Już nie Zakopane. Arabscy turyści podbijają kolejne polskie miasto. Wybór zaskakuje

Polska może być ciekawym wyborem na spędzenie wakacyjnego urlopu. Okazuje się, że w tym roku większość rodaków deklaruje, że spędzi lato na podróżach po kraju, zamiast na zagranicznych wyjazdach. Uroki polskich miast doceniają również przyjezdni z różnych stron świata, a wśród nich dużą grupę stanowią arabscy turyści. Jakiś czas temu zachwycili się Zakopanem, teraz wygląda na to, że odkryli inne miejsce.
Zakopane rajem dla arabskich turystów
Krajowa turystyka przezywa aktualnie rozkwit, co widać po wyborach urlopowych rodaków. Z raportu „Urlopowy Kompas Polaków: Wakacje 2025” wynika, że aż 75 proc. respondentów planuje spędzić letni wypoczynek w Polsce — najczęściej wybierając morze lub góry. Liczba rezerwacji krajowych noclegów wzrosła o 29 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Uroki kraju nad Wisłą odkrywają również podróżni z zagranicy. Na mapie najczęściej odwiedzanych miejsc przez obcokrajowców niezmiennie znajduje się Kraków z królewskim klimatem i zabytkami Starego Miasta, Gdańsk z nadmorskim urokiem i bogatym dziedzictwem historycznym, Wrocław znany z malowniczych mostów i krasnali oraz oczywiście Zakopane, czyli zimowa stolica Polski, którą szczególnie upodobali sobie turyści z Bliskiego Wschodu. Wygląda na to, że właśnie ta ostatnia lokalizacja traci dziś monopol na popularność wśród gości z krajów arabskich na rzecz innego miasta.
Coraz więcej podróżnych z rejonu Zatoki Perskiej, m.in. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru czy Kuwejtu, wybiera Polskę jako miejsce letniego wypoczynku. Początkowo najchętniej odwiedzali Zakopane — przyciągały ich górskie krajobrazy, czyste powietrze, umiarkowany klimat i oferta luksusowych apartamentów. Jednak w tym roku wyraźnie widać nowy trend, pojawiło się inne miasto, które przyciąga uwagę arabskich turystów. I choć nie leży w górach ani nad morzem, szybko zyskuje ich uznanie.

Zakopane zdetronizowane. Arabscy turyści odkryli kolejne polskie miasto
Jedno z polskich miast kojarzyło się do tej pory głównie z biznesem, targami i studentami niż z masową turystyką. Tymczasem to właśnie tam w sezonie wakacyjnym spodziewany jest napływ kilku tysięcy turystów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zorganizowane przyloty odbywają się w ramach współpracy pomiędzy lokalną organizacją turystyczną, poznańskim lotniskiem oraz jednym z touroperatorów. Co ciekawe, każdy z gości deklaruje pobyt trwający około tygodnia, co przekłada się na dziesiątki tysięcy noclegów.
Tym samym, można już uznać, że stolica Wielkopolski, bo to o niej mowa, odbudowała już utracony w czasie pandemii ruch turystyczny. W ubiegłym sezonie obłożenie obiektów noclegowych sięgnęło 71 proc., co jest znaczącym wzrostem w porównaniu do 59 proc. w 2023 i 2019 roku. Być może w tym roku uda się pobić ten rekord za sprawą nowej grupy gości, których przybywa do tego miasta coraz więcej.

Coraz chętniej wybierany przez arabskich turystów Poznań, który może poszczycić się unikalną mieszanką historii i nowoczesności. To jedno z najstarszych polskich miast, kolebka państwowości, zachwycająca różnymi stylami architektonicznymi — z katedrą na Ostrowie Tumskim i renesansowym ratuszem na Starym Rynku na czele. Kolorowe kamieniczki, dynamicznie rozwijająca się gastronomia, nowoczesne centra handlowe i tereny rekreacyjne, takie jak Jezioro Maltańskie, sprawiają, że Poznań oferuje pełne spektrum wrażeń – od kultury, przez zakupy, aż po relaks. Działają tu między innymi opera, filharmonia, zespoły baletowe, teatry, kina, muzea, galerie sztuki, orkiestry i zespoły folklorystyczne. Co więcej, klimat miasta jest bardziej umiarkowany niż w popularnych wakacyjnych miastach zachodniej Europy, co dodatkowo działa na korzyść.
Poznań staje się zauważalny na turystycznej mapie świata, o czym świadczy rosnąca liczba zagranicznych turystów. Kto jeszcze odwiedza stolicę Wielkopolski?
Nie tylko arabscy turyści. Poznań gości coraz więcej podróżnych z zagranicy
Poznań jednak nie ogranicza się tylko do gości z Bliskiego Wschodu. Znaczący wzrost liczby turystów notuje się także ze strony naszych południowych sąsiadów — Czechów. Coraz więcej z nich decyduje się na odwiedziny w Polsce, nie tylko z uwagi na dobre połączenia drogowe i kolejowe, ale również ze względu na atrakcyjność cenową, gościnność i rosnącą jakość usług turystycznych. Wielu Czechów podróżując nad polskie morze, zatrzymuje się w Poznaniu, który zyskuje funkcję przystankowego, ale coraz częściej także głównego celu podróży.
Rosnąca liczba zagranicznych turystów, zarówno z kierunków egzotycznych, jak i sąsiednich, to dla Poznania szansa na dalszy rozwój sektora turystycznego, wzrost przychodów lokalnej gospodarki oraz budowanie pozytywnego wizerunku miasta na arenie międzynarodowej. Jeśli obecne trendy się utrzymają, stolica Wielkopolski może na dobre dołączyć do grona topowych kierunków turystycznych w Polsce.
Rosnące zainteresowanie Polską wśród turystów z zagranicy to nie tylko szansa dla lokalnych hoteli, restauracji i przewoźników, ale także dla całej krajowej gospodarki. Wzrost ruchu turystycznego przekłada się bezpośrednio na wyższe przychody sektora usług, większe zatrudnienie oraz dodatkowe wpływy podatkowe dla samorządów. Co równie istotne, Polska zyskuje na wizerunku jako nowoczesny, bezpieczny i różnorodny kierunek podróży — konkurencyjny wobec popularnych kurortów zachodnioeuropejskich. W dłuższej perspektywie może to wzmocnić pozycję kraju na międzynarodowej mapie turystycznej i przyciągnąć inwestorów zainteresowanych rozwojem infrastruktury wypoczynkowej i rekreacyjnej.





































