BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dlaczego w biznesie występują zachowania nieetyczne?

5 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Etyka biznesu istnieje, by hamować występowanie zachowań wysoce nieetycznych. Niestety, mimo regulacji zachowań moralnie wątpliwych te wciąż mają miejsce. Jakie są to zachowania najczęściej i dlaczego występują?

Etyka biznesu ma na celu regulowanie zachowań w biznesie, by jak najbardziej ograniczyć występowanie wszelkich zachowań patologicznych, szkodliwych i niezgodnych z ogólnie przyjętymi normami. Zachowania te występują, niestety, w biznesie i są efektem korupcji, jaką daje władza, a także nierówności, która wynika wprost z zasad, na których stoi świat pieniądza.

Biznes jest bowiem nastawiony na interes, osiąganie jak największego zysku. Pieniądze i władza potrafią zaś korumpować, jak nic innego, stąd też wśród biznesmenów nie brakuje takich, którzy choć raz w karierze zawodowej dopuścili się działań moralnie wątpliwych. Chęć zdobycia kolejnego grosza, wyśrubowania norm czy po prostu poczucia władzy często potrafi zgubić ludzi nawet najszlachetniejszych. Etyka biznesu stara się wprowadzać zasady sprawiedliwości i równości tam, gdzie rządzi pieniądz, choć nie jest to łatwe.

Etyka biznesu - najczęstsze przypadki łamania

Etyka biznesu to nie tylko luźny frazes. Nawet w polskich przepisach znaleźć można zapis, iż pracodawca zobowiązany jest na tworzenie zasad współżycia społecznego w miejscu pracy. Nie brakuje jednak firm, w których działania władz prowadzą do antagonizacji zespołu przez takie działania, jak chcociażby dyskryminacja w miejscu pracy. Tej wyraźnie zabrania prawo pracy, a sama dyskryminacja może polegać nie tylko na nagannym zachowaniu wobec pracownika, ale także na przykład na wypłacaniu mu mniejszej pensji niż pracownikom na tym samym stanowisku.

Innym przejawem łamania etyki biznesu jest molestowanie seksualne na miejscu pracy. To już skrajny przykład wykorzystywania swojej pozycji do uzyskania seksualnych korzyści kosztem pracownika. Praktyka pokazuje jednak, że jest to stosunkowo rzadko zgłaszany przejaw łamania prawa i etyki w miejscu pracy.

Natomiast podobną liczbę razy, co dyskryminowanie w miejscu pracy, do PIP zgłaszany jest mobbing. To zachowanie polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu pracownika w miejscu pracy, które prowadzi do spadku jego samooceny zawodowej i wyraźnie wpływa na jego wydajność w pracy, co rodzi kolejne szykany pod jego adresem.

Podsłuchiwanie pracowników to niestety jeden z częstszych przypadków łamania prawa i etyki w miejscu pracy. Nawet podsłuchiwanie rozmów przez telefon służbowy jest łamaniem nie tylko prawa pracy, ale także Konstytucji RP, która wyraźnie określa, że każdy ma prawo do tajemnicy komunikowania się. Z drugiej strony podsłuch może być dopuszczalny, jeśli pracownik o nim wie i wyrazi na niego zgodę.

Jedną z najczęstszych form łamania prawa i etyki jest jednak niewypłacanie pensji pracownikowi na czas. Niektórzy pracodawcy decydują się na wypłacanie w ratach, co również jest łamaniem prawa. W takim wypadku pracownik może zgłosić pracodawcę do inspekcji pracy, pozwać pracodawcę lub zerwać umowę bez wypowiedzenia.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >