Mieszkanie na własność tańsze niż na wynajem
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 30 Lipca 2019

Własne mieszkanie tańsze niż wynajem

Mieszkanie na własność tańsze niż wynajem? Wszystko przez mocny wzrost kosztów najmu mieszkań. Eksperci wskazują, że trend ten potrwa jakiś czas, choć w dłuższej perspektywie sytuacja powinna wrócić "do normy".

Mieszkanie na własność okazuje się być bardziej opłacalne niż takie, które wynajmujemy. Powód? W ostatnim czasie mocno zaczęły rosnąć ceny najmu, co doprowadziło do sytuacji, że w wielu miastach rata kredytu za dane mieszkanie jest niższa niż koszty najmu lokalu. Sprawa jest zaskakująca, ponieważ zwykle to koszt najmu jest niższy niż rata kredytu, by zachęcić potencjalnych najemców. Jak podaje jednak Interia za ekonomistami, w dłuższym okresie sytuacja powinna się zmienić, ponieważ w końcu ceny najmu mają spaść.

Czynsz za wynajem mieszkania jest powyżej wysokości raty kredytu na takie samo mieszkanie. W takim przypadku dostosowanie musi wystąpić albo po stronie wzrostu raty kredytowej, na co się nie zanosi w najbliższej przyszłości, albo spadku ceny najmu, co w mojej opinii jest bardziej prawdopodobne - cytuje Interia prof. Waldemar Rogowski z Biura Inofrmacji Kredytowej.

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

Mieszkanie na wynajem droższe od własnego?

Dlaczego tak się dzieje? Jak mówi cytowany przez Interię Rogowski, powodów jest kilka. Najem krótkoterminowy, chęć młodych do bycia mobilnym, problem z wkłdem własnym. Portal przypomina, że ten ostatni z problemów jest o tyle istotny, że uwzględniono go nawet w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Oszczędności z PPK zgromadzone w nim mogą zostać wykorzystane bez utraty odpowiednich bonusów i ulg do pokrycia wkładu własnego.

Jest kilka powodów tego zjawiska. Ceny w miastach zawyża najem krótkoterminowy, drugi to czynniki mentalne, gdyż młodzi ludzie chcą żyć mobilnie i nie chcą zaciągać kredytu na 20-30 lat, bo chcą mieć możliwość szybkiej zmiany miejsca zamieszkania. Trzeci, to problem ze zdobyciem wkładu własnego. Rosnące dochody dają poprawę zdolność kredytowej, ale nie dają wkładu własnego. Część młodych ludzi jest niejako odciętych od możliwości uzyskania kredytu ze względu na brak wkładu własnego - tłumaczy Rogowski.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News