oraz tych bardziej luksusowych. Okazuje się jednak, że nie przekłada się to na stopień zadłużenia Polaków wobec państwa. Z rejestru długów wynika, że to, ku zaskoczeniu, rośnie.Rzeczpospolita poinformowała bowiem o dość zaskakującej sytuacji. W Rejestrze Należności Publicznoprawnych znaleźć można bowiem prawie 3 mln wpisów. Choć nie oznacza to, że 3 mln Polaków jest zadłużonych, bo niektóre należności może dotyczyć tych samych osób i firm, liczba i tak robi wrażenie. Niestety - nie to pozytywne - ponieważ RNP funkcjonuje od 1 lipca 2018 roku, czyli ledwo ponad 12 miesięcy.Obecnie w Rejestrze Należności Publicznoprawnych znajduje się 2 895 079 pozycji. Nie oznacza to, że tylu jest dłużników, bo część wpisów może dotyczyć tych samych osób czy firm - oświadczył Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów.

biznes-info-640x433
14.07.2019 02:00 W Polsce pojawią się 4 kolejne miasta? Rząd zapowiada ostateczne rozprawienie z carskimi dekretami

Miejscowości, które od 1 stycznia 2020 r. mają szansę odzyskać prawa miejskie, to Lututów (woj. łódzkie), Piątek (woj. łodzkie), Czerwińsk nad Wisłą (woj. mazowieckie) oraz Klimontów. Wszelkie wymagania prawne zostały już spełnione także pozostaje kwestia decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak zauważa money.pl w przypadku gdy wszystko zostanie załatwione pomyślnie, to od nowego roku Polska będzie miała 944 miasta. Wszystkie 4 miejscowości, które mają otrzymać prawa miejskie straciły je w wyniku powstania styczniowego, kiedy to ich mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w działaniach zbrojnych wymierzonych w carską Rosję. Ważny w przypadku tychże miejscowości jest także fakt, że mają one odpowiedni układ urbanistyczny świadczący o ich miejskiej przeszłości. Większość z nich projektowana była jeszcze w średniowieczu, orpócz Klimontowa w woj. świętokrzyskim, który miastem stał się w XVII wieku. MSWiA od wielu lat stara się przyznawać ponownie prawa miejskie miejscowościom, które utraciły je jeszcze w XIX w. na skutek carskich dekretów. Tak jak w przypadku wyżej wymienionych miast, najczęściej działo się to w konsekwencji walki niepodległościowej na mocy dekretu cara Aleksandra II.

biznes-info-640x433
14.07.2019 02:00 Podatek od handlu dołoży dodatkowe "3 grosze" do rosnącej inflacji

Ceny w Polsce od kilku miesięcy są jednym z głównych tematów rozmów Polaków. Tudno bowiem przejść do porządku dziennego, kiedy tak popularna w Polsce kapusta powoli staje się produktem premium, a już absolutnie podstawowe dla polskiej kuchni ziemniaki zanotowały w niektórych miejscach wzrost cen na poziomie 200%. Jak wyjaśnia portal Bezprawnik, drożyzna, szczególnie na rynku warzyw, to przede wszystkim efekt suszy. Niebagatelny wpływ na ceny w Posce mają także programy socjalne, a także rosnące zarobki - przede wszystkim osób pracujących przy warzywach. To wzrost płac osób, które warzywa i owoce zbierają. Producenci mają problemy ze znalezieniem ludzi do pracy, a jeżeli znajdują, muszą się liczyć z oczekiwaniem wyższych wynagrodzeń. Wzrost stawek za pracę przy zbiorach, czy całej obsłudze procesu rolnego pcha ceny warzyw o owoców górę - wyjaśnił w rozmowie z PAP Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao.

biznes-info-640x433
14.07.2019 02:00 Ceny prądu w końcu się uwolnią i podbiją inflację. Dodatki socjalne nie pomogą

Ministerstwo Energii, ktore złożyło Polakom obietnicę, że nie odczują podwyżek cen za produkcję i dystrybucję prądu, póki co utrzymuje ceny na o wiele niższym poziomie niż stawka rynkowa. Wiele samorządów wystosowało jednak listy do ME, gdzie wyliczają większe wydatki na prąd rządowi, które są faktem. Jeżeli zaś chodzi o prywatne gospodarstwa domowe, to w domowych finansach prąd wciąż nie zajmuje zbyt ważnej pozycji.

biznes-info-640x433
13.07.2019 02:00 Niemcy eksportują broń na potęgę. Najwięcej idzie na Węgry

Niemcy w ostatnich trzech latach notowały kolejne spadki w eksporcie sprzętu wojskowego. W całym 2018 roku Niemcom udało się eksportować broni, maszyn i sprzętu uzupełniającego na łączną wartość 4,8 mld euro. Zaskoczyć więc może gwałtowny i nagły wzrost wartości eksportu niemieckiej broni. Tylko bowiem w I półroczu 2019 roku Niemcy sprzedali wojskowego wyposażenia na wartość 5,3 mld euro, osiągając w ciągu 6 miesięcy wynik 108% sprzedaży za cały 2018 rok.Pierwsze miejsce wśród odbiorców niemieckiej broni zajmują bezsprzecznie Węgry. Prawicowy rząd Viktora Orbana, choć wyraźnie znajduje się po przeciwnej stronie barykady, do władz zasiadających w Berlinie, nie ma oporów, by od Niemców kupować spore ilości broni i wyposażenia dla wojska. Tylko w ciągu pierwszej połowy tego roku Budapeszt zakupił od Niemców sprzętu wojskowego za kwoetę 1,76 mld euro. Co ciekawe, dotąd nie publikowano żadnych dokumentów, które wskazywałyby na taką "handlową zażyłość" między tymi dwoma krajami.

biznes-info-640x433
13.07.2019 02:00 Polacy mówią "NIE" bykowemu. Niezależnie od poglądów

Bykowe to pomysł władz na aktywizację Polaków w kwestiach demograficznych. Po wprowadzonym w 2016 roku 500 plus nie zaobserwowano wzrostu wyników w narodzinach, dlatego osoby z kręgu władz z MSWiA wpadły na pomysł, iż można Polaków "zachęcić" do płodzenia kolejnych obywateli w inny sposób. Z pomocą przyjść miało bykowe.To podatek, który płacić miałyby osoby bezdzietne. W ten prosty sposób budżet zgarnąłby kolejne środki, a demografia mogłaby na tym zyskać, gdyż jedynym wyjściem, by nie płacić podatku, byłoby płodzenie dzieci. Pomysł jednak spotkał się z ogromnym sprzeciwem ze strony Polaków. Co cieawe, sprzeciw ten niezależny jest od poglądów.

biznes-info-640x433
13.07.2019 02:00 Kaczyński podał jedynki wyborcze. Na jesieni mają dać zwycięstwo

Jarosław Kaczyński ogłosił jedynki w poszczególnych okręgach wyborczych w wyborach do parlamentu, które odbędą się na jesieni. Jeszcze nie znamy ich daty, ale wiele wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość już teraz szykuje się do ostrego ataku, który ma tej partii zapewnić zwycięstwo. Do 14 sierpnia prezydent Andrzej Duda ma ogłosić termin wyborów, które przypadną na jedną z niedziel między 12 października a 12 listopada.Spośród najważniejszych nazwisk w partii, wiadomo już, że jedynką w Warszawie będzie sam Jarosław Kaczyński, co dla nikogo zaskoczeniem nie jest. Obecny premier, Mateusz Morawiecki, ma startować jako jedynka w Katowicach. Wicepremier i zarazem minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, wystartuje jako numer 1 w Kielcach, zupełnie jak 4 lata temu. Natomiast marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, będzie liderował liście z Krosna, jedynką w Szczecinie zostanie minister gospodarki morskiej, Marek Gróbarczyk, zaś w jako numer jeden z Poznania wystartuje minister przedsiębiorczości, Jadwiga Emilewicz, która tym samym zabrała miejsce Ryszardowi Czarneckiemu, związanemu z Poznaniem szczególnie. Ten powalczy o miejsce w parlamencie z Piły.

biznes-info-640x433
13.07.2019 02:00 Milion za kawalerkę. Małe mieszkania osiągają horrendalne ceny

Ceny mieszkań w Polsce osiągają zawrotne ceny od lat. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w niektórych przypadkach wzrosły nawet trzykrotnie. Szczególnie elektryzują obecnie ceny nowych kawalerek, które to potrafią osiągać wartości naprawdę astronomiczne. Z drugiej strony znaleźć możemy wciąż kilka razy tańsze kawalerki, które jednak nie powalają standardem.Najtańsza kawalerka w stolicy kosztuje 163 tys. złotych, za które otrzymamy mieszkanie wielkości 25 metrów kwadratowych. Drożej od Warszawy kupimy tylko w Gdańsku. W stolicy Pomorza jednak za 165 tys. złotych otrzymamy znacznie mniejsze mieszkanie, bo liczące jedynie 16 metrów kwadratowych. Lepiej jest w Krakowie, gdzie za najtańsze jednopokojowe mieszkanie zapłacimy 149 tys. złotych, we Wrocławiu koszt takiego to 137 tys. złotych, ale najtaniej jest w Poznaniu, gdzie najmniejszy koszt kawalerki to 99 tys. złotych.

biznes-info-640x433
13.07.2019 02:00 400 zł do wydania w Biedronce, kolejna promocja od banku

Jest to już druga edycja programu. Poprzednia edycja cieszyła się dużą popularnością wśród klientów.

biznes-info-640x433
12.07.2019 02:00 Solaris produkuje trolejbusy dla Włochów. Umowa za 12 mln euro podpisana

Solaris, polska firma zlokalizowana pod Poznaniem, która produkujeautobusy miejskie, międzymiastowe, trolejbusy oraz tramwaje, ogłosiła, iż podpisała umowę z włoskimi operatorami komunikacji miejskiej w Parmie i Modenie. Jak się okazuje, Solaris dla Włochów wyprodukuje 18 trolejbusów za cenę 12 mln euro. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Solaris, 10 z nich trafi do Parmy, a 8 do Modeny.W 2020 roku firma Solaris Bus & Coach S.A. zrealizuje dostawy kolejnych trolejbusów do Włoch. Operatorzy SETA Modena oraz TEP Parma, świadczący usługi transportowe w położonym na północy kraju rejonie Emilia-Romania, złożyli zamówienia na łącznie 18 nowoczesnych pojazdów Solaris Trollino 12. 8 spośród zamówionych trolejbusów zasili flotę przewoźnika SETA Modena, z kolei 10 trafi do TEP Parma - czytamy w komunikacie Solarisa.

biznes-info-640x433
12.07.2019 02:00 Wynagrodzenie - co płaci pracodawca? Jest tego naprawdę sporo

Wynagrodzenie - co płaci pracodawca? Przedsiębiorca w swojej firmie zatrudnia pracowników w oparciu o różnorodne umowy. Kosztem zatrudnienia nie jest tylko wynagrodzenie przelewane na konto pracownika, ale również składki i podatki, które należy odprowadzać.

biznes-info-640x433
12.07.2019 02:00 Polacy marzą o beztroskim urlopie. Ponad 3/4 chce zapomnieć o pracy

Polacy marzą o prawdziwie wolnych wakacjach i to nie tylko pod względem czysto fizycznym, jak znalezienie się w urokliwym, przytulnym i ciepłym miejscu, ale także pod względem czysto mentalnym. Ponad 3/4 z nas chce w czasie wolnym całkowicie zapomnieć o swojej pracy. Tak właśnie wynika z badania "Zwyczaje urlopowe Polaków", które zrealizował serwis Prezentmarzeń.Z badania wynika, że wciąż najpopularniejsze wśród Polaków jest spędzanie wakacji nad wodą. 38% z nas wybiera wakacje nad morzem, a kolejne 27% sytuuje się nad jeziorami oraz rzekami. 15% stawia na wypoczynek w górach, zaś 12% pozostaje na czas wolny w miejscu zamieszkania. Najmniej spośród badanych, bo 8%, stawia na wycieczkę objazdową po kraju.

biznes-info-640x433
12.07.2019 02:00 Ile pracuje biznesmen? Wszystko zależy od niego

Ile pracuje biznesmen? Na to pytanie niełatwo odpowiedzieć, ponieważ biznesmeni, zwykle działający jako szefowie firm, nie mają norm pracy. Jako, że nie posiadają zwierzchników, nikt nie rozlicza ich z godzin pracy. Jednak jak wskazuje Puls Biznesu, biznesmeni-pracodawcy zwykle pracują więcej od swoich pracowników. Wskazuje na to badanie przeprowadzone przez prof. Dominikę Maison z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, w którym udział wzięło 500 biznesmenów.Zgodnie z wynikami pracodawcy pracują średnio o 8 godzin tygodniowo więcej od swoich pracowników zatrudnionych na etatach, bo 51 godzin, kiedy średnio pracownik wypracowuje tygodniowo 40 - 43 godziny. Co więcej, badania przedstawiają także rozbieżność między pracownikami a pracodawcami, w kwestii brania zwolnień lekarskich czy urlopów. W 2013 roku na takie zwolnienie zdecydowało się ponad 27% etatowców, a biznesmenów niecałe 13%.

biznes-info-640x433
12.07.2019 02:00 Opozycja rusza w Polskę w nowym programem, przede wszystkim niższe podatki

Koalicja Obywatelska ruszyła z programem, któremu nadała nazwę “Nowy porządek, gospodarczy START”, stąd też chce, aby wszystkie elementy programy były “startem”.

biznes-info-640x433
12.07.2019 02:00 Czym jest model biznesowy i jak go stworzyć?

Czym jest model biznesowy? Takie pytanie zadaje sobie wielu początkujących biznesmenów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z własną działalnością. Krótko mówiąc, model biznesowy może przełożyć się na sukces firmy.

biznes-info-640x433
12.07.2019 02:00 Białorusini coraz mniej chętnie kupują w Polsce. Jaki jest tego powód?

Aż o ponad 20% spadły wydatki w naszych przygranicznych sklepach "zakupowych turystów" z Białorusi, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Białorusi nie są już tak chętni na zakupy w Polsce - w każdym miesiącu o ok. 20 tys. mniej ich przekracza granicę w Terespolu i Sławatyczach w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dlaczego tak się dzieje?

biznes-info-640x433
12.07.2019 02:00 Kiedy wynagrodzenie po rozwiązaniu umowy? Są sztywne ramy czasowe

Kiedy wynagrodzenie po rozwiązaniu umowy? Kończymy pracę w danej firmie jeszcze przed wypłatą, jesteśmy już w zasadzie poza strukturami firmy, więc kiedy możemy liczyć na wypłatę? To pytanie pojawia się zawsze w wypadku, kiedy ostatni dzień pracy nie jest dniem, w którym otrzymujemy wynagrodzenie. Bo w zasadzie kiedy możemy liczyć na pieniądze za naszą działalność w ramach stosunku pracy?Zaskakujące może być, iż odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w Kodeksie pracy. Ten jedynie zdawkowo tłumaczy w artykule 171 paragraf 1, że "w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny". Kodeks nie precyzuje jednak dokładnego terminu. Nie wspomina też o tym, co z wypłatą, jeśli stosunek pracy wygasa przed dniem jej wypłacania.

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 Kolejne 2 kraje chcą dołączyć do strefy euro, chociaż nie będzie już tak łatwo

Chorwacja formalnie wchodzi na ścieżkę przyjęcia Euro. Być może nową walutę przyjmie już za 4 lata. Do podobnego kroku szykuje się Bułgaria. Ministrowie finansów strefy euro zaakceptowali 8 lipca wniosek Zagrzebia o wejście do europejskiego mechanizmu kursów walutowych (ERM2). W praktyce chodzi o powiązanie kuny sztywnym kursem kuny z euro przez dwa lata. Jest to niezbędne przez dołączeniem nowego kraju do strefy euro. Obowiązkowy reżim kuny będzie obejmował konieczność utrzymywania waluty krajowej w przedziale plus/minus 15% wokół tzw. kursu centralnego, który będzie dopiero ustalony. Być może Chorwacja wejdzie do strefy euro w 2023 roku.

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 Banknot z podobizną czeskiego piosenkarza. O nominale 0 euro, jednak jego wartość może sięgnąć 8 tys. koron

Czesi postanowili w nietypowy sposób uhonorować swojego ulubionego piłkarza, Karela Gotta umieszczając jego podobiznę na… banknocie. Co więcej, banknot ten będzie miał nominał 0 euro.Karel Gott uznawany jest za najbardziej znanego czeskiego (wcześniej czechosłowackiego) piosenkarza w historii. W ciągu swojej kariery sprzedał prawie 100 milionów płyt. Biorąc pod uwagę jego ogromny wkład w czeską muzykę oraz jego 80. urodziny, Czesi wydali unikalne banknoty z jego portretem. Sprzedaż specjalnego pamiątkowego banknotu euro z portretem Karela Gotta rozpocznie się dokładnie w dniu 80. urodzin, czyli 14 lipca. Chociaż nie będzie można nim płacić, ponieważ jego wartość nominalna będzie wynosić zero euro, szacuje się, że zyska dużą wartość w przyszłości.

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 Kiedy otwierać biznes? Lepiej późno niż wcale

Kiedy otwierać biznes? Czy jest na to pytanie jedna dobra odpowiedź? Zadaje je sobie z pewnością wielu, którzy chcą wejść na rynek z własnym pomysłem i przedsiębiorstwem. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest taka, jakiej życzyliby sobie zieloni na rynku firm. A jeśli już posiłkują się danymi z internetu, mogą się nieźle zdziwić.Problem w tym, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Dowodem na to jest chociażby fakt, że naprzeciw z odpowiedzią pytającym próbują wyjść w sieci artykuły, w których możemy przeczytać o tym, że nie należy otwierać biznesu podczas pustego biegu Księżyca, bo wówczas firma nam padnie. Inna perełka z o podobnym zabarwieniu mówi natomiast, że "planety opiekują się swoimi sferami biznesu" i dobrze otworzyć daną firmę w dzień, kiedy Ziemia leży na jednej linii z nią i Słońcem. Oczywiście takie porady możemy włożyć między bajki.

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 Jakie wynagrodzenie za pracę w niedzielę? Znaj swoje prawa

Jakie wynagrodzenie za pracę w niedzielę? Kodeks pracy za pracę w tym dniu uznaje wykonywanie działań wynikających ze stosunku pracy w godzinach od 6:00 w niedzielę do 6:00 w poniedziałek (choć pracodawca ma prawo w swoim zakładzie określić inne godziny). Wedle zasady pracownikowi za pracę w niedzielę, która zwyczajowo uważana jest za dzień wolny, jak święta, przysługuje dzień wolny.Ten należy wykorzystać do 6 dni po niedzieli lub 6 dni przed tą niedzielą, w którą to miejsce miała praca. Jeśli jednak nie da się tego zrobić, dzień wolny przysługuje pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w którym to miejsce miała rzeczona praca w niedzielę. Co jednak, jeśli pracownik nie wykorzysta dnia wolnego?

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 Czy biznesmen to zawód? Coraz częściej się o nim tak mówi

Czy biznesmen to zawód? Najpierw powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest definicja tego słowa. Jak podaje Słownik Języka Polskiego, zawód to "zajęcie, którego ktoś się wyuczył, wykonywane w celach zarobkowych". Nie ma jednak szkół czy studiów, po których zostajemy dyplomowanymi biznesmenami.Nie można jednak z tego względu wyrzucać biznesmena z puli zawodów. Choć nie podchodzi on pod tę definicję, to nic nie stoi na przeszkodzie, by uznać go za zawód. Musimy bowiem pamiętać, że biznesmen to nietypowe zajęcie, które wymaga jednak różnych kompetencji w zależności od profilu biznesu, jakiego dana osoba się podejmuje. Przykładowo - biznesmen prowadzacy firmę informatyczną, posiadający wykształcenie informatyczne, pracuje w zawodzie. W końcu także biznesmen spełnia warunek "wykonywania zajęcia w celach zarobkowych".

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 Władza: Do Niemiec brakuje nam 15 lat. Ekspert: Co najmniej 25 lat

Rząd PiS przekonuje, że Polska potrzebuje jeszcze 10 - 15 lat, by mogła gospodarczo dogonić Niemców. Jak przekonywał ostatnio na antenie TVP Info minister finansów, Marian Banaś, jeśli utrzyma się wysokie tempo wzrostu gospodarczego, a w to władza nie śmie wątpić, wówczas Polacy będą żyć na poziomie Niemców już za 10 - 15 lat.Gdyby tempo wzrostu gospodarczego się utrzymało, a jesteśmy przekonani, że na pewno będziemy mieć przewagę i to tempo będzie dużo większe niż w Niemczech, to za 10-15 lat jesteśmy w stanie dogonić poziom życia obywateli Niemiec - mówił Banaś na antenie telewizji publicznej.Jak podaje Gazeta.pl, podobnie optymistyczny w kwestii rozwoju gospodarczego Polski był ostatnio Mateusz Morawiecki, premier rządu PiS. Ten na konwencji partii rządzącej w Katowicach mówił o kolejnych kamieniach milowych, które Polska ma osiągać w nadchodzących latach. Zdaniem Morawieckiego, najpierw przegonimy Włochy, potem Hiszpanię, następnie Francję, a wówczas zostaną nam Holandia i Niemcy.Biorąc pod uwagę tempo wzrostu nawet z tego roku, nasze i włoskie, nasze i hiszpańskie, nasze i francuskie możemy za 8 lat dogonić Włochy, za 10-12 lat dogonić Hiszpanię, za 13-14 lat dogonić Francję, potem zostaną jeszcze Niemcy, Holandia - zapowiadał Morawiecki.

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 O czym powinien pomyśleć przyszły biznesmen. Najlepsze wskazówki

O czym powinien pomyśleć przyszły biznesmen? O jakich rzeczach pamiętać przed rozpoczęciem własnej działalności? Zakładanie własnej firmy może być stresujące i przytłaczające. Jednak o tych sprawach nie można zapomnieć.

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 Rulewski: Zerowy PIT do 30. roku życia? Tylko, jeśli nie jesteś humanistą

Ustawa wprowadzająca tzw. zerowy PIT dla osób do 26. roku życia wraca do komisji. Podczas środowego posiedzenia Senatu Jan Rulewski zgłosił poprawkę, która miałaby oferować zerowy PIT osobom nie do 26., a aż do 30. roku życia. Jest jednak jeden kruczek - z wyłączeniem osób kształcących się na kierunkach społecznych. Jest to wyraz sprawiedliwości, tłumaczy. Za niesprawiedliwe zaś uważa, że z zerowego PIT-u będą mogli korzystać “nawet analfabeci, byle młodzi”.

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 Płaca minimalna pod znakiem zapytania. Rząd i związki bez zgody

Płaca minimalna obecnie plasuje się na poziomie 2250 złotych, co oznacza przeciętnie 14,7 zł na godzinę pracy. W 2020 roku, wedle planów rządu Prawa i Sprawiedliwości, minimalna stawka ma wynosić 2450 złotych, a minimum na godzinę to 16 złotych. Sprawa jest o tyle istotna, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego ponad 1 mln Polaków zarabia właśnie tę kwotę.Stąd też związki zawodowe wzięły się do negocjacji z rządem. Jak podaje portal PulsHR, 10 lipca w środę przedstawiciele władz i związków zawodowych spotkali się w Radzie Dialogu Społecznego, gdzie w ramach zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych dyskutowali na temat budżetu na 2020 rok. Oczywiście najgorętszym i jednym z najważniejszych tematów dla związkowców była sprawa płacy minimalnej właśnie.

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 Orlen uruchamia program profilaktyki zdrowotnej dla wszystkich mieszkańców Płocka i powiatu płockiego

W realizację prozdrowotnej inicjatywy zaangażowały się także warszawskie instytuty medyczne: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, które podpisały z PKN Orlen list intencyjny w tej sprawie.„Czujemy się odpowiedzialni za najbliższe otoczenie. W Płocku zatrudnionych jest blisko 70 proc. spośród wszystkich pracowników PKN Orlen, czyli ponad 3,5 tys. osób. Nasz projekt jest przykładem unikalnego w skali kraju partnerstwa biznesu i sektora zdrowia, w którym ważną rolę odegrało Ministerstwo Zdrowia” – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.„Chcemy zaangażować pracodawców w budowanie postaw społecznych – powiedział podczas uroczystości podpisywania listu intencyjnego wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. – Swoim programem PKN Orlen zrealizował z nawiązką założenia kampanii społecznej >Planuję długie życie<” – mówił Gadomski, podkreślając wyjątkowy wymiar inicjatywy koncernu.Maciej Małecki, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, podkreślił, że w projekcie zainicjowanym przez PKN Orlen spotyka się największa polska firma i największy koncern Europy Środkowowschodniej z najlepszymi ekspertami w zakresie medycyny. „To pozwala liczyć na długofalowe, pozytywne efekty programu” – mówił Małecki.W ocenie wiceministra Gadomskiego, projekt zainicjowany przez PKN Orlen w dużej części odnosi się do najważniejszej kwestii współczesnej onkologii – profilaktyki. „Mamy w Polsce doskonałych ekspertów prowadzących terapie. Mamy wysokiej jakości infrastrukturę i dobry panel możliwości leczenia, ale mamy problem w zapobieganiu” – zaznaczył wiceminister zdrowia.Zapowiedział, że w ramach programu duży nacisk zostanie położony na działania obejmujące kształtowanie właściwych, prozdrowotnych postaw społecznych, na badania profilaktyczne oraz na wczesną edukację prozdrowotną, prowadzoną już od przedszkola.„Działania będą kierowane do wszystkich dorosłych mieszkańców, dzieci i młodzieży, ale także lekarzy, którzy zajmują się diagnostyką. W ten sposób w długim horyzoncie czasowym możliwe będzie ograniczenie ryzyka zachorowań” – deklarował prezes Daniel Obajtek.W ocenie PKN Orlen, finansowany program znacząco poprawi stan wiedzy mieszkańców o przyczynach i objawach chorób układu oddechowego, przełamie także strach przed badaniami i pozwoli prowadzić skuteczną wczesną diagnostykę chorób nowotworowych.Koncern liczy także na skuteczność działań motywacyjnych, promujących regularną kontrolę stanu zdrowia oraz zdrowy styl życia, w tym pomoc osobom palącym w zaprzestaniu palenia.„Dla pracodawcy będzie to duży benefit. To mniej absencji pracowników, mniej nowych rekrutacji. Na dzisiejszym, trudnym rynku pracy lepiej dbać o własną załogę niż o stały proces rekrutacji i szkolenia ciągle nowych kadr” – stwierdził wiceminister Gadomski.„Wsparcie służby zdrowia zwróci się wielokrotnie w postaci poprawy zdrowia pracowników i mieszkańców. To świetna, długoterminowa inwestycja dla biznesu” – przekonywał z kolei prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii. Program jest kolejnym profilaktycznym działaniem PKN Orlen, skierowanym do mieszkańców Płocka i powiatu płockiego. Podczas Dni Chemika w czerwcu br. we współpracy z Fundacją Orlen DAR SERCA spółka przygotowała w Płocku Miasteczko Zdrowia. W ciągu dwóch dni przebadało się w nim blisko 4 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje i badania kardiologiczne.„Dlatego podjęliśmy decyzję o sfinansowaniu przez PKN Orlen zakupu nowego echokardiogramu do badania echa serca, który został już przekazany na użytek Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie” – mówił w poniedziałek Daniel Obajtek, wręczając symboliczny czek przedstawicielom instytutu.Sprzęt medyczny, który właśnie trafił do placówki, będzie służył nie tylko mieszkańcom Płocka i powiatu płockiego, ale wszystkim pacjentom.Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 Po co piszemy biznesplan? To jeden z filarów zakładania firmy

Po co piszemy biznesplan? Powodów jest kilka i niewątpliwie są one znaczące dla przyszłego szefa firmy i jego ekipy, która skupia się na pisaniu biznesplanu. Przede wszystkim należy pamiętać o korzyściach finansowych, które mogą płynąć z napisania biznesplanu. Bez jego przedłożenia w Urzędzie Pracy czy w banku, nie mamy co liczyć na pieniądze na rozwój, które często są zbawienne dla młodych firm.Jednakże to tylko jedna z zalet napisania biznesplanu. Dobrze, czyli rzetelnie i wiarygodnie napisany biznesplan jest niewątpliwie przyjacielem przedsiębiorcy. Pozwala bowiem na symulację przyszłości firmy, jej możliwości, mocne i słabe strony, a także zagrożenia i sposoby radzenia sobie z nimi. To także szczegółowy opis przedsiębiorstwa w jego wymiarze finansowym i gospodarczym. Zawiera także stanowiska wymagane do działania firmy, ale również narzędzia potrzebne do pracy i inne szczegóły na temat działania firmy.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Konstytucja biznesu - jakie ustawy w nią wchodzą?

Konstytucja biznesu jakie ustawy? Na początek wyjaśnijmy jednak, czym w zasadzie jest Konstytucja Biznesu. To zestaw ustaw, które Sejm uchwalił 6 marca 2018 roku. Przepisy po raz pierwszy uchwalone zostały 26 stycznia 2018 roku, jednak 15 lutego Senat wprowadził poprawki do pięciopaku, przez co Sejm musiał Konstytucją Biznesu zająć się jeszcze raz. Ta weszła w życie 30 kwietnia 2018 roku.Konstytucja Biznesu składa się z pięciu ustaw. Te zmieniają 200 aktów prawnych, a co więcej - uchylają ustawę z 4 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawy składające się na pięciopak to:ustawa - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646),ustawa - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. z 2018 poz. 650),ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2018 poz. 649),ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2018 poz. 647),ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Rośnie zadłużenie na smartfon. Polacy winni ponad 1,1 mld złotych

Smartfon to już prawdziwa podstawa codziennego życia. Dzięki temu małemu sprzętowi jesteśmy dostępni niemalże w każdym miejscu świata o każdej porze dnia i nocy. To jednak coraz częściej nie tylko narzędzie praktyczne, ale także element naszego ubioru, a niektórzy smartfony traktują jak prawdziwą biżuterię, czy przepustkę do prestiżu. Jak wskazuje w środę Rzeczpospolita, najczęściej robią to ludzie młodzi.Rzeczpospolita donosi o przerażającym trendzie wśród młodych. Okazuje się, że dla najmłodszych z dorosłych Polaków smartfon to oznaka statusu ich życia. Dlatego też ci nie mają oporów przed wzięciem kredytów czy też związaniem się umową, na którą po prostu nie mają środków. Doszło do tego, że Polacy są winni firmom telekomunikacyjnym ponad 1,14 mld złotych.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Jakie funkcje pełni biznesplan? Jest bardzo ważny

Jakie funkcje pełni biznesplan? Biznesplan to pisemny dokument, który jest w zasadzie planem dla rozwijającego się przedsiębiorstwa. Właściwe jego wykonanie biznesplanu zmusza przedsiębiorcę do dokładnego przyjrzenia się swojemu pomysłowi na biznes i jasno wskazuje, czego naprawdę potrzeba, aby odnieść sukces.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Polaków dręczy pracoholizm. Trudno nam wypocząć na urlopie

Polacy często myślą o swojej pracy także w urlop czy weekend, kiedy de facto mają czas wolny. Jak wskazuje badanie "Życie w pracy" firmy rekrutacyjnej Michael Page, aż 48% Polaków przyznaje się do tego, że pracuje w urlop. 38% spośród nich mówi o tym, że w urlop pracuje czasami, a kolejne 10% wskazuje, że zdarza się to często.Praca w urlopy to jednak nie wszystko. 68%, czyli ponad 2/3 spośród pracujących Polaków mówi o tym, że swoje działania w ramach stosunku pracy wykonuje w weekendy. Kolejne 75%, co stanowi 3/4 zatrudnionych, przyznaje, że swoją pracę wykonuje także wieczorami oraz nocą.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Nie wiesz o czym rozmawiać na kolacji biznesowej?

O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Tego typu spotkania są dla wielu osób stresujące i krępujące. Na szczęście istnieje kilka zasad, które ułatwią rozmowę podczas kolacji biznesowej.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Wielka kara od UOKIK. Skończy się dzwonienie i zapraszanie na pokazy?

W celu dogłębnego sprawdzenia i przeanalizowania pokazu handlowego firmy pracownicy UOKIK wcielili się w rolę tajemniczych klientów i sami zagościli na tymże wydarzeniu, pisze Business Insider Polska.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Jakie wynagrodzenie za urlop? Znaj swoje prawa

Jakie wynagrodzenie za urlop? W zasadzie wynagrodzenie za urlop obliczyć można na dwa spsoby. Z jednej strony potrzebujemy do tego stawki godzinowej, jaką pracownik ma wpisaną na umowie. Wówczas mnożymy liczbę godzin, które ten spędził na urlopie, przez stawkę godzinową i otrzymujemy wynik. Schody zaczynają się, kiedy mowa o stawce miesięcznej.Wówczas musimy posiłkować się rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 stycznia 1997 roku, dotyczącym szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Według jego zapisów, a dokładniej według 9 paragrafu tego rozporządzenia w sposób dość zawiły ustawodawca starał się objaśnić zasady wypłacania pieniędzy za urlop.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Czy biznes powinien być etyczny? Trudne pytanie, trudna odpowiedź

Czy biznes powinien być etyczny? Dla wielu to żadne pytanie, ponieważ już występuje w nim pewna sprzeczność - jak bowiem biznes, nastawione na zysk, dyktowane pieniędzem, działanie może być etyczny? Inni natomiast wskazują, że działalność w granicach praw spisanych w kodeksach oraz ścisłe postępowanie wobec ogólnie przyjętych norm postępowania to podstawa w XXI wieku, w którym to społeczeństwa są coraz bardziej uświadomione, a nawet mała afera może położyć wizerunek wielkiej firmy.Niewątpliwie jednak biznes powinien być etyczny, a pracodawcy w swoich przedsiębiorstwach powinni skupiać się na przestrzeganiu etyki biznesu mimo krytyki, jaką mogą czasami pod jej adresem usłyszeć i wbrew pokusom, które są naprawdę wielkie. Wielu niełatwo bowiem oprzeć się śrubowaniu norm pracowniczych oraz cięciu kosztów, byle tylko zyskać kolejne pieniądze w kieszeni. Biznes rządzi się pieniądzem, a jego oddziaływanie potrafi skorumpować nawet najbardziej prawych.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Komu wypłacić wynagrodzenie po śmierci pracownika? Odpowiedź nie jest prosta

Komu wypłacić wynagrodzenie po śmierci pracownika? Sama śmierć pracownika powoduje automatyczne wygaśnięcie stosunku pracy, a jako że ten ma charatker osobisty, nikt nie może wejść nagle w obowiązki, którymi obwarowana była zmarła osoba. Inną sprawą jednak jest kwestia wynagrodzenia zmarłego. Prawa majątkowe zmarłego przechodzą bowiem na jego następców. Mowa tutaj o zaległym wynagrodzeniu czy niewypłaconym dodatku.Pracodawca musi na początku ustalić, kto ma prawo do wynagrodzenia po śmierci pracownika. Zgodnie z ustawą z 26 czerwca 1974 roku Kodeks Pracy, po śmierci pracownika prawa majątkowe przechodzą w równych częściach na jego współmałżonka oraz inne osoby, które kwalifikują się do uzyskania renty rodzinnej. Jednakże pierwszą osobą w kolejności do dziedziczenia, jest zawsze wdowa lub wdowiec po zmarłym pracowniku.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Pomysł na biznes w małym mieście. Nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać

Pomysł na biznes w małym mieście - wcale nie tak trudno znaleźć zyskowny pomysł na własną działalność nawet jak się nie mieszka w metropolii. W małym mieście są inne wyzwania czy trendy niż w dużych miastach, jednak są tam też niższe koszty i mniejsza konkurencja.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Biznes - jak zacząć swoją przygodę z własną firmą?

Biznes - jak zacząć prowadzenie własnej działalności? Założenie własnej firmy to duży i często przerażający krok w nieznane. Zanim porwiesz się na te wyzwanie, dowiedz się, od czego zacząć.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Kiedy wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje? Przypadki

Kiedy wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje? Przypomnijmy na początku, że wynagrodzenie chorobowe przysługuje tym pracownikom, którzy stają się niezdolni do pracy w okresie obowiązywania ochrony ze strony ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Jeśli więc dana osoba nie miała opłaconych tych ubezpieczeń w momencie wystąpienia choroby lub wypadku, nie ma prawa do świadczeń.Niezdolność do pracy, którą spowodował wypadek podczas jej wykonywania, upoważnia nas do pobierania świadczenia z opłacanego wcześniej ubezpieczenia wypadkowego. Tak jest w większości przypadków. Jeśli jednak ubezpieczenia wypadkowego nie opłacaliśmy, a opłacane przez nas było ubepieczenie chorobowe, świadczenie pobieramy właśnie z niego.

biznes-info-640x433
09.07.2019 02:00 Jaki biznes otworzyć z małym kapitałem? Kilka podpowiedzi

Jaki biznes otworzyć z małym kapitałem? Niekoniecznie musisz mieć duże fundusze, aby zacząć prowadzenie własnej firmy. Na szczęście obecnie coraz łatwiej jest rozpocząć działalność od podstaw bez wydawania fortuny.Oto kilka pomysłów na biznes, na otwarcie których nie potrzebujesz dużo pieniędzy.

biznes-info-640x433
09.07.2019 02:00 Kiedy biznes nie idzie - porady, które mogą pomóc

Kiedy biznes nie idzie, to czy można coś zrobić? Jak rozwinąć biznes tak, aby zdobywać więcej klientów i aby działalność stała się zyskowna? Zanim uznasz, że zamykasz własną firmę przetestuj kilka sposobów.

biznes-info-640x433
09.07.2019 02:00 Klient biznesowy - kto to i jak go zdobyć?

Klient biznesowy - kto to taki i w jaki sposób go pozyskać? Istnieje spore różnice pomiędzy zdobywaniem klientów indywidualnych a klientów biznesowych. Ważne jest środowisko gospodarcze i czynniki organizacyjne.

biznes-info-640x433
09.07.2019 02:00 Czym jest e-biznes? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Czym jest e-biznes? Na czym polega i czy jest dobrym pomysłem na prowadzenie swojej działalności? Jak go zrozumieć? O to najczęstsze pytania dotyczące e-biznesu.

biznes-info-640x433
09.07.2019 02:00 Zarobki europosłów: wynagrodzenie, diety i świadczenie emerytalne

Miesięczne wynagrodzenie europosła przed opodatkowaniem wynosi 8 757,70 euro. Wynagrodzenie jest wypłacane z budżetu Parlamentu i po potrąceniu unijnego podatku i składki ubezpieczeniowej wynosi 6 824,85 euro. Państwa członkowskie mogą również obłożyć to wynagrodzenie podatkami krajowymi. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego posła ustalono na poziomie 38,5 proc. wynagrodzenia zasadniczego sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.Byli posłowie są uprawnieni do emerytury po ukończeniu 63. roku życia. Świadczenie emerytalne wynosi 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, lecz w sumie nie więcej niż 70% uposażenia. Koszt tych świadczeń emerytalnych pokrywa budżet Unii Europejskiej.Podobnie jak posłowie do parlamentów krajowych, posłowie do Parlamentu Europejskiego otrzymują zwrot szeregu kosztów, które ponoszą wykonując obowiązki poselskie.Zwrot ten ma na celu pokrycie kosztów poniesionych w państwie członkowskim, w którym poseł został wybrany, takich jak koszty prowadzenia biura poselskiego, rachunki telefoniczne i opłaty pocztowe oraz zakup, eksploatacja i konserwacja sprzętu komputerowego. Zwrot zostaje zmniejszony o połowę w przypadku posłów, którzy bez należytego usprawiedliwienia nie wezmą udziału w połowie posiedzeń plenarnych w ciągu jednego roku parlamentarnego (od września do sierpnia). Wysokość świadczenia w 2019 r. wynosi 4 513 euro miesięcznie.Większość posiedzeń Parlamentu Europejskiego, takich jak sesje plenarne, posiedzenia komisji lub posiedzenia grup politycznych, odbywa się w Brukseli i Strasburgu. Posłowie otrzymują zwrot rzeczywistych kosztów biletów na podróż do miejsca, w którym odbywają się te posiedzenia, po przedstawieniu dokumentów potwierdzających, maksymalnie do wysokości ceny biletu lotniczego klasy biznes bądź równoważnej lub ceny biletu kolejowego pierwszej klasy, zaś w przypadku podróży samochodem otrzymują ryczałtową kwotę 0,53 euro za 1 km (do najwyżej 1000 km). Oprócz tego posłom przysługują stałe dodatki ryczałtowe obliczane na podstawie odległości i czasu trwania podróży w celu pokrycia innych kosztów związanych z podróżą (np. opłat za autostrady, kosztów nadbagażu lub rejestracji).Posłowie często muszą podróżować poza państwa członkowskie, w których zostali wybrani, lub na ich terenie, w ramach swoich obowiązków, lecz w celach innych niż udział w oficjalnych spotkaniach (np. aby wziąć udział w konferencji czy złożyć wizytę roboczą).W związku z tym w przypadku działalności poza państwem członkowskim, w którym danym poseł został wybrany, przysługuje zwrot kosztów podróży i zakwaterowania oraz zwrot wydatków powiązanych w wysokości maksymalnie 4 454 euro rocznie. W przypadku działalności na terenie państwa członkowskiego, w którym dany poseł został wybrany, zwracane są tylko koszty transportu w kwocie rocznej określonej dla poszczególnych państw.Parlament wypłaca dietę ryczałtową w wysokości 320 euro dziennie w celu pokrycia ogółu pozostałych kosztów ponoszonych przez posłów w okresach działalności parlamentarnej, pod warunkiem że potwierdzą oni swoją obecność, podpisując jedną z oficjalnych list obecności udostępnionych w tym celu.Dietę zmniejsza się o połowę, jeżeli poseł nie weźmie udziału w ponad połowie głosowań imiennych w dniach głosowania na posiedzeniu plenarnym, nawet gdy jest obecny. W przypadku posiedzeń organizowanych poza Unią Europejską dieta wynosi 160 euro (zawsze pod warunkiem podpisania listy obecności), przy czym koszty zakwaterowania zwracane są osobno.Posłowie do Parlamentu Europejskiego mogą sami dobierać sobie asystentów w granicach środków budżetowych określonych przez Parlament. W 2019 r. maksymalna kwota miesięczna dostępna na ten cel wynosi 24 943 euro na posła. Kwoty tej nie przekazuje się posłom, ale wypłaca się ją w formie wynagrodzenia miesięcznego asystentom spełniającym warunki i posiadającym ważną umowę, a także organom pobierającym podatki od wynagrodzeń.kic/Źródło: PAP

biznes-info-640x433
09.07.2019 02:00 500 plus z dnia na dzień traci na wartości, inflacja pożera dodatek

Jeszcze w maju serwis money.pl pisał o tym, że świadczenie 500 plus jest już warte mniej o 30 zł z powodu rosnących cen. Spadek do 270 zł jest już jednak bardzo mocną różnicą względem początkowej wartości. Bez waloryzacji programu w końcu może okazać się on jedynie symbolicznym "zaskórniakiem". Podliczając wzrost wydatków jakie przeciętnie ponosi czteroosobowa rodzina, jest to o 250 zł więcej względem roku 2016, pisze "WP" powołując się na "Super Express". Z racji tego, że przyznano również świadczenie na pierwsze dziecko, to należy spodziewać się dalszego wzrostu cen. W rezultacie świadczenie będzie realnie maleć. Rząd nie ogłosił jeszcze żadnych planów waloryzacji świadczenia. Biorąc pod uwagę, że stawki podatkowe odprowadzane są do budżetu procenowo, nie zaś w konkretnych sumach, to przy większych cenach do budżetu będzie wpływać relatywnie więcej pieniędzy. W kieszeniach Polaków będzie ich zaś coraz mniej, jeśli wzrosty płac i świadczeń nie będą nadążać za inflacją, a tego właśnie należy się spodziewać w najbliższym czasie.

biznes-info-640x433
09.07.2019 02:00 Pensje nauczycieli wzrosną od września. Prezydent znowelizował Kartę Nauczyciela

Nowelizacja podniesie pensje, a także dodatki za wychowawstwo. Zmieni się także system oceny pracy nauczyciela, który także był jednym z ważniejszych postulatów podczas strajków.

biznes-info-640x433
08.07.2019 02:00 Braki leków w Polsce coraz poważniejsze. Aptekarze alarmują

Leki w Polsce już od kilku miesięcy znajdują się na alarmującym poziomie. W kwietniu na oficjalnej ministerialnej liście leków zagrożonych brakiem dostępności było 288 pozycji. Obecnie to już 324 różnych specyfików, których nie sposób jest dostać od ręki. Skąd jednak bierze się problem z brakiem leków? Money.pl podaje za Marcinem Piskorskim, prezesem zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, że przyczyny takiego stanu rzeczy są trzy.Pierwszy wynika z systemu refundacji, którego działanie doprowadziło do tego, że ceny polskich leków są jednymi z najniższych w Europie. Dlatego też grupy przestępcze za granicę wywożą całe ich transporty, by tam zbijać na lekach fortunę. Po drugie - w Polsce brakuje substancji czynnych do produkcji leków, a to oznacza kupowanie ich za granicą.

biznes-info-640x433
08.07.2019 02:00 Jakie wynagrodzenie za czas strajku? Podstawy prawa pracy

Jakie wynagrodzenie za czas strajku przysługuje strajkującym? Czy tacy pracownicy otrzymają pełne wynagrodzenie? Niestety nie.

biznes-info-640x433
08.07.2019 02:00 Własny biznes - jakie studia są wymagane do odniesienia sukcesu?

Własny biznes jakie studia? Przed tym pytaniem stanęła z pewnością niejedna osoba, która jeszcze przed rozpoczęciem studiów zaczęła się zastanawiać nad tym, jakie wykształcenie pomoże jej w przyszłości w prowadzeniu biznesu. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż w zasadzie zależy to od profilu biznesu, za jaki chcemy się wziąć. Jeśli więc dana osoba zastanawia się nad otwarciem firmy świadczącej usługi doradcze w zakresie finansów i bankowości, wykształcenie informatyczne może być niewłaściwe.Jest jednak kilka kierunków studiów, które zawsze były kojarzone z biznesem i niejednemu pomogły na rynku pracy. Jak nietrudno się domyślić, kierunki te są ściśle związane z zarządzaniem i finansami, od których trudno uciec w toku prowadzenia firmy. Mowa o kierunkach takich jak marketing, który zdecydowanie pomoże nam w promocji naszego przedsiębiorstwa nadaniu mu odpowiedniego wizerunku, ekonomia, która jest zawsze wyśmienitym towarzyszem w rozliczaniu się z finansami i stanowi świetną podstawę do wejścia w świat biznesu. Do grona tego zaliczane jest także zarządzanie, które niebagatelnie wpłynąć może na działanie firmy, pracę z kadrami czy umiejętność organizowania samej pracy.

biznes-info-640x433
08.07.2019 02:00 Szef chińskiego MSZ: Chiny są gotowe importować więcej towarów z Polski

Jacek Czaputowicz i Wang Yi uczestniczyli w drugim posiedzeniu polsko-chińskiego komitetu międzyrządowego. Jego głównym celem jest planowanie i koordynacja współpracy w ramach partnerstwa strategicznego między tymi krajami.

biznes-info-640x433
08.07.2019 02:00 PKB Polski spowalnia. Koniec wybitnych wyników

PKB Polski w nadchodzących latach wyraźnie spowolni pod względem swojego wzrostu. Choć w zasadzie NBP spodziewało się gorszych wyników, sprawa i tak nie powinna być bagatelizowana, gdyż najnowszy "Raport o inflacji" wydany przez bank centralny Polski również zakłada tendencję spadkową w PKB. Według prognozy z marca 2019 roku w tym roku wzrost PKB miał sięgnąć 4%, w 2020 3,7%, a w 2021 3,5%.Teraz jednak Narodowy Bank Polski podaje, że PKB zwolni i tak, choć w zasadzie nie z takim tempem, jak zakładano. W 2019 ma osiągnąć poziom 4,5%, w 2020 4%, a w 2021 zakładane wcześniej 3,5%. Jak podaje bank centralny, wynika to w zasadzie z dwóch czynników - po pierwsze: słabsza koniunktura u głownych partnerów handlowych Polski, co można było obserwować od połowy ubiegłego roku. Po drugie: końcowa faza perspektywy finansowej UE 2014-2020 odznacza się znacznie mniejszą dynamiką korzystania z funduszy unijnych.W horyzoncie projekcji tempo wzrostu krajowego PKB będzie się stopniowo obniżać, do czego przyczyni się utrzymujące się osłabienie koniunktury u głównych parterów handlowych Polski. Jednocześnie po ubiegłorocznym szybkim wzroście absorpcji środków z budżetu UE, finansujących publiczne i w mniejszym stopniu prywatne nakłady inwestycyjne, w kolejnych latach - obejmujących końcową fazę perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 - dynamika wykorzystania Funduszy Europejskich będzie już niższa - podaje NBP w "Raporcie o inflacji".

biznes-info-640x433
08.07.2019 02:00 Komitet Regionów: krajowe plany w zakresie energii i klimatu nie biorą pod uwagę samorządów

Jak podkreślił podczas debaty w Europejskim Komitetu Regionów przewodniczący KR Karl-Heinz Lambertz, Europa nie osiągnie neutralności klimatycznej bez udziału miast i regionów. "Zarządzanie unią energetyczną wymaga od państw członkowskich ustanowienia stałego, wielopoziomowego dialogu z władzami lokalnymi i regionalnymi, służącego opracowaniu krajowych planów w zakresie energii i klimatu" – ocenił Lambertz.Według szefa KR, te plany są jednak "wyraźnie niewystarczające". "Jeśli UE ma z powodzeniem dokonać transformacji w dziedzinie czystej energii, to wszystkie państwa członkowskie muszą zobowiązać się, że do 2050 r. uczynią z Europy obszar neutralny dla klimatu. Szczególnie ważne jest tu ciągłe zaangażowanie władz lokalnych i regionalnych w opracowywanie planów działań w zakresie energii i klimatu" - podkreślił.Uczestniczący w debacie komisarz UE ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Canete zauważył, że wiele regionów i miast wyznaczyło sobie na rok 2030 bardziej ambitne cele niż ich rządy krajowe."Proponujemy teraz większe możliwości finansowania dla miast i regionów, aby wdrożyć zarówno środki łagodzenia zmiany klimatu, jak i środki dostosowawcze. Obejmuje to 35 proc. środków z programu Horyzont Europa, nowy program LIFE o wartości 5 mld EUR, uzupełniający InvestEU, (…) na który oferujemy 30 proc. środków na wsparcie celów w dziedzinie klimatu" – wyliczył Canete.Natomiast przewodniczący włoskiego regionu Apulia Michele Emiliano, który jest autorem opinii Komitetu Regionów dotyczącej realizacji unijnej strategii neutralności klimatycznej do roku 2050, zaznaczył, że w dokumencie potwierdzono konieczność osiągnięcia tego celu."Regiony i miasta są do tego gotowe. Nie da się jednak powiedzieć tego samego o Radzie Europejskiej, ponieważ niektóre państwa członkowskie (m.in. Polska – PAP) nie przyłączyły się do realizacji tego celu. Potrzebujemy podejścia oddolnego, jeśli chcemy naprawdę poradzić sobie z kryzysem klimatycznym i stworzyć bardziej sprawiedliwą i zrównoważoną Europę, która nikogo nie pozostawia w tyle" – ocenił.Komitet Regionów zaapelował o zwiększenie w budżecie UE udziału wydatków na klimat do co najmniej 30 proc., przypominając o znaczeniu skutecznego opodatkowania energii. Ma to zapewnić "skoordynowane, spójne i terminowe" działania w odpowiedzi na zmianę klimatu.Członkowie KR opowiedzieli się za tym, by zrewidować unijny cel dotyczący 32-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w całym koszyku energetycznym i podnieść go do 40 proc. do 2030 r., co z kolei ma umożliwić osiągnięcie celu neutralności klimatycznej do roku 2050.Zgromadzenie miast i regionów UE domaga się także systematycznego angażowania regionów i władz lokalnych we wdrażanie celów zrównoważonego rozwoju i porozumienia paryskiego oraz w prace przygotowawcze w ramach COP25, w tym także wnosi o przyznanie przedstawicielowi KR-u roli obserwatora we wszystkich organach przygotowawczych Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).Członkowie KR uznali ponadto, że dekarbonizacja jest najskuteczniejszą polityką prewencyjną w zakresie ochrony zdrowia obywateli. Europejska Agencja Środowiska szacuje, że co roku w Europie dochodzi do 483 tys. przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza.W grudniu ub.r. państwa członkowskie przedstawiły projekty krajowych planów w zakresie energii i klimatu. Obejmują one instrumenty planowania służące realizacji celów unii energetycznej, głównie w zakresie energii i klimatu na 2030 r. Komisja Europejska opublikowała niedawno ocenę tych projektów, uznając, że w obecnym kształcie są niewystarczające zarówno pod względem odnawialnych źródeł energii, jak i wkładu na rzecz efektywności energetycznej.kic/Źródło: PAP

biznes-info-640x433
08.07.2019 02:00 Plan PiS na kolejną kadencję - walka z &ldquo;ofensywą zła", czyli LGBT i wychowaniem seksualnym?

Od 5 do 7 lipca w Katowicach odbywała się konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Myśląc: Polska". "Polska musi pozostać wyspą" - grzmiał w sobotę prezes partii Jarosław Kaczyński oraz zapowiadał walkę z “ofensywą zła”.

biznes-info-640x433
08.07.2019 02:00 Pomysł na biznes w domu - łatwo i opłacalnie

Pomysł na biznes w domu - wiele osób szuka sposobu na pracę w domu, która przyniesie im zyski. Myślisz nad założeniem własnej firmy, ale nie wiesz dokładnie, co mógłbyś robić? Chcesz wykorzystać urlop macierzyński to rozpoczęcia własnej działalności? Przedstawiamy kilka pomysłów na biznes, który można prowadzić w domu.

biznes-info-640x433
07.07.2019 02:00 Rząd PiS zapowiada: 6 reaktorów jądrowych w Polsce do 2040 roku

Rząd PiS ma zaskakujące plany na rozwój energetyki w Polsce. Mimo zapowiedzi kolejnych polityków partii rządzącej, że Polska nie ma zamiaru odwracać się od węgla kamiennego, a nawet słów samego Andrzeja Dudy, który mówił, że Polska ma zasoby węgla kamiennego na przyszłe 200 lat, władza dąży do wybudowania elektrowni atomowych w Polsce.Jak się okazuje, plany te są ambitne. Jak bowiem zapowiedział w piątek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, do 2040 roku w Polsce ma powstać aż 6 reaktorów jądrowych. Pierwszy z nich powstać ma już w 2033 roku.

biznes-info-640x433
07.07.2019 02:00 Drożej w polskich sklepach. Od września zapłacimy za każdą foliówkę

Zakupy w sklepach już niebawem droższe. W czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy recyklingowej, która zakłada rozszerzenie opłaty na torby foliowe. Od 1 września 2019 roku określoną oplatą recyklingową objęte mają zostać wszystkie foliówki w sklepach poza tzw. zrywkami. To cienkie folie z tworzywa sztucznego, w które zwykle w sklepach pakujemy pieczywo czy warzywa.Pierwsza wersja tego prawa, która wprowadzała opłaty na torby foliowe i plastikowe w polskich sklepach, została wprowadzona na początku stycznia 2018 roku. Rząd nie policzył sobie jednak jej wprowadzenia, jako sukces, gdyż sieci handlowe znalazły sposób na obejście prawa. Dlatego też w czwartek niższa izba parlamentu przyjęła jej nowelizację, która ma tym razem zadziałać.

biznes-info-640x433
07.07.2019 02:00 Dług publiczny wart już ponad bilion złotych

Dług publiczny w Polsce rośnie w zastraszającym tempie. Jak podał jeszcze w czerwcu Główny Urząd Statystyczny, na koniec I kwartału 2019 roku dług sektora rządowego i samorządowego wyniósł 1 bln 5,26 mld złotych. Oznacza to, że od końca 2018 roku zadłużenie Polski wzrosło o 2,1%.Co więcej, jak podaje ekonomista prof. Dariusz Filar, były członek Rady Polityki Pieniężnej, w ciągu lar 2016-2018 Polska zadłuzyła się na 110 mld złotych, co oznacza zadłużanie na poziomie 3 mld złotych co miesiąc. Rząd przekonuje, że zadłużanie się w momencie, kiedy dobry wzrost gospodarczy jest w stanie wyrównać dług za pomocą PKB, to nie problem. Co się jednak stanie, kiedy dobra koniunktura się skończy?

biznes-info-640x433
07.07.2019 02:00 Komu potrzebny jest biznesplan?

Komu potrzebny jest biznesplan? Biznesplan w zasadzie to dobry początek przed założeniem własnego biznesu. To prawdziwy szkielet planowanego przez nas przedsięwzięcia, które ma w przyszłości przynieść nam wymierne korzyści. Jednak nie tylko spełnia on funkcje przygotowawacze, ale także otwiera drogę do pobrania finansów na rozkręcenie biznesu.Biznesplan potrzebny jest przy różnorakich kredytach na rozwój firmy, czy ubieganiu się o finansowanie z Urzędu Pracy lub innych funduszy inwestycyjnych. Wówczas dokument ten jest poświadczeniem tego, że poważnie myślimy o danym biznesie. Co warto podkreślić, nie trzeba wcale być początkującym w biznesie, by pisać biznesplan.

biznes-info-640x433
07.07.2019 02:00 Ile wzrośnie wynagrodzenie w 2020? Zapowiedzi rządu

Ile wzrośnie wynagrodzenie w 2020? To pytanie bardzo ogólne, na które trudno odpowiedzieć. Średnie wynagrodzenie w 2019 roku w I kwartale wyniosło 4950,94 złote i z pewnością będzie rosło powyżej poziomu 5 tys. złotych. Łatwiej jednak sprecyzować, jaki poziom w 2020 roku osiągnie minimalna płaca w Polsce.W 2019 roku od 1 stycznia płaca ta wynosi 2250 złotych brutto, co daje 1634 złote netto. To szczególnie istotna informacja dla Polaków, którzy właśnie taką kwotę zarabiają. Od 2020 roku zarabiać będą jeszcze więcej, co wynika z faktu, że minimalna krajowa ma jeszcze bardziej wzrosnąć do poziomu 2450 złotych. Nie jest to jednak pewne.

biznes-info-640x433
07.07.2019 02:00 Polacy zadowoleni z gospodarki rynkowej. Pierwszy raz od 19 lat

Polacy zadowoleni z gospodarki rynkowej pierwszy raz od 19 lat. Tak wynika z badania "Akautalne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej, które to badanie przeprowadziło w dniach 16-23 maja na grupie reprezentatywnej 1023 dorosłuch Polaków.Jak wskazuje CBOS, aż 56% Polaków jest zadowolonych z funkcjonowania gospodarki rynkowej w Polsce. W tym samym badaniu niemalże co piąta osoba (21%) wskazała, że nie jest zadowolona z działania gospodarki w kraju. Zdania w tej kwestii nie ma natomiast prawie co czwarty Polak, bo aż 23% badanych.Co cieakwe, to dość znaczna zmiana względem tych wyników, które notowano w Polsce jeszcze 5 lat temu. W 2014 roku z działania gospodarki zadowolonych było 37% Polaków, a krytykowało ją aż 52% badanych. CBOS podaje także, że tegoroczny wynik zadowolenia Polaków jest najwyższy wśród notowanych i pierwszy raz od 2000 roku, kiedy de facto przeprowadzono pierwsze badanie, uplasował się na poziomie powyżej 50%.

biznes-info-640x433
07.07.2019 02:00 Do którego wynagrodzenie? Pracodawca musi zrobić to w terminie

Do którego wynagrodzenie? Niewątpliwie pytanie to zadają sobie nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy. To, co dla pierwszego jest prawem, dla drugiego jest obowiązkiem. Do kiedy więc wypłacać wynagrodzenie? Czy prawo zakłada, że jest jakiś wyjątkowy dzień, by pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie?Jak wynika z Kodeksu Pracy, a konkretniej 85 artykułu, wynagrodzenie za dany miesiąc uiszcza się z dołu w terminie określonym wcześniej z pracownikiem. Jednak, jak zakłada Kodeks Pracy, nie może to być później niż w ciągu pierwszych 10 dni miesiąca, następującego po miesiącu, za który przysługuje pracownikowi wypłata.

biznes-info-640x433
07.07.2019 02:00 Czy wynagrodzenie jest informacją publiczną? Zależy jakie i kogo

Czy wynagrodzenie jest informacją publiczną? Okazuje się, że w niektórych, określonych przez prawo przypadkach tak. Mowa tu szczególnie o urzędnikach administracji państwowej, co do których zakres informacji publicznej jest naprawdę szeroki. Jak podaje Portal Samorządowy, starosta pucki musiał ujawnić wykształcenie, ale także zarobki swoich urzędników po wyroku sądu.Ta sprawa idealnie obrazuje, jak powinno działać prawo wobec pracowników administracji państwowej. W przypadku ich zarobków, udostępnienie informacji na temat ich wysokości publicznie nie powinno być problemem. Mimo to wniosek o podanie takowej informacji, na temat zarobków urzędników z Pucka, który złożyli tamtejsi dziennikarze, nie doczekał się wyczerpującej odpowiedzi. Ci postanowili sprawę zgłosić do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

biznes-info-640x433
06.07.2019 02:00 Spotkanie biznesowe - kto kogo przedstawia? Kolejność jest ważna

Spotkanie biznesowe - kto kogo przedstawia? Prawidłowa prezentacja osób w biznesie pomiędzy klientami, partnerami i współpracownikami to bardzo ważna umiejętność. Znajomość tej sztuki pozwoli uniknąć faux-pas.

biznes-info-640x433
06.07.2019 02:00 Czy biznes wypali? Jak ocenić swoje szanse

Czy biznes wypali? Takie pytanie zadają sobie osoby, które zastanawiają się nad założeniem własnej działalności. Przed założeniem firmy warto dokładnie zbadać, czy nasz pomysł będzie zyskowny.

biznes-info-640x433
05.07.2019 02:00 Trener biznesu - kto to i w czym może pomóc?

Trener biznesu kto to i jak może pomóc w rozwoju firmy? W XXI wieku, w dobie popularności wszelkiego rodzaju coachów i trenerów znalzało się miejsce także dla trenerów biznesu. Kim jednak są i czym różnią się od pozostałych trenerów? W zasadzie jedni i drudzy skupiają się na tym, by przekazać swojemu audytorium odpowiednią wiedzę, która pomoże im się rozwinąć i osiągać lepsze wyniki.Trenerzy personalni znani z siłowni czy coachowie zwykle jednak pracują, by pomóc danym osobom osiągnąć jakieś cele personalne. Trenerzy biznesu jednak nastawieni są na to, by pomóc firmom, czy przedsiębiorcom nowym na rynku w maksymalizacji swoich obrotów. Polega to często na szkoleniu kadry pracowniczej, konsultacjach z pracownikami wyższego szczebla względem strategii firmy i tym podobnych.

biznes-info-640x433
05.07.2019 02:00 Skąd kapitał na biznes? Rozwiązania, gdy nie ma się własnych środków

Skąd kapitał na biznes? Własny biznes to marzenie wielu osób. Niestety nie każda z nich posiada wystarczające fundusze własne umożliwiające start firmy. Przedstawiamy najlepsze pomysły na zdobycie kapitału.

biznes-info-640x433
05.07.2019 02:00 Ile wynosi wynagrodzenie za staż 2019? Są zmiany

Ile wynosi wynagrodzenie za staż 2019? Staż to dobry pomysł na zdobycie doświadczenia na powrót do aktywności zawodowej. Według definicji ustawy, jest to przyuczenie do zawodu w miejscu pracy pod okiem mentora. Urzędy Pracy oferują bezrobotnym płatne staże, które mają pomóc im zdobyć kompetencje, niezbędne do znalezienia zatrudnienia. W pierwszej połowie 2019 roku w życie wszedł nowy projekt ustawy o rynku pracy. Nowelizacji uległy m.in. przepisy dotyczące staży.

biznes-info-640x433
05.07.2019 02:00 Z czego składa się wynagrodzenie? Analiza

Z czego składa się wynagrodzenie? Jak się okazuje, nie zawsze to, co określane jest, jako wynagrodzenie zasadnicze, jest tym, co jako jedyne dostajemy do ręki. Sam kodeks pracy określa, że płaca składa się z dwóch części: składników obligatoryjnych, którymi są obowiązkowe wynagrodzenia za pracę na określonym stanowisku, a także składników fakultatywnych, które są przyznawane pracownikowi nieobowiązkowo ze względu na panujące w danym miejscu pracy przepisy.Wśród składników obligatoryjnych należy wymienić następujące: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za pracę w nocy, wynagrodzenie za dyżury pełnione poza normalnymi godzinami pracy, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, a także dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w niedziele i święta.

biznes-info-640x433
05.07.2019 02:00 Czym jest średnie wynagrodzenie? To nie to samo, co minimalne

Czym jest średnie wynagrodzenie? To średnia pensja w danym kraju, którą uzyskuje się przez dzielenie wynagrodzenia naliczonego na okres sprawozdawczy przez liczbę wszystkich pracowników w kraju. Z wiadomych względów średnie wynagrodzenie nie zawsze jest miarodajne, gdyż nie brakuje osób, które zarabiają znacznie mniejsze kwoty od wynagrodzenia średniego.Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w I kwartale 2019 roku średnie wynagrodzenie wyniosło 4950,94 złotych brutto, co w przypadku umowy o pracę oznacza 3516 złotych netto. To znaczna różnica względem minimalnego wynagrodzenia, które wynosi 2250 złotych brutto, co daje 1634 złote netto.

biznes-info-640x433
05.07.2019 02:00 Nadal nie segregujesz śmieci? Zapłacisz za nie 4 razy więcej

Rząd od dłuższego czasu nosi się z zamiarem wymuszenia większej segregacji i recyklingu odpadów. W tym właśnie celu postanowił uszczelnić system opłat za reklamówki. W tle pojawił się także projekt wprowadzenia kaucji za butelki plastikowe tak aby klienci puste opakowania typu PET zwracali do sklepów. Wiele z tych pomysłów związanych jest z normami narzuconymi Polsce przez Unię Europejską.

biznes-info-640x433
05.07.2019 02:00 Dlaczego w biznesie występują zachowania nieetyczne?

Etyka biznesu ma na celu regulowanie zachowań w biznesie, by jak najbardziej ograniczyć występowanie wszelkich zachowań patologicznych, szkodliwych i niezgodnych z ogólnie przyjętymi normami. Zachowania te występują, niestety, w biznesie i są efektem korupcji, jaką daje władza, a także nierówności, która wynika wprost z zasad, na których stoi świat pieniądza.Biznes jest bowiem nastawiony na interes, osiąganie jak największego zysku. Pieniądze i władza potrafią zaś korumpować, jak nic innego, stąd też wśród biznesmenów nie brakuje takich, którzy choć raz w karierze zawodowej dopuścili się działań moralnie wątpliwych. Chęć zdobycia kolejnego grosza, wyśrubowania norm czy po prostu poczucia władzy często potrafi zgubić ludzi nawet najszlachetniejszych. Etyka biznesu stara się wprowadzać zasady sprawiedliwości i równości tam, gdzie rządzi pieniądz, choć nie jest to łatwe.

biznes-info-640x433
05.07.2019 02:00 Doradca biznesowy - czym się zajmuje i jak może nam pomóc?

Doradca biznesowy - czym się zajmuje taka osoba? Przede wszystkim… doradzaniem, czyli wsparciem przedsiębiorcy na starcie jego biznesu lub w późniejszych etapach pomagając np. zoptymalizować procesy w firmie, aby uzyskać lepsze efekty i większy zysk.

biznes-info-640x433
05.07.2019 02:00 Czy wynagrodzenie zasadnicze może być niższe od minimalnego? Wyjaśniamy

Wynagrodzenie minimalne wcale nie jest dolną granicą dla wynagrodzenia zasadniczego. To drugie może być mniejsze od płacy minimalnej i nie jest to sprzeczne z prawem. Jak się okazuje, wystarczy wiedzieć, jak to zrobić, a jest to powiązane ściśle ze składnikami wypłaty.Przypomnijmy bowiem, że płaca składa się z dwóch rodzajów wynagrodzeń - wynagrodzenia obligatoryjnego, czyli zasadniczego, a także wynagrodzenia fakultatywnego, czyli wszelkiego rodzaju dodatków. To drugie jest wytrychem do tego, by pierwsze ustalić na poziomie mniejszym niż wskazuje płaca minimalna.

biznes-info-640x433
05.07.2019 02:00 Czy wynagrodzenie może być wypłacane do ręki? Przepisy prawne

Czy wynagrodzenie może być wypłacane do ręki? W najkrótszym wyjaśnieniu można powiedzieć, że tak. Jednak ustawodawca z początkiem 2019 roku postarał się o utrudnienia w tej materii. Jak się okazuje, do 1 stycznia 2019 roku Kodeks Pracy przyjmował w artykule 86. paragrafie 3., iż podstawową formą wypłaty jest płaca w gotówce, a inne sposoby wypłaty miały być ustalane w konsultacji z pracodawcą. Jednak od 1 stycznia 2019 roku role się odwróciły.Od teraz Kodeks Pracy za podstawę przyjmuje przelewy na konta pracowników. W przypadku jednak, gdy dana osoba nie posiada konta w banku, musi ona ustalić z pracodawcą, w jaki sposób przyjmuje swoje wynagrodzenie. Jeśli chce otrzymywać pieniądze w gotówce, powinna złożyć właściwy w sprawie wniosek i przekazać go szefostwu. Czytamy o tym zresztą w samym Kodeksie Pracy: "Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych".

biznes-info-640x433
05.07.2019 02:00 Polscy producenci mięsa mogą mieć bardzo duże problemy

Temat podjęła dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Gazeta zauważa, że podpisanie umowy z amerykańską organizacją poskutukuje zalaniem europejskiego rynku tańszym mięsem z Ameryki Południowej, przez co nasze produkty mięsne przestaną być konkurencyjne. Kraje Ameryki Południowej są w stanie wyprodukować mięso o wiele tańsze od polskiego ze względu na dużo niższe normy dobrostanu zwierzęcego. Biorąc dodatkowo pod uwagę, że ze względu na ekstensywny profil gospodarki kraje takie jak Argentyna czy Brazylia mogą wyprodukować bardzo duże ilości mięsa, to przy zwolenieniu części wyrobów mięsnych z tych krajów z ceł, bardzo duże jego ilości pojawią się na europejskim rynku. W sytuacji gdy wołowina brazylijska czy argentyńska znana ze swoich walorów smakowych, co powiązane jest z lepszą jakością traw na południowej półkuli, będzie cenowo konkurencyjna, to możemy spodziewać się znacznych spadków konsumpcji mięsa polskiego. Unia Europejska nie zdecydowała się jednak jeszcze na podpisanie umowy z Mercosurem w sprawie handlu mięsem, ani na ustalenie dokładnych progów ceł.

biznes-info-640x433
05.07.2019 02:00 Zmiany w przepisach dot. prawa jazdy. Łatwiej będzie zdać, trudniej odzyskać prawo jazdy

Utrata prawa jazdy przez przekroczenie liczby punktów karnych będzie od teraz jeszcze boleśniejsza dla kierowców. Ministerstwa Infrastruktury wprowadza w życie nowe rozporządzenie, które wprowadza zaskakujące przepisy.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Po co biznesplan? Czy naprawdę jest potrzeby?

Po co biznesplan - pytają często przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają nowy biznes. Zastanawiają się: „Czy naprawdę potrzebuję biznesplanu? Czy pisanie biznesplanu nie jest marnowaniem czasu?” Odpowiedź na te pytania to prawie zawsze „Tak”. Biznes plan jest integralną częścią rozpoczęcia nowej działalności.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Ile zarobić można na emeryturze? Porady dla seniorów

Ile zarobić można na emeryturze? Jeśli chodzi o samą emeryturę, to wiadomo wszystkim w Polsce jedno - nie są to rurki z kremem. Polski emeryt najwięcej otrzymuje ponad 20 tys. złotych, a najmniej - 4 grosze. Średnio emerytura w Polsce nie jest jednak na wyśrubowanym poziomie. Najczęściej wypłacanym świadczeniem jest 1065,60 zł brutto, jak przyznał ZUS. Dlatego też emeryci często muszą naprawdę się nagimnastykować, by zawiązać koniec z końcem.Wielu wówczas myśli o dorobku. Niektórzy emeryci decydują się na taką formę uzupełnienia swojej emerytury, ponieważ taka forma pozostawia im niezależność - w innych wypadkach muszą liczyć na pożyczki lub bliskich, którzy mieliby wesprzeć groszem. Ci, którzy przekroczyli już 60 lat, w wypadku kobiet i 65, w wypadku mężczyzn, mogą legalnie dorabiać bez ograniczeń. Wciąż są jednak emeryci, którzy mogą podreperować swój budżet, ale pod warunkiem, że nie przekroczyli odpowiednich limitów.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Gdzie studiować biznes? Uczelnie z najlepszą ofertą

Gdzie studiować biznes? W ofercie uczelni z całej Polski jest sporo kierunków, które mogą przydać się przyszłemu przedsiębiorcy. Rzeczpospolita podaje jednak, że najwięcej udaje się zarobić magistrowi informatyki, który pracę zaczął jeszcze w czasie studiów. Jednakże nie tylko praca z komputerem może być bardzo obiecująca.Jak podaje ELA, czyli ogólnopolski system monitorujący Ekonomiczne Losy Absolwentów, absolwenci z roku 2016, którzy na rynku poradzili sobie najlepiej, kończyli dane kierunki studiów na wyszczególnionych uczelniach:Informatyka - Politechnika Gdańska,Zarządzanie - Akademii Finansów i Biznesu Vistula,Elektronika i telekomunikacja - Politechnika Warszawska

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Czym jest etyka biznesu - czy warto jej przestrzegać?

Czym jest etyka biznesu? To nic innego jak dziedzina zajmująca się analizą ekonomiczną, refleksją nad etycznym wymiarem biznesu. Chodzi nie tylko o poprawne i zgodne z prawem relacje z klientami, konkurencją i środowiskiem, ale także o podejmowanie decyzji etycznie poprawnych. Takich, które nie prowadzą do szkód.Niektórzy wskazują na to, że fraza "etyka biznesu" jest wewnętrznie sprzeczna. Wynika to z faktu, że etyka nie może być interesowna, a pobudzana jedynie przez czysto moralne intencje. Z kolei biznes jest nastawiony na zysk, więc ma swój interes. Pojęcie to jednak funkcjonuje i odnosi się do moralności w biznesie.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 ORLEN i Lotos: fuzja to korzyści dla obu spółek, polskiej gospodarki i społeczności lokalnych

Daniel Obajtek wskazywał również na skalę działania obu firm i ich pozycję z perspektywy gospodarki światowej.„Z punku widzenia bardziej rozwiniętej w niektórych obszarach gospodarki europejskiej czy światowej, nie jesteśmy gigantami. Co więcej, na rynku produkcji paliwowo-petrochemicznej zaliczani jesteśmy do małych firm. Jak mamy więc konkurować przy zakupie ropy?” – pytał prezes Zarządu PKN ORLEN.Z kolei Artur Cieślik, doradca Zarządu PKN ORLEN dodał, że „na Bliskim Wschodzie powstają nowoczesne, zautomatyzowane rafinerie, które na rynku globalnym konkurują z europejskimi”.Zdaniem Cieślika, w przyszłości „tylko silne koncerny będą w stanie stawić czoła tego typu wyzwaniom”.Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, prezesa Centrum im. Adama Smitha, członka Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP „na terenie Unii Europejskiej liczą się podmioty krajowe, wychodzące na rynek europejski i dalej na globalny”.W jego ocenie „z perspektywy wejścia Polski do UE, dzisiejsza decyzja jest spóźniona o kilkanaście lat” i „połączenie ORLEN-u i Lotosu powinno nastąpić dawno temu”.Z kolei Tomasz Wróblewski, prezes Fundacji Warsaw Enterprise Institute podkreślał, że „jedyne zagrożenie przy fuzji to potencjalnie wydłużający się czas realizacji tego procesu”. Zdaniem eksperta, fuzja ORLEN-u i Lotosu wpisuje się w założenia Komisji Europejskiej, która obecnie chce tworzyć europejskie czempiony przemysłowe.W ocenie prezesa Obajtka obecnie w branży liczą się firmy, które rocznie przerabiają powyżej 50 mln ton ropy.„Dopiero po połączeniu staniemy się średnim graczem, co zwiększy naszą pozycję negocjacyjną i umożliwi dostęp do nowych partnerów – producentów surowca”– wyjaśniał. – Musimy mieć duże koło zamachowe dla naszej gospodarki” – dodał Daniel Obajtek.Zarządzający Lotosem Krzysztof Nowicki stwierdził, że „przez połączenie będziemy w stanie rozwinąć to, w czym jesteśmy bardzo zaawansowani oraz adresować nowe zagadnienia, na przykład związane z elektromobilnością czy z najnowocześniejszą metodologią przerobu ropy naftowej”.Nowicki poinformował także, że „dzięki uruchomieniu nowej instalacji Grupa LOTOS jest obecnie w trakcie zwiększania marży rafineryjnej o kilka dolarów na jednej baryłce”.Podkreślił, że firma ma „doskonałe know-how, które dalej powinno być rozwijane, dzięki połączeniu PKN ORLEN i Grupy Lotos. Także w ocenie Artura Cieślika w przypadku ORLEN-u i Lotosu „fuzja zapewni siłę połączonemu koncernowi”.Cieślik zapewnił, że „jeśli będzie to grupa z segmentem petrochemicznym, energetycznym oraz rafineryjnym, wówczas jest w stanie sprostać wyzwaniom rynkowym. Po połączeniu większe środki mogą też przeznaczane na nowe technologie, badania i rozwój”.Andrzej Sadowski dodał, że „połączony ORLEN i Lotos byłby firmą technologiczną, która ma laboratoria mogące realizować najśmielsze plany związane z inżynierią materiałową”.Zdaniem Sadowskiego „wizja połączonych firm pokazuje, że to technologia będzie decydować o rozwoju i strategii, przekraczającej dzisiejsze postrzeganie firmy. Paliwa są tu tylko jednym z narzędzi, a dwa połączone podmioty mogą przeprowadzić w Polsce na naszych warunkach proces dekarbonizacji i włączenia się w obszar paliw alternatywnych”.W ocenie Tomasza Wróblewskiego jest pilna potrzeba ”by powstała silna i innowacyjna firma paliwowo- dystrybucyjna. Staniemy się wówczas producentem dodatkowej wartości, która będzie zostawała w kraju. To dla nas jako obywateli jest ważne” – podsumował Wróblewski.Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Jakie wynagrodzenie ma sołtys? Zaskakująco wysokie

