BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Jakie wynagrodzenie za czas strajku? Podstawy prawa pracy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Jakie wynagrodzenie za czas strajku przysługuje strajkującym? Czy tacy pracownicy otrzymają pełne wynagrodzenie? Niestety nie.

Jakie wynagrodzenie za czas strajku?

Strajk to zbiorowe powstrzymanie się od pracy wynikające ze sporu pracodawcy z pracownikami dotyczące m.in. warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych. Ostatnimi czasy obserwujemy coraz więcej niezadowolonych pracowników, którzy zdecydowali się strajkować, jak np. nauczyciele w kwietniu. Złą wiadomością dla wszystkich strajkujących osób jest to, że za czas prowadzenia strajku, jeśli pracownik w tym czasie nie wykonywał pracy, nie przysługuje mu wynagrodzenie. Pracodawca ma prawo obniżyć wynagrodzenie pracownika za dni, podczas których strajkował.

Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia w miesiącu, w którym pracownik strajkował?

Jeśli pracownik wynagradzany jest stałą stawką miesięczną, ustalając wynagrodzenie za czas przepracowany (a zatem z wyłączeniem okresu strajku), stawkę miesięczną wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu (chodzi tu o nominalny wymiar czasu pracy z danego miesiąca) i otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy - jak wyjaśnia Infor. Jeśli pracodawca “z góry” wypłacił wynagrodzenie pracownikowi, który następnie przystąpił do strajku, może potrącić z jego następnego wynagrodzenia kwotę odpowiadająca czasowi strajku, bez uzyskiwania jego zgody.

Pracownik nie traci jednak prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego za czas trwania strajku. Warto też pamiętać, że  ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wcale nie zakazuje wypłacania strajkującym pracownikom wynagrodzeń, pozbawia ich jedynie roszczenia o wypłatę pensji za czas strajku. Pracodawca, jeśli zechce, może wypłacić pełne wynagrodzenie lub wyższe niż te wynikające z obliczeń dni strajkujących wynagrodzenie.

Tagi:

wynagrodzeniestrajk

Podobne artykuły

Finanse

Zarobisz więcej i nie zapłacisz podatku. Ze specjalnej ulgi korzystają ok. 2 mln młodych pracowników
Czytaj więcej >

Praca

Polska firma szuka pracowników. Zatrudnienie znajdzie nawet 3 tys. osób
Czytaj więcej >

Finanse

Nowy ważny obowiązek w ZUS. Wielu Polaków musi go wypełnić do 22 maja
Czytaj więcej >

Praca

Drukowanie sms-ów pracowniczych. Przepisy dotyczące pracy zdalnej mogą prowadzić do kuriozalnych sytuacji
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Krótszy tydzień pracy w Polsce. Złożono projekt ustawy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wydłużenie tygodnia pracy do 69 godzin. Nowy pomysł polityków. Rząd ma już gotowy projekt
Czytaj więcej >
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]