Zamknięte kąpieliska nad Bałtykiem. Powodem groźna substancja, turyści jeżdżą tam na potęgę

Sezon urlopowy w pełni i Polacy tłumnie ruszyli nad Bałtyk. Odpoczynek części z nich musi jednak zostać zakłócony przez Sanepid. Służba poinformowała, że w wodzie wykryto zanieczyszczenia, która mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Niestety jest ono na tyle poważne, że zapadała decyzja o zamknięciu części kąpielisk.
Ważna wiadomość dla odpoczywających nad Bałtykiem. Chodzi o jakość wody
Co roku nad Bałtykiem spędza ok. 2 mln turystów, mimo że jest to wybór obarczony ryzykiem. Zawieść może nie tylko kapryśna Polska pogoda – choć dziś nad naszym morzem temperatura podobnie jak w całym kraju sięga 21-23 st. C – ale też jakość wody.
W Bałtyku możemy mieć do czynienia nie tylko z groźną dla zdrowia roślinnością, ale też zanieczyszczeniami przemysłowymi, o czym zawiadamia Główny Inspektorat Sanitarny. Niestety, problem jest na tyle poważny, że w jednym z regionów obejmujących kilka popularnych nadmorskich miejscowości w ogóle nie można się już kąpać w morzu.

Groźna substancja odnaleziona w wodzie w Zatoce Gdańskiej. Wydano zakaz kąpieli
Według danych opublikowanych w Serwisie Kąpieliskowym GIS zakaz kąpieli został wydany w 6 kąpieliskach w regionie Zatoki Gdańskiej. Są to:
- Mikoszewo,
- Jantar,
- Stegna I,
- Stegna II,
- Sztutowo,
- Kąty Rybackie.
Przyczyną wydania decyzji o zamknięciu jest zidentyfikowanie przez GIS w próbkach wody pozostałości mazutu. Substancja ma właściwości toksyczne: może powodować reakcje alergiczne, podrażnienia, uszkodzenia błon śluzowych i podrażnienia oczu. Jeszcze dziś GIS ma ponownie przebadać próbki wody z Zatoki Gdańskiej i podjąć decyzję o przedłużeniu zakazu.
W części jezior rozpoczęło się kwitnienie sinic. Konsekwencje kąpieli mogą być poważne
Nie tylko nad Bałtykiem turyści powinni zachować ostrożność przy podejmowaniu decyzji o kąpieli. GIS dysponuje już informacjami, że w niektórych z polskich jezior rozpoczęło się kwitnienie sinic. Tak jest w jeziorze Skrzynki Duże na Kaszubach.
Przypominamy, że kąpiel w wodzie, w której kwitną te jednokomórkowce, może prowadzić do podrażnień skóry, łącznie z możliwym występowaniem bolesnych pęcherzy. Ponadto cyjanobakterie wywołują problemy żołądkowe (wymioty, biegunka), gorączkę, bóle i drżenie mięśni, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenia wątroby i porażenie mięśni oddechowych.




