Jakie wynagrodzenie ma sołtys? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Sołtys bowiem, wybierany w trakcie tajnego głosowania przedstawiciel danego sołectwa (jednostki pomocniczej gminy), pełni swoją funkcję społecznie, a za taką nie ma jednego stałego wynagrodzenia. Dietę, bo tak nazywa się wynagrodzenie sołtysa, ustala Rada Gminy. Co ciekawe, wiele osób nie ma nawet pojęcia, że za pełnienie swojej funkcji sołtys otrzymuje jakiekolwiek pieniądze.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Co to wynagrodzenie akordowe? W Polsce jest wciąż popularne

Co to wynagrodzenie akordowe? To jedna w zasadzie z trzech najpopularniejszych form wynagradzania. Do tych zaliczamy wynagrodzenie czasowe, czasowo-premiowe oraz właśnie akordowe. To ostatnie najczęściej wykorzystywane jest w pracach, w których liczą się przede wszystkim efekty ilościowe wykonywanej pracy.Wynagrodzenie akordowe ma oczywiście swoje wady oraz zalety. Praca na akord może być bardzo dobrą motywacją dla pracownika, by przyspieszać swoje tempo pracy. Ten, kto będzie chciał zarabiać więcej, postara się o wyrobienie normy w jak najkrótszym czasie. Wyraźnie podnosi to efektywność pracy i zwiększa jej owoce. Z drugiej strony może odbijać się na jakości wykonywanego wyrobu. Z kolei pracodawca, widząc, że pracownicy wykonują coraz więcej w krótszym czasie, nie może podnosić norm. System akordowy nie sprawdza się też wobec nowych pracowników.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Ile biznesów upada w ciągu roku? Statystyki

Ile biznesów upada? Statystyki nie są w tym względzie napawającymi optymizmem. Okazuje się, że problem zajmowania się każdym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstwa, trudność ze zdobyciem klientów, spora konkurencja na rynku, problemy z wypłacalnością, a także duże koszta prowadzenia działalności oraz dynamicznie zmieniające się przepisy są najszczęstszymi czynnikami upadku danego przedsiębiorstwa.Według raportu przeprowadzonego przez firmę Euler Hermes, która przyjrzała się upadkom firm na rynku, aż 80% firm upada w pierwszym roku swojej działalności. Po pierwszym roku znika z rynku 30% młodych przedsiębiorstw, zaś po 5 latach funkcjonowania upada kolejne 70% małych oraz średnich firm.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 O czym rozmawiać na spotkaniu biznesowym? Ważne kwestie, które należy poruszyć

O czym rozmawiać na spotkaniu biznesowym? Nie każdy jest “biegły” w tych sprawach. Dla wielu osób spotkanie biznesowe jest trudne i stresujące, jednak niezbędne w prowadzeniu biznesu, pozyskiwaniu klientów czy kontrahentów. Kluczem do prowadzenia lepszych spotkań biznesowych jest posiadanie interesujących i istotnych tematów do dyskusji, słuchanie swojego rozmówcy oraz zachowanie spokoju.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Spotkanie biznesowe - kto płaci za kolację?

Spotkanie biznesowe kto płaci? Warto się nad tym zastanowić, ponieważ spotkania biznesowe to już część pracy w biznesie. Podczas wspólnego posiłku łatwiej nawiązać nowy kontakt, nić porozumienia, której sprzyja luźniejsza atmosfera oraz oczywiście dobre jedzenie. Warto jednak pamiętać o podstawach takiego spotkania.Bo przecież nie dla każdego oczywistym jest to, kto za takie spotkanie płaci. Wystarczy więc z pozoru mała, niby nie znacząca nic gafa, by zepsuć całe spotkanie i wywołać puste milczenie, które z pewnością zostanie zapamiętane na długo. Jednym z podstawowych kwestii jest to, kto płaci za spotkanie biznesowe.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Co po psychologii biznesu? Kilka porad od eksperta

Co po psychologii biznesu - zastanawiają się studenci tego kierunku i osoby, które chciałyby się na nim kształcić. Możliwości jest wiele, mimo tego, że nie wszyscy jeszcze doceniają to, że biznes opiera się również na zasadach psychologicznych, jak powiedział prof. Andrzej Falkowski z Instytutu Psychologii Ekonomicznej SWPS w Warszawie, to coraz więcej firm chce zatrudniać lub współpracować z psychologami biznesu.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Czym jest wynagrodzenie minimalne? Pełne wyjaśnienie

Czym jest wynagrodzenie minimalne? To nic innego jak płaca minimalna, czy pensja minimalna. To minimalne wynagrodzenie, jakie pracodawca powinien wypłacić pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy w ciągu miesiąca niezależnie od tego, czy ten pracuje w wymiarze czasowym, czasowo-premiowym czy akordowym.Co ciekawe, do wynagrodzenia minimalnego nie wlicza się wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, nagród jubileuszowych, premii za dobre wyniki i tym podobnych. Należy także podkreślić, że płaca minimalna obowiązuje jedynie wobec osób zatrudnionych na umowę o pracę. Osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych, czyli umowie zlecenie oraz o dzieło nie są objęte minimalnym wynagrodzeniem.

biznes-info-640x433
03.07.2019 02:00 Najnowszy sondaż Pollsteru. PiS wygrywa w obu wariantach

PiS, partia, która rządzi Polską od listopada 2015 roku, ma powody do radości. W kolejnym już sondażu poparcia partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła miejsce pierwsze i gdyby to dziś odbyły się wybory parlamentarne mocno zdystansowałaby konkurencję.Pollster przeprowadził bowiem dwie symulacje wyborów. Jedna z nich zakłada osobny start wszystkich partii, które uczestniczą w życiu politycznym Polski najaktywniej. W drugim wariancie w ramach opozycji startował blok Koalicji Europejskiej znany z wyborów do europarlamentu. Jak się okazuje i w jednym i w drugim wypadku wygrałoby PiS z wysokim wynikiem.

biznes-info-640x433
03.07.2019 02:00 Walka z szarą strefą. Na rynku paliw najlepiej

Szara strefa, przypomnijmy, to taki obszar gospodarki państwa, w którym dochody z niezakazanej przez prawo działalności są ukrywane po części lub w całości przed administracją państwową. To więc w zasadzie nielegalny obrót legalnymi towarami oraz usługami. Na jej funkcjonowaniu państwo traci sporo. Choć jej udział w gospodarce maleje dzięki planom uszczelniającym szacuje się, że 17,2% gospodarki to wciąż szara strefa. Co więcej, choć sam udział maleje, to wartość nominalna szarej strefy rośnie. W 2015 roku, gdy jej udział w gospodarce wynosił 19%, jej wartość osiągnęła poziom 370 mld złotych. Obecnie przy 17,2% wartość szarej strefy to już 424 mld złotych. Prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, Bohdan Wyżnikiewicz, jest jednak dobrej myśli. Jego zdaniem jednym z czynników, który zniechęca do działania w szarej strefie jest dobra konkiunktura gospodarcza, która zniechęca do działań nielegalnych.

biznes-info-640x433
03.07.2019 02:00 Paryż zakazuje wjazdu autobusów do centrum miasta

Autobusy turystyczne „nie są już mile widziane” w centrum Paryża - ogłosił zastępca burmistrza francuskiej stolicy, twierdząc, że turyści będą musieli wybrać teraz bardziej przyjazne dla środowiska alternatywy, “jak wszyscy”. W tym tygodniu stolica Francji zakazała wjazdu wszystkim pojazdom z silnikiem wysokoprężnym starszym niż 13 lat do centrum miasta. Jest to najnowszy krok w kampanii przeciwdziałania zanieczyszczeniom na ulicach miasta. Nowe przepisy prawdopodobnie miałyby zastosowanie zarówno do autobusów typu hop-on, hop-off między głównymi atrakcjami, jak i do międzynarodowych autokarów turystycznych. Emmanuel Grégoire wzywa odwiedzających Paryż do zwiedzania miasta pieszo, rowerem czy za pomocą komunikacji publicznej.

biznes-info-640x433
03.07.2019 02:00 34 godziny i ponad milion wniosków na 500 plus i 300 plus

500 plus od 1 lipca ruszyło na nowo. Flagowy program rządu PiS, który partii Jarosława Kaczyńskiego w 2015 roku zapewnił zwycięstwo w wyborach parlamentarnych, ruszył z nowym rozdaniem. Od teraz 500 plus obowiązywać będzie na każde dziecko, nawet pierwsze, które pominięte zostało w pierwotnym kształcie programu.Z dniem 1 lipca rozpoczęto także zbieranie wniosków pod programem 300 plus, który dotyczy dzieci udających się na jesieni do szkół. Program ten zwany jest także "wyprawka szkolna plus". Jak podaje Bankier.pl na oba te programy socjalne w ciągu pierwszych 34 godzin pobierania wniosków przekazano ponad milion zgłoszeń.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Gdzie występuje ropa naftowa w Polsce? Mamy miliony ton ropy

Gdzie występuje ropa naftowa w Polsce? Wiele osób uważa, że w Polsce nie ma złóż ropy, a prawda jest taka, że… do połowy lat 20. XX wieku Polska była potentatem naftowym, trzecim producentem ropy naftowej w Europie. W 1922 r. co trzecia baryłka ropy wydobywana w Europie poza Związkiem Sowieckim pochodziła z Polski. Co się stało z polską ropą? Czy nadal mamy złoża ropy na swoim terenie?

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Kiedy waluta jest mocna? To proste

Na świecie jest wiele walut. W niektórych krajach używa się ich nawet kilka. Z reguły jednak funkcjonowanie dwóch walut musi być ściśle okreslone przez państwo, co znaczy że nie ma związku z zasadami wolnego rynku. W takim przypadku zadziałałoby Prawo Kopernika-Greshama, czyli zasada tłumacząca, że w przypadku funkcjonowania dwóch walut o różnej sile na jednym rynku, to słabsza waluta wyprze tą mocniejszą. Dzieje się tak dlatego, że ludzie zaczną gromadzić mocniejszy pieniądz, posługując się tym słabszym. W rezutlacie mocniejsza waluta będzie zostawała w kieszeniach obywateli, co niekorzystnie wpływa na jej obieg. Przykładem działania dwóch walut mogą być systemy komunistyczne, których nie zostało już na świecie zbyt wiele. Np. Korea Północna czy Kuba (lub też Polska za czasów PRL) stosują eksport wewnętrzny. Oznacza to, że część produktów dostępnych jest w rodzimym kraju, ale płaci się za nie walutą obcą, najczęściej dolarami. Dlaczego tak się dzieje? Dolar jest dużo mocniejszą i stabilniejszą walutą od kubańskiego pesa czy wona północnokoreańskiego. W ten sposób systemy komunistyczne są w stanie zdobyć nieco środków niezbędnych do handlu zagranicznego. Teraz skupmy się na krajach pozostających w systemie wolnorynkowym, które zdecydowanie przeważają na mapie świata. Waluta danego kraju jest silna, gdy sytuacja ekonomiczna kraju jest stabilna, a także polityczna. Zawirowania ze świata polityki szbko bowiem mogą przenieść się na sferę gospodarczą, co może wpłynąć na stabilność waluty. Całkiem świeżym przykładem jest tutaj Turcja. Jeszcze parę lat temu za jedną turecką lirę trzeba było zapłacić ponad 2 zł. Radykalizacja polityki w Turcji przez jej prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana spowodowały odpływ kapitału zagranicznego z Turcji, co było konsekwencją strachu przed dalszą radykalizacją kraju, co oznacza problemy ze stabilnością. W konsekwencji jedna lira kosztuje obecnie ok. 70 groszy. To sprawia, że wakacje w Turcji mogą wydać się Polakom relatywnie tańsze, jednak z tureckiego punktu widzenia jest to sytuacja niebezpieczna, ponieważ w handlu zagranicznym dochodzi do rozliczeń w najsilniejszych światowych walutach, czyli dolarach, euro lub funtach. W takim przypadku przy rozliczeniach Turcja znacznie traci.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 A jednak. Program "Krowa+" rusza i to ze stawkami większymi niż te obiecane

Obietnica Jarosława Kaczyńskiego była dość kontrowersyjna. Pomijając fakt kolejnego "plusa", ogłoszony przez Kaczyńskiego program nowych dotacji dla rolników zbiegł się z protestem nauczycieli, którzy walczyli o podwyżki. Środowisko nauczycielskie potraktowało propozycję prezesa PiS dla rolników jako chęć ich upokorzenia. Dodatkowo pod koniec maja pojawiła się wiadomość jakoby obietnica Jarosława Kaczyńskiego nie będzie miała szansy realizacji z powodu nieopdowiedniego wypełnienia dokumentów, które umożliwiłyby uzyskanie środków unijnych na tenże cel.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Dlaczego ropa naftowa rządzi światem? Wyjaśniamy

Dlaczego ropa naftowa rządzi światem? Nasz świat zdominowany jest przez te “czarne złoto”, które niestety często jest przyczyną wojen. Ropa naftowa może uczynić kraj bogatym, a jej niedobory mogą poważnie zachwiać ekonomią świata. Obecnie ropa naftowa stanowi około 33% światowych źródeł energii, co czyni ją najważniejszą siłą napędową gospodarki. W jaki sposób ta czarna, lepka substancja może mieć taki wpływ na losy świata?

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Kiedy waluta drożeje? Wyjaśniamy proces

Kiedy waluta drożeje? Bez wątpienia pytanie to zadało sobie wiele osób, kiedy usłyszało o tym, że dana waluta drożeje, czyli zwiększa się jej wartość. Oznacza to, że umacnia się jej kurs walutowy - cena danej waluty w innej walucie. Wzrosta wartości danej waluty względem innych nazywamy aprecjacją, a sytuację odwrotną - deprecjacją. Kiedy jednak do tego dochodzi?Musimy pamiętać, że cena danej waluty jest powiązana nierozłącznie z gospodarką danego kraju, który tę walutę emituje. Oznacza to, że im silniejsza gospodarka określonego państwa, tym cenniejsza emitowana przez nie waluta. Jednak nie sama gospodarka jest w tę sprawę zamieszana - także polityka międzynarodowa ma ogromny wpływ na wartość danej waluty.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Odwiedzają Polskę i zostawiają miliardy. Najwięcej płacą Ukraińcy

Polska jest celem milionów obcokrajowców co roku. Ci zostawiają w naszym kraju spore sumy - na zakupach, w restauracjach, na bazarach, a także w najróżniejszych punktach usługowych. Jak podaje protal Forsal.pl, najwięcej do naszego kraju przyjeżdża Niemców, bo aż 15,8 mln osób przekroczyło granicę w pierwszym kwartale roku. Warto podkreślić, że liczba ta to wyliczenia dotyczące wjazdu do Polski i wyjazdu z Polski.Nasi zachodni sąsiedzi zostawiają w sumie najwięcej w naszym kraju. Wyliczenia Dziennika Gazety Prawnej podają, że przez pierwsze trzy miesiące roku Niemcy wydali w Polsce aż 4 mld złotych. Jednak nie przodują pod względem sumy wydanej na głowę w Polsce. Okazuje się, że w tym wypadku lepsi od nich są Ukraińcy.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Kiedy powstała kopalnia soli w Wieliczce? Jest bardzo stara

Kiedy powstała kopalnia soli w Wieliczce? Początki eksploatacji w tym miejscu sięgają naprawdę zamierzchłych czasów. W miejscu, w którym obecnie jest kopalnia soli, już w neolicie wydobywano sól. Wówczas jednak nie było mowy o kopalni, a o pozyskiwaniu soli z solanki, której całkiem sporo wypływało na powierzchnię ziemi, gdzie tworzyły "źródła solne". Tak pozyskaną solankę później gotowano, by pozyskać zestaloną masę poprzez odparowanie wody.Prehistoryczne przyrządy do pozyskiwania solanki znaleziono podczas wykopalisk, które miały miejsce w Wieliczce po II Wojnie Światowej. Kariera samej Wieliczki, jako centrum solnego Polski, a później także i Europy, zaczęła się jednak w średniowieczu. Dokument z 1105 roku spisany przez legata papieskiego, biskupa tuskulańskiego, kardynała Egidiusza, potwierdza, że już za czasów Bolesława Chrobrego w Polsce istniało rozwinięte górnictwo solne, którego centrum była Wieliczka. Zaś w 1044 roku Kazimierz I wydał przywilej, w którym czytamy iż Wieliczkę nazwał "magnum sal alias Wieliczka".

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Ursula von der Leyen - kim jest przyszła szefowa KE?

Ursula von der Leyen ma już niebawem zostać nową przewodniczącą Komisji Europejskiej. Na tym stanowisku zastąpi luksemburskiego polityka Jean-Claude\\'a Junckera. Co wiemy jednak o Ursuli von der Leyen? To szefowa niemieckiego resortu obrony, stronniczka Angeli Merkel oraz członkini partii rządzącej w Niemczech - CDU. W przeszłości jednak piastowała już kilka innych, ważnych politycznych funkcji.Von der Leyen będzie najprawdopodobniej pierwszą przedstawicielką Niemiec na tym stanowisku od ponad 50 lat. Niemiecka polityk była aktywną członkinią ekipy politycznej Angeli Merkel. W latach 2005 - 2009 peniła funkcję minister ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży. Następnie w latach 2009 - 2013 była szefową resortu pracy i spraw społecznych, a od 2013 roku jest niemiecką minister obrony. Opowiada się za zwiększeniem wydatków na obronność, choć to za jej kadencji spadła liczba żołnierzy Bundeswehry do rekordowo niskiej - 166 tys. wojaków.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Ile gazu łupkowego w Polsce? Podajemy liczby

Ile gazu łupkowego w Polsce mamy? Wiele osób jest zainteresowanych tym tematem, odkąd kilka lat temu świat obiegła informacja, że Polska ma olbrzymie zasoby gazu łupkowego. Ile tego surowca znajduje się na terenie Polski?

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Czy ropa naftowa jest odnawialna? Wyjaśniamy

Czy ropa naftowa jest odnawialna? Wiedząc, że zapotrzebowanie na ropę nie maleje, wiele osób zastanawia się, kiedy nam jej zabraknie. Czy możliwe jest, że ropa wciąż się wytwarza? Czy jej zasoby są ograniczone?

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Możemy stracić miliardy euro. Minister do dymisji?

Czyste Powietrze to program dotowany z Unii Europejskiej, który ma przyczynić się do spadku emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. W jego ramach ze wspólnoty płyną do Polski pieniądze, które przeznaczone mają zostać na wymianę 4 mln pieców na węgiel i docieplenie odpowiednich budynków. Okazuje się, że przez działania polskich władz, pieniądze z programu mogą przepaść na dobre.Wszystko za sprawą opieszałości i braku wprowadzenia reform w programie, który działa zdecydowanie zbyt wolno. Zdaniem ekspertów z Komisji Europejskiej w ciągu roku powinno zostać podpisanych 400 tys. umów na wymianę pieców. Tymczasem w ciągu 10 miesięcy podpisano ich zaledwie 13,5 tys., co jest dowodem na ogromną nieudolność strony polskiej w prowadzeniu tego programu.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 SMS za 57 groszy. W kilka chwil oszuści wyczyszczą ci konto

SMS o koszcie 57 gorszy moze sprawić, że stracimy oszczędności życia. Jakim cudem? Nowy sposób złodziei na wyczyszczenie konta jest banalnie prosty, jednak z pewnością znajdą się osoby, które przez nieuwagę natną się na ich przekręt. O sprawie pisze portal Bankier.pl.Najnowszy sposób złodzi na kradzież opiera się o wyłudzenie danych klientów popualrnego serwisu ogłoszeń OLX. Rozsyłane do osób, które zamieściły swoje ogłoszenia na portalu wiadomości tekstowe mają następującą treść: "OLX.pl Twoje nowe ogłoszenie wymaga doplaty na kwote 0.57PLN. Brak wplaty skutkuje usunieciem ogloszenia". Następnie podany jest link, pod który ma przejść osoba, by dokonać płatności: "https://secure.s-pay24.com/p78689".

biznes-info-640x433
01.07.2019 02:00 Urbanizacja - co to? Wyjaśniamy proces urbanizacji

Urbanizacja - co to takiego? Według Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych połowa ludności świata mieszka już w miastach, a szacuje się, że do 2050 r. aż dwie trzecie ludności świata będzie mieszkać na obszarach miejskich. Urbanizacja to nic innego jak zwiększanie się obszarów miejskich.

biznes-info-640x433
01.07.2019 02:00 Czym charakteryzuje się gospodarka rynkowa? Wyjaśniamy

Czym charakteryzuje się gospodarka rynkowa? Przede wszystkim tym, że jej prawa kontrolowane są przez siły podaży i popytu bez wpływu rządu, a rola rządu jest ograniczona.

biznes-info-640x433
01.07.2019 02:00 Gdzie występuje ropa naftowa? Kraje z największymi rezerwami

Gdzie występuje ropa naftowa? Coraz więcej osób interesuje się tym tematem. Nic w tym dziwnego biorąc pod uwagę, że światowa produkcja energii w 1/3 pochodzi z ropy. W rezultacie kraje kontrolujące rezerwy ropy naftowej mają często nieproporcjonalną do iinych państw siłę geopolityczną i gospodarczą.

biznes-info-640x433
01.07.2019 02:00 Kto wydobywa gaz łupkowy w Polsce? Lista koncesji

Dokładna lista koncesji (stan na 30 listopada 2017 r.) jakie mają obecnie firmy zajmujące się wydobywaniem lub poszukiwaniem gazu łupkowego zamyka się w liczbie siedmiu przedsiębiorstw, co wynika z przedstawionej przez MŚ listy.

biznes-info-640x433
01.07.2019 02:00 Jak wydobywa się gaz łupkowy? Technologia wydobycia

Jak wydobywa się gaz łupkowy? Gaz łupkowy dla Polski był nadzieją, na gazową samodzielność. Na czym polega technika szczelinowania? Dotarcie do gazu łupkowego i jego wydobycie umożliwiło zastosowanie i rozwój znanych już wcześniej technologii wiercenia poziomego i szczelinowania hydraulicznego.

biznes-info-640x433
01.07.2019 02:00 Gdzie występuje gaz łupkowy w Polsce? Lista miejsc

Do dzisiaj w Polsce trwają poszukiwania gazu łupkowego,choć już teraz możemy się spodziewać w których rejonach kraju możemy liczyć na odnalezienie gazu, a w których nie. Gaz łupkowy to nic innego jak gaz ziemny, z tym że występujący w skałach pod ziemią. Wydobycie polega na wpuszczaniu w głąb ziemi substancji żrących, które rozpuszczają skały, przez co gaz zostaje uwolniony. Wpływ wydobycia gazu łupkowego jest dość kontrowersyjny z ekologicznego punktu widzenia, bowiem podczas uwalniania się gazu, w głębi ziemi pozostaje wiele szkodliwych substancji jakie są stosowane do wydrążenia gazu ze skał.

biznes-info-640x433
01.07.2019 02:00 Jak powstała kopalnia soli w Wieliczce? Opisujemy historię

Jak powstała kopalnia soli w Wieliczce? Sięgająca 327 metrów pod ziemią, Kopalnia Soli w Wieliczce jest jedną z najbardziej zapierających dech w piersiach atrakcji w Polsce. Przez stulecia górnicy rzeźbili w niej spektakularne kaplice i posągi, które obecnie są celem podróży wielu turystów. W minionym półwieczu, kiedy wydobycie soli zwolniło, a następnie zatrzymało się, komory kopalni zostały przekształcone w niesamowity podziemny park rozrywki z wielkimi salami, uzdrowiskami i sztuką godną światowych muzeów.

biznes-info-640x433
01.07.2019 02:00 Skąd się bierze ropa naftowa? Wyjaśniamy

“Czarne złoto” jak mówi się o ropie jest niekwestionowanym motorem napędowym naszej cywilizacji i jej rozwoju. Bez zasobów ropy naftowej nie moglibyśmy być tak mobilni. Jesteśmy jednak coraz częściej straszeni perspektywą wyczerpania się źródeł tego cennego surowca.