BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zmiany w przepisach dot. prawa jazdy. Łatwiej będzie zdać, trudniej odzyskać prawo jazdy

5 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Zmiany w przepisach związanych z prawem jazdy wzbudzają wiele kontrowersji. Odzyskanie utraconego prawa jazdy przez zbyt dużą liczbę punktów karnych będzie o wiele trudniejsza

Utrata prawa jazdy przez przekroczenie liczby punktów karnych będzie od teraz jeszcze boleśniejsza dla kierowców. Ministerstwa Infrastruktury wprowadza w życie nowe rozporządzenie, które wprowadza zaskakujące przepisy.

Straciłeś prawko przez punkty? Masz tylko jedną szansę na jego odzyskanie na egzaminie kontrolnym

Zmieni się sposób traktowania kierowców, którzy stracili prawo jazdy w wyniku np. uzbierania zbyt dużej liczby punktów karnych. W takim przypadku jego odzyskanie będzie możliwie po zdaniu tzw. egzaminu kontrolnego. Ma on wyglądać tak samo jak zwykły egzamin na prawo jazdy, do którego przystępują kierowcy po ukończeniu kursu. Będzie on obejmować część teoretyczną oraz część praktyczną. Uzyskanie pozytywnego wyniku oznacza zachowanie prawa jazdy oraz “wykasowanie” wszystkich punktów karnych kierowcy.

Co jeśli nie uda się zdać tego egzaminu za pierwszym podejściem? Kierowca będzie musiał rozpocząć całą procedurę uzyskania prawa jazdy od początku, czyli zapisać się do szkoły nauki jazdy, chodzić na zajęcia teoretyczne następnie na jazdy szkoleniowe z instruktorem i zdać egzamin. 

Zmiana przepisów ma sprawić, że kierowcy będą bardziej starali się jeździć bezpiecznie i odpowiedzialnie. 

Skończy się “masowe oblewanie”

To nie jedyna zmiana dotycząca prawa jazdy. W 2020 r. w życie wejdą przepisy, które mają ułatwić zdanie egzaminu. Dopuszczono do egzaminacyjnej jazdy samochody wyposażone np. w kamerę cofania, czujniki parkowania czy system wspomagania ruszania pod wzniesienie. 

Co więcej, od przyszłego roku egzaminatorzy będą mogli w ciągu dnia przeprowadzić maksymalnie 8 egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B i 1 egzamin na godzinę. Ma to zapobiec popularnemu procederowi “masowego oblewania”.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >