BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dlaczego w biznesie występują zachowania nieetyczne?

5 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Etyka biznesu istnieje, by hamować występowanie zachowań wysoce nieetycznych. Niestety, mimo regulacji zachowań moralnie wątpliwych te wciąż mają miejsce. Jakie są to zachowania najczęściej i dlaczego występują?

Etyka biznesu ma na celu regulowanie zachowań w biznesie, by jak najbardziej ograniczyć występowanie wszelkich zachowań patologicznych, szkodliwych i niezgodnych z ogólnie przyjętymi normami. Zachowania te występują, niestety, w biznesie i są efektem korupcji, jaką daje władza, a także nierówności, która wynika wprost z zasad, na których stoi świat pieniądza.

Biznes jest bowiem nastawiony na interes, osiąganie jak największego zysku. Pieniądze i władza potrafią zaś korumpować, jak nic innego, stąd też wśród biznesmenów nie brakuje takich, którzy choć raz w karierze zawodowej dopuścili się działań moralnie wątpliwych. Chęć zdobycia kolejnego grosza, wyśrubowania norm czy po prostu poczucia władzy często potrafi zgubić ludzi nawet najszlachetniejszych. Etyka biznesu stara się wprowadzać zasady sprawiedliwości i równości tam, gdzie rządzi pieniądz, choć nie jest to łatwe.

Etyka biznesu - najczęstsze przypadki łamania

Etyka biznesu to nie tylko luźny frazes. Nawet w polskich przepisach znaleźć można zapis, iż pracodawca zobowiązany jest na tworzenie zasad współżycia społecznego w miejscu pracy. Nie brakuje jednak firm, w których działania władz prowadzą do antagonizacji zespołu przez takie działania, jak chcociażby dyskryminacja w miejscu pracy. Tej wyraźnie zabrania prawo pracy, a sama dyskryminacja może polegać nie tylko na nagannym zachowaniu wobec pracownika, ale także na przykład na wypłacaniu mu mniejszej pensji niż pracownikom na tym samym stanowisku.

Innym przejawem łamania etyki biznesu jest molestowanie seksualne na miejscu pracy. To już skrajny przykład wykorzystywania swojej pozycji do uzyskania seksualnych korzyści kosztem pracownika. Praktyka pokazuje jednak, że jest to stosunkowo rzadko zgłaszany przejaw łamania prawa i etyki w miejscu pracy.

Natomiast podobną liczbę razy, co dyskryminowanie w miejscu pracy, do PIP zgłaszany jest mobbing. To zachowanie polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu pracownika w miejscu pracy, które prowadzi do spadku jego samooceny zawodowej i wyraźnie wpływa na jego wydajność w pracy, co rodzi kolejne szykany pod jego adresem.

Podsłuchiwanie pracowników to niestety jeden z częstszych przypadków łamania prawa i etyki w miejscu pracy. Nawet podsłuchiwanie rozmów przez telefon służbowy jest łamaniem nie tylko prawa pracy, ale także Konstytucji RP, która wyraźnie określa, że każdy ma prawo do tajemnicy komunikowania się. Z drugiej strony podsłuch może być dopuszczalny, jeśli pracownik o nim wie i wyrazi na niego zgodę.

Jedną z najczęstszych form łamania prawa i etyki jest jednak niewypłacanie pensji pracownikowi na czas. Niektórzy pracodawcy decydują się na wypłacanie w ratach, co również jest łamaniem prawa. W takim wypadku pracownik może zgłosić pracodawcę do inspekcji pracy, pozwać pracodawcę lub zerwać umowę bez wypowiedzenia.

Tagi:

pracownicypracodawcypraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Scena

Praca

Życie muzyka. Nie jest łatwo utrzymać się z pasji

Czytaj więcej >

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >