Uwaga na sinice w Bałtyku!
wikipedia/Dom Bałtycki
Autor Wiktoria Pękalak - 30 Lipca 2020

Nad morzem groźny nie tylko koronawirus. Wielu Polaków wciąż nie zdaje sobie sprawy

Planując wakacje nad polskim morzem trzeba brać pod uwagę serię niedogodnień, które mogą nas tam czekać. Pomyślność urlopu zależy w dużej mierze od pogody, choć i to nie jest gwarantem udanych wakacji. Sinice w Bałtyku nie są, jak się okazuje, jedynym problemem.

Zatopione wraki i niewybuchy groźniejsze niż sinice w Bałtyku?

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej był dziś gościem w programie “Money. To się liczy”. Szef resortu został zapytany o kwestię wraków i niewybuchów spoczywających na dnie polskiego morza. Gróbarczyk uspokaja:

Niestety, temat, który został podniesiony w zakresie wraków, a przede wszystkim zagrożenia, dzisiaj nie stanowi ekologicznego oddziaływania czy zagrożenia na Morze Bałtyckie, a ma tylko efekt psychologiczny, który powoduje odstraszanie ludzi od Morza Bałtyckiego. Jesteśmy w stałym monitoringu, jeśli chodzi o badanie wody. - Minister wyjaśnia jednocześnie, że substancje wydzielające się z wojennych reliktów są pod stałym pomiarem. - Nie ma tam żadnej emisji ropopochodnych substancji.

Szef resortu zauważył także, że prawdziwym zagrożeniem byłoby ruszenie wraków z dna i próba wyciągnięcia ich na zewnątrz bez odpowiedniego przygotowania.

Sinice w Bałtyku

Gróbarczyk podkreślił, że to sinice są w tej chwili największym zagrożeniem nad polskim morzem i to powinien być w tej chwili temat naszych zmartwień, polityk zdaje się mieć rację, ponieważ kwitnienie sinic mogą w znacznym stopniu zaszkodzić naszemu zdrowiu. O tym, czym grozi kąpiel w skażonej wodzie pisaliśmy już wcześniej. Przypominamy, żeby zwracać uwagę na komunikaty ratowników i kąpać się tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Warto także obserwować wodę, i powstrzymać się wchodzenia do niej, jeśli wzbudzi nasze wątpliwości. Główny Inspektorat Sanitarny stale monitoruje stan wody i bada obecność sinic w Bałtyku. Na tę chwilę na całym wybrzeżu można zażywać kąpieli we wszystkich strzeżonych kąpieliskach. Z użytku wyjęte jest jedynie dziewięć miejsc:

  • kąpielisko Nad zalewem w Poniatowej (woj. lubelskie),
  • kąpielisko przy plaży w Soczewce pod Połckiem (woj. mazowieckie),
  • kąpielisko Akwen Tropicana w Owińskach (woj. wielkopolskie),
  • kąpielisko za Jeziorem w Rogoźnie (woj. wielkopolskie),
  • kąpielisko nad Jeziorem Królewskim w Krzyżu Wielkopolskim (woj. wielkopolskie),
  • kąpielisko miejskie przy ul. Wioślarskiej w Złotowie (woj. wielkopolskie),
  • kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim (woj. zachodniopomorskie),
  • kąpielisko we wsi Dobrogoszcz nad jez. Dobrogoszcz (woj. pomorskie),
  • kąpielisko gminne przy ul. Jeziornej w Przywidzu (woj. pomorskie).

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News