BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kto wydobywa gaz łupkowy w Polsce? Lista koncesji

1 Lipca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Odkąd ogłoszono Polskę "łupkową potęgą" i zaczęto na masową skalę poszukiwać miejsc, gdzie ów rodzaj gazu ziemnego miałby się znajdować, Ministerstwo Środowiska rozdawało wiele koncesji na odwierty poszukiwawcze. Gazu szukali przede wszystkim do

Dokładna lista koncesji (stan na 30 listopada 2017 r.) jakie mają obecnie firmy zajmujące się wydobywaniem lub poszukiwaniem gazu łupkowego zamyka się w liczbie siedmiu przedsiębiorstw, co wynika z przedstawionej przez MŚ listy. 

Kto wydobywa gaz łupkowy w Polsce

Najwięcej koncesji należy obecnie do ShaleTech Energy Sp. z o.o., firmy ze szwedzkim kapitałem. ShaleTech Energy Sp. z o.o., w której głównym udziałowcem jest Stena Investment S.A.R.L. ma obecnie do dyspozycji 7 koncesji, które znajdują się głównie w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Po cztery koncesje należą do Orlen Upstream Sp. z o.o. i LOTOS Petrobaltic S.A., z czego do Orlenu należą przede wszystkim miejsca położone w woj. lubelskim, a LOTOS poszukiwaniem gazu zajmuje się w znacznej większości na obszarach morskich bałtyckiej strefy ekonomicznej należącej do Polski.

Dwie koncesje należą do Baltic Oil & Gas Sp. z o.o., jednak spółka od bieżącego roku znajduje się w procesie likwidacji, co stawia pod znakiem zapytania dalsze zagospodarowanie należących do spółki rejonów objętych koncesjami. Znajdują się one w rejonach nadmorskich.

Po jednej koncesji mają: PGNiG S.A, Rawicz Energy Sp. z o.o. i Strzelecki Energia Sp. z o.o.. PGNiG S.A może pochawalić się koncesją w woj. warmińsko-mazurskim, Rawicz Energy Sp. z o.o. działa na granicy woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego, a Strzelecki Energia Sp. z o.o. działa na terenach woj. łódzkiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Łączna wielkość całego obszaru objętego koncesjami na terenach Polski i polskiej strefy ekonomicznej na Morzu Bałtyckim, to 15 322,79 km kwadratowych.

Tagi:

Orlengaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Nowe problemy. W sklepach zabraknie kolejnego produktu

Czytaj więcej >