Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie

Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"
30.09.2022 11:43 Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Polskie porty morskie wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia. Oznacza to m.in. bardziej uważną kontrolę bagaży, dokumentów oraz ładunków pływających jednostek. Ma to związek z prewencyjnym podniesieniem poziomu ochrony portów. Jest to działanie prewencyjne w związku z ostatnimi wydarzeniami w Europie.

pixabay, EdWhiteImages
16.09.2022 11:08 Rozpoczęto badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystąpiła do etapu przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu Baltica 1 – morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej ok. 80 km od brzegu Bałtyku. Badania przeprowadzi konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i firmy MEWO S.A - podała PGE Baltica w komunikacie prasowym.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
09.09.2022 18:08 Powstanie wielka inwestycja na Morzu Bałtyckim. Baltic Power podpisała niezbędne umowy

Baltic Power podpisał umowy na wykonanie, dostarczenie i instalację morskich stacji elektroenergetycznych oraz fundamentów farmy wiatrowej zlokalizowanej na Morzu Bałtyckim. Wiele z elementów niezbędnych do uruchomienia turbin będzie wyprodukowana w Polsce. Inwestycja ma być gotowa w 2026 r. Grupa Orlen, która stara się osiągnąć neutralność klimatyczną będzie rozwijać pionierską dla siebie inwestycję polegającą na wykorzystaniu mocy wiatru na Morzu Bałtyckim do produkcji energii elektrycznej - pomimo tego, że jest to nowy obszar naszej działalności, farma wiatrowa Baltic Power jest najdynamiczniej rozwijanym projektem w polskiej części Bałtyku. Wchodząc w decydującą fazę przygotowań, kontraktujemy już kluczowe komponenty niezbędne do realizacji inwestycji - mówi prezes Orlenu Daniel Obajtek.

morze bałtyckie i północne
25.08.2022 12:42 W Bałtyku utonął dźwig. Marynarze trafili w ręce policji

Portowy dźwig, holowany na barce, zatonął między Ustką a Łebą. Połowa załogi holownika była nietrzeźwa.

pexels-kaboompics-com-5611
22.08.2022 17:19 Woda morska może być zdatna do picia. Wszystko dzięki wynalazkowi Polaków

Woda morska będzie zdatna do picia w ciągu 2 minut od momentu rozpoczęcia filtracji. Polska firma Nanoseen opracowała innowacyjne rozwiązanie.

2807953857 a2339e5c2b k
31.07.2022 14:21 Szwedzi nie zamierzają oddać Polsce Statutu Łaskiego. Powołują się na wątpliwe procedury

Szwecja napadła Polskę w 1655 r., a wydarzenie to utrwaliło się w historii Polski pod nazwą potop szwedzki. Szwedzi splądrowali Polskę do niespotykanych wręcz rozmiarów, wywożąc niemal wszystko, co stanowiło wartość i dawało się zapakować na okręty. Jednym z łupów wojennych stał się Statut Łaskiego, którego zwrotu Polsce Szwecja kategorycznie odmawia, powiedziała szwedzka minister dyplomacji Ann Linde. Pochodzący z 1506 r. Statut Łaskiego jest pierwszym drukowanym zbiorem praw i przywilejów Królestwa Polskiego od czasów panowania Kazimierza Wielkiego (XIV w.). Wydany z rozkazu króla Polski Aleksandra Jagiellończyka, zawiera na swoich kartach również pierwsze drukowane wydanie pierwszego hymnu Polski, Bogurodzicy. Znaczenie dzieła dla historii polskiego prawodawstwa jest więc niekwestionowane, a upór Szwedów jest o tyle dziwny, że z ich punktu widzenia kodeks ma wartość co najwyżej akademicką, o czym może świadczyć fakt, że "łup wojenny" znajduje się obecnie w zbiorach Uniwersytetu w Uppsali.

