BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kto wydobywa gaz łupkowy w Polsce? Lista koncesji

1 Lipca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Odkąd ogłoszono Polskę "łupkową potęgą" i zaczęto na masową skalę poszukiwać miejsc, gdzie ów rodzaj gazu ziemnego miałby się znajdować, Ministerstwo Środowiska rozdawało wiele koncesji na odwierty poszukiwawcze. Gazu szukali przede wszystkim do

Dokładna lista koncesji (stan na 30 listopada 2017 r.) jakie mają obecnie firmy zajmujące się wydobywaniem lub poszukiwaniem gazu łupkowego zamyka się w liczbie siedmiu przedsiębiorstw, co wynika z przedstawionej przez MŚ listy. 

Kto wydobywa gaz łupkowy w Polsce

Najwięcej koncesji należy obecnie do ShaleTech Energy Sp. z o.o., firmy ze szwedzkim kapitałem. ShaleTech Energy Sp. z o.o., w której głównym udziałowcem jest Stena Investment S.A.R.L. ma obecnie do dyspozycji 7 koncesji, które znajdują się głównie w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Po cztery koncesje należą do Orlen Upstream Sp. z o.o. i LOTOS Petrobaltic S.A., z czego do Orlenu należą przede wszystkim miejsca położone w woj. lubelskim, a LOTOS poszukiwaniem gazu zajmuje się w znacznej większości na obszarach morskich bałtyckiej strefy ekonomicznej należącej do Polski.

Dwie koncesje należą do Baltic Oil & Gas Sp. z o.o., jednak spółka od bieżącego roku znajduje się w procesie likwidacji, co stawia pod znakiem zapytania dalsze zagospodarowanie należących do spółki rejonów objętych koncesjami. Znajdują się one w rejonach nadmorskich.

Po jednej koncesji mają: PGNiG S.A, Rawicz Energy Sp. z o.o. i Strzelecki Energia Sp. z o.o.. PGNiG S.A może pochawalić się koncesją w woj. warmińsko-mazurskim, Rawicz Energy Sp. z o.o. działa na granicy woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego, a Strzelecki Energia Sp. z o.o. działa na terenach woj. łódzkiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Łączna wielkość całego obszaru objętego koncesjami na terenach Polski i polskiej strefy ekonomicznej na Morzu Bałtyckim, to 15 322,79 km kwadratowych.

Łączna wielkość całego obszaru objętego koncesjami na terenach Polski i polskiej strefy ekonomicznej na Morzu Bałtyckim, to 15 322,79 km kwadratowych.

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >