Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Gdzie występuje ropa naftowa? Kraje z największymi rezerwami
Paulina Musianek
Paulina Musianek 01.07.2019 02:00

Gdzie występuje ropa naftowa? Kraje z największymi rezerwami

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Gdzie występuje ropa naftowa? Coraz więcej osób interesuje się tym tematem. Nic w tym dziwnego biorąc pod uwagę, że światowa produkcja energii w 1/3 pochodzi z ropy. W rezultacie kraje kontrolujące rezerwy ropy naftowej mają często nieproporcjonalną do iinych państw siłę geopolityczną i gospodarczą.

Gdzie występuje ropa naftowa?

Ropa to naturalny zasób powstającym w wyniku rozkładu materii organicznej przez miliony lat. I podobnie jak wiele innych zasobów naturalnych, ropa nie może być produkowana, tylko wydobywana tam, gdzie już istnieje. Od czasu pojawienia się przemysłu naftowego w połowie XIX wieku, ropa naftowa zapewniła ludziom obfite dostawy energii, przy tym niestety będąc czynnikiem wywołującym wojny, a także elementem przekształcającym geo-politykę krajów kontrolującym jej zasoby. 

Zmienność cen ropy w ciągu ostatniej dekady wzbudziła wiele obaw zarówno przedsiębiorców, rządów krajowych, jak i polityków globalnych. Przy takiej niepewności cenowej, w połączeniu z obawami o środowisko, coraz częściej pojawiają się pytania o to, czy na świecie są jeszcze wystarczające rezerwy ropy naftowej, aby zaspokoić nasz popyt. 

10 krajów o największych zasobach ropy naftowej

Biorąc pod uwagę, że ropa w najbliższej przyszłości będzie nadal najpopularniejszym źródłem energii warto poznać kraje, które mają najwięcej tego “czarnego złota”. 

10. Nigeria - 37,1 mld baryłek

Przychody z ropy to aż 80 proc. dochodów Nigerii, dlatego rząd nie kwapi się, aby walczyć ze skutkami wydobycia tego surowca, jak np. zanieczyszczenie Delty Nigru.

9. Libia - 48 363 mln baryłek

Libia ma potencjał na wydobycie jeszcze większej ilości paliw kopalnych, ponieważ w dużej mierze jej teren nie został jeszcze dobrze zbadany. 

8. Rosja - 80 000 milionów baryłek

Rosja jest krajem wypełnionym bogactwami naturalnymi wykorzystywanymi do produkcji energii. Rosyjska produkcja ropy znacznie spadła po upadku byłego Związku Radzieckiego, ale w ciągu ostatnich kilku lat kraj zmodernizował produkcję. 

7. Zjednoczone Emiraty Arabskie - 97 800 mln baryłek

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) źródła większość ropy naftowej pochodzą ze złoża Zakum, który, jak się szacuje, może skrywać 66 milionów baryłek, co czyni go trzecim największym polem naftowym w regionie. Około 40% PKB kraju opiera się na wydobyciu ropy i gazu, a od czasu jego odkrycia w 1958 r. ropa pozwoliła ZEA stać się nowoczesnym państwem o wysokim standardzie życia.

6. Kuwejt - 101 500 milionów baryłek

Chociaż jest to mały pod względem powierzchni kraj, Kuwejt posiada porządne rezerwy rezerw ropy naftowej. Ponad 70 milionów baryłek ropy Kuwejtu znajduje się w polu Burgan, drugim co do wielkości polu naftowym na świecie.

5. Irak - 142 503 mln baryłek

Pomimo niepewnej sytuacji politycznej w najnowszej historii, kraj Iraku znajduje się na jednych z największych na świecie sprawdzonych rezerw ropy naftowej. W rzeczywistości, z powodu niepokojów społecznych i okupacji wojskowych nie było możliwe przeprowadzenie znaczącej eksploracji rezerw ropy w Iraku. 

4. Iran - 158 400 mln baryłek

Ropa w Iranie została po raz pierwszy wydobyta w 1908 r., a przy obecnym tempie wydobycia starczy jej na co najmniej 100 lat. 

3. Kanada - 169 709 milionów baryłek

Kanada ma prawie 170 000 milionów baryłek sprawdzonych rezerw ropy naftowej, z których najbardziej znacząca część ma postać złóż piasków roponośnych w prowincji Alberta. Ponieważ wydobywanie ropy z olbrzymiej większości rezerw ropy w Kanadzie jest procesem pracochłonnym i kapitałochłonnym, produkcja ma tendencję raczej do sporadycznych "wybuchów" niż stałych strumieni. 

2. Arabia Saudyjska - 266 455 mln baryłek

Królestwo Arabii Saudyjskiej przez wiele dziesięcioleci było postrzegane jako nowoczesne państwo, znane jako potentat naftowy.  Jednak Arabia Saudyjska nie jest już światowym liderem w zakresie potencjału naftowego.

1. Wenezuela - 300 878 mln baryłek

Z 300 878 milionami baryłek sprawdzonych rezerw Wenezuela zajęła pierwsze miejsce w rankingu. Krajowa ropa to stosunkowo nowe odkrycie. Złoża piasku naftowego w Wenezueli są podobne do tych w Kanadzie,a  co więcej Wenezuela może się również pochwalić wieloma konwencjonalnymi złożami ropy naftowej.