EN 00919427 0026
28.06.2022 13:30 Kanadyjskie okręty wojenne wpłyną na Bałtyk. Ottawa zaostrza także sankcje na Rosję

Kanada zdecydowała o nałożeniu kolejnych sankcji na Rosję oraz wysłaniu dodatkowych okrętów wojennych na Bałtyk. Statki wyruszyły z Kanady w niedzielę. Na oficjalnej stronie premiera Kanady w poniedziałek ukazał się komunikat o decyzji kanadyjskiego rządu dotyczącej kolejnych sankcji na Rosję i Białoruś. Ottawa nałożyła sankcje również na 15 ukraińskich oligarchów, którzy popierają Rosję. Kanada wzmacnia także NATO na Bałtyku. Nad Morze Bałtyckie dotrą kolejne dwa statki kanadyjskiej marynarki wojennej, które wesprą już dwie jednostki stacjonujące.

Biedronka-sklep-wejście-logo-biznesinfo
21.06.2022 20:10 Biedronka przywiezie produkty na samą plażę. W te wakacje sieć zaskoczy Polaków

Biedronka tego lata ruszy ze specjalnym projektem realizowanym wspólnie z Glovo, dzięki któremu do plażowiczów mają trafić produkty w 15 minut od zamówienia. To jednak nie jest jedyny pomysł Biedronki na zwiększenie sprzedaży w najbliższym sezonie wakacyjnym. Wszystko wskazuje na to, że już tego lata na wielu bałtyckich plażach możemy nie usłyszeć charakterystycznych rymowanek "ani wódka, ani wino nie zastąpią lodów bambino". Gorąca kukurydza i cieplutki bób będą również miały solidną konkurencję w postaci Biedronki, która wspólnie z Glovo wpadła na pomysł jak zaspokoić apetyty plażowiczów.

14415480660 ed026f8beb o
03.04.2022 19:31 Litwa, Łotwa i Estonia definitywnie kończą z rosyjskim gazem. Dostawy już nie płyną

Litwa, Łotwa i Estonia potwierdziły, że definitywnie kończą z importem rosyjskiego gazu. Uldis Baris z łotewskiego Conexus Baltic Grid nie pozostawił wątpliwości. Od 1 kwietnia 2022 r. rosyjski gaz nie płynie już do krajów bałtyckich, przekazał w sobotę łotweski operator magazynów gazu ziemnego Conexus Baltic Grid, o czym czytamy w anglojęzycznym portalu baltics.news. Prezes spółki Conexus Baltic Grid Uldis Baris powiedział, że sytuacja na Ukranie wyraźnie pokazała, że Rosjanom nie należy ufać w temacie ciągłości dostaw ropy.

Marek BAZAK/East News
22.03.2022 09:23 Wakacje nad Bałtykiem z gigantycznymi cenami. Portfele Polaków aż piszczą

Wakacje nad Bałtykiem mogą w tym roku poważnie nadszarpnąć budżety rodzin. Drożeje wszystko - nocleg, zestawy obiadowe, napoje i letnie przekąski. Mimo tego grono osób zdecydowanych na urlop w kraju jest dość spore.Z tego artykułu dowiesz się:Ile kosztują tegoroczne wakacje nad BałtykiemIle trzeba zapłacić za zestaw obiadowyJakie są wakacyjne plany Polaków

Marek BAZAK/East News
22.03.2022 09:22 Mandat grozi ci nawet na plaży. Wielu Polaków nie wie i popełnia ten sam błąd

Mandat można zdobyć nawet na plaży. Na karę naraża się każdy, kto nie przestrzega plażowych „dobrych obyczajów”. Puszczanie głośnej muzyki, picie alkoholu czy niszczenie roślinności jest surowo zabronione.Z tego artykułu dowiesz się:Jak wysoki mandat można otrzymać na plażyZa co grozi najwyższa karaJak drogie będą tegoroczne wakacje nad Bałtykiem

Marek Bazak/EAST NEWS
22.03.2022 09:21 Parawany znikają z polskich plaż. Eksperci mówią o kulturowym przełomie

Parawany plażowe to znak rozpoznawczy polskiego Bałtyku. Jednak chęć odgradzania się od innych nie jest aż tak mocna jak przed laty. Widać to w wynikach sprzedaży parawanów, która z roku na rok coraz bardziej spada.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego ludzie stosują parawany plażoweJak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do tego rozwiązaniaO ile spadła sprzedaż

MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News
22.03.2022 09:18 Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Bursztyn z przekopu Mierzei Wiślanej to dla poszukiwaczy prawdziwy skarb. Zgromadzeni przy budowie liczą na to, że niedawno rozpoczęte prace pogłębiarki Trojan zaowocują wartościowymi znaleziskami. Być może skarby odnajdzie także rząd, który do tej pory wydobył zaledwie kilkanaście kilogramów bursztynu.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego na Mierzei Wiślanej wybuchła gorączka na bursztynIle osób poszukuje okazówIle kilogramów bursztynu do tej pory przyniósł przekop Mierzei Wiślanej

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Raczej nie zjemy dorsza w tym roku nad Bałtykiem

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk apeluje o większe rystrykcje dotyczące połowów dorsza na Morzu Bałtyckim. Gróbarczyk mówił Polskiej Agencji Prasowej, że od 2015 r. apeluje do Komisji Europejskiej o narzucenie bardziej radykalnych form walki z połowem dorszy. Minister uważa, że dorsz w Morzu Bałtyckim jest zagrożony i dalsze połowy tego gatunku mogą zaskutkować kompletnym jego wyginięciem. Problem jest o tyle duży, że nie o samego drosza chodzi. KE podniosła bowiem kwtoy połowowe dla śledzia i szprota, którymi to żywi się dorsz. Im więcej tych gatunków zostanie odłowionych, tym mniejsza szansa na odrodzenie się populacji dorsza.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Radisson i Zdrojowa inwestują wspólnie w kurortach. Będzie więcej noclegów

Powodem do zadowolenia ze wzajemnej współpracy pomiędzy Radisson Hotels i Zdrojowa Invest&Hotels jest oddany do użytku w 2017 r. pięciogwiazdkowy hotel Radisson Blu Resort w Świnoujściu funkcjonujący na zasadach franczyzy. Była to pierwsza tego typu inwestycja Radissona na terenie Polski. Radisson, który przywiązuje dużą wagę do lokacji swoich obiektów zapewne nie przez przypadek zdecydował się na wybór takich miejscowości jak Świnoujście, Kołobrzeg i Szklarska Poręba. Położone na wyspach Wolin i Uznam Świnoujście leżące na skraju Polski słynie z osobliwej przeprawy promowej. Urok miasta od dawna doceniają polscy i niemieccy turyści, którzy sprawiają, że ta nadmorska miejscowość tętni życiem. Z kolei Kołobrzeg oprócz swoich walorów uzdrowiskowych ma niezwykle bogatą historię, którą czuć między murami zabytkowej starówki. Warto nadmienić, że już w 1000 roku powstało tutaj biskupstwo, a w późnym średniowieczu miasto było aktywnym członkiem Hanzy, związku kupców bałtyckich wyznających zasadę wolności przepływu towarów i kapitału, co śmiało można uznać za jedną z pierwszych podwalin Unii Europejskiej. Szklarska Poręba jest za to jednym z najmodniejszych kurortów górskich, chętnie odwiedzanym zarówno latem przez górskich piechurów a także zimą, kiedy to w miejscowości goszczą przede wszystkim narciarze. To urokliwe górskie miasteczko położone w Karkonoszach jest także kojarzone z audycji Radiowej Trójki, która wybrała je na swoją wypoczynkową siedzibę. Otwarcie kołobrzeskiego czterogwiazdkowego Radissona planowane jest latem 2020 r. Będzie to również pierwszy i jedyny hotel międzynarodowej sieci w Kołobrzegu, jednym z największych polskich nadmorskim kurortów. Położony w części uzdrowiskowej będzie służył gościom liczbą ponad 200 pokoi i aquaparkiem.Radisson w Szklarskiej Porębie, z początku miał być wykonywany we współpracy z innym inwestroem, jednak zagraniczna spółka hotelarska zdecydowała się na współpracę ze Zdrojową. Hotel będzie otwarty na najbliższy sezon zimowy, tak żeby móc przyjąć już przybywających w góry narciarzy. W czterogwiazdkowym hotelu do dyspozycji gości będzie kameralny aquapark, całoroczne jacuzzi zewnętrzne, strefa saun, łaźnie, SPA & Wellness, a także restauracja i kawiarnia. Wszyskto to sprawi, że obiekt będzie mógł śmiało konkurować jakością z hotelami znajdującymi się w Alpach.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 "Ryba prosto z kutra" czyli jak oszukują nas w smażalniach nad Bałtykiem

Jedną z najpopularniejszych ryb jakie możemy zjeść w bałtyckiej smażalni jest dorsz. I właśnie w przypadku dorsza możemy mieć pewność, że ryba nie przypłynęła z samego rana rybackim kutrem. Powodem jest ścisły i kategoryczny zakaz połowów dorsza nad Morzem Bałtyckiem, który utrzyma się dekretem Komisji Europejskiej na pewno do 31 grudnia bieżącego roku. Powodem jest chęć odbudowy populacji dorsza w Morzu Bałtyckim, który ostatnimi laty mocno zmniejszył swoją liczebność. Jak pisze onet.pl właściciele smażalni często nadal brną w "bajkę" o złowionym razno dorszu zasłaniając się limitami powołowymi, które rzekomo niewykorzystane umożliwjają połów. Jest to kłamstwo, bo dorsza nie można łowić kategorycznie i nie ma ustępstw od tej decyzji.W momencie gdy zdecydujemy się zjeść inną od dorsza rybę, sprawa wygląda równie nieprzejrzysto. Jeśli wybierzemy pangę, mintaja, morszczuka czy łososia, to ryby te na pewno nie pływały przed chwilą w Bałtyku, bowiem nie jest on ich naturalnym środowiskiem. Najczęściej przywozi się je więc zamrożone z terenów łowisk mniej lub bardziej odległych od naszego morza. W takim przypadku ryby te będą tak samo "świeże" we Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie jak w Gdańsku. Fakt smaczniejszego rybnego posiłku jedzonego w nadmorskim kurorcie jest w tym przypadku jedynie efektem placebo.Gdy chcemy więc zagustować w prawidziwe bałtyckiej rybie, to powinniśmy zdecydować się na zakup śledzia, flądry lub szprota. To ryby które żyją w Morzu Bałtyckim i mogą być odławiane w polksiej strefie przybrzeżnej i ekonomicznej. Jeśli chcemy jednak mieć pewność, że kupujemy dzisiejszą rybę powinniśmy dokonać zakupu bezpośrednio od rybaka. W niektórych samażalniach zdarza się bowiem podawać również te ryby odmrażane. Pomijając już fakt, że będziemy mieli więcej pewności co do jakości tłuszczu na jakim przygotujemy danie.

Gaz popłynie pod Bałtykiem
22.03.2022 08:55 Gaz z Norwegii popłynie do Polski. Zakończono układanie instalacji

Gaz z Norwegii do Polski może popłynąć nawet już za dwa lata. Spółka zależna od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - PGNiG Upstream Norway, zakończyła właśnie proces układania podwodnej instalacji, którą ma być transportowane paliwo ze złoża Duva, które jest położone na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jak wskazuje portal Forsal osiągnięto właśnie połowę zaplanowanych prac nad Baltic Pipe.

  • 1
  • 2