BiznesINFO.pl
Gaz popłynie pod Bałtykiem

Flickr.com/Fot. Adam Guz / KPRM/Public domain

Gaz z Norwegii popłynie do Polski. Zakończono układanie instalacji

24 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Gaz już wkrótce popłynie z Norwegii do Polski. Zakończono układanie podwodnych instalacji na dnie Bałtyku. Koniec kolejnego etapu dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Przyglądamy się inwestycji.

Gaz z Norwegii do Polski może popłynąć nawet już za dwa lata. Spółka zależna od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - PGNiG Upstream Norway, zakończyła właśnie proces układania podwodnej instalacji, którą ma być transportowane paliwo ze złoża Duva, które jest położone na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jak wskazuje portal Forsal osiągnięto właśnie połowę zaplanowanych prac nad Baltic Pipe.

Gaz trafi do Polski

- Gaz z szelfu norweskiego już za niespełna dwa lata popłynie do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe. Naszym strategicznym celem jest osiągnięcie jak największego wydobycia własnego gazu z norweskich złóż, w których mamy udziały. Minął dopiero rok od zaakceptowania planów zagospodarowania dla złoża Duva przez norweskie władze, a w przygotowaniach do wydobycia przekroczyliśmy już półmetek. Prace postępują, a projekt jest realizowany nawet z lekkim wyprzedzeniem wobec harmonogramu - powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG w oficjalnym komunikacie na temat postępu prac.

Zależna od polskiego giganta naftowego spółka PGNiG Upstream Norway jest właścicielem 30 proc. udziałów w złożu Duva. Gazociąg połączy złoże z platformą wydobywczą Gjøa, która jest położona w odległości 12 km od miejsca czerpania gazu z szelfu. Produkcja gazu powinna się zacząć w III kwartale 2021 roku. PGNiG przez swoją spółkę-córkę prowadzi działalność w Norwegii od 2007 roku. Obecna liczba koncesji, czyli zezwoleń na wydobycie na szelfie, jaką posiada polski gigant to 31. Dotychczas udało się rozpocząć eksploatację 7 złóż, z których pozyskujemy gaz ziemny i ropę naftową.

Dzięki budowie Baltic Pipe oraz rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu Polska ma szansę stać się jednym z czołowych graczy na rynku gazu ziemnego w tej części świata. Kilka tygodni temu toczyły się rozmowy między Warszawą, a Mińskiem w sprawie sprzedaży gazu z Polski na Białoruś. Łukaszenko pokazuje tym samym, że chce zacieśniać relacje z krajami Europy Środkowej oraz wysyła jasny sygnał, że Rosja nie ma wyłączności na bycie jedynym partnerem gospodarczym Białorusi.

Tagi:

PolskaMorze Bałtyckiegaz ziemnygazenergetyka

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Flaga ONZ

Polska i Świat

Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"

Polska i Świat

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Czytaj więcej >
sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >