Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 30.09.2022 11:43

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"
Domena publiczna

Polskie porty morskie wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia. Oznacza to m.in. bardziej uważną kontrolę bagaży, dokumentów oraz ładunków pływających jednostek. Ma to związek z prewencyjnym podniesieniem poziomu ochrony portów. Jest to działanie prewencyjne w związku z ostatnimi wydarzeniami w Europie. 

Drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Porty wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia. Chodzi o porty w Szczecinie, Świnoujściu, Policach (woj. zachodniopomorskie), a także w Gdańsku i Gdyni. Takie informacje przekazał PAP Krzysztof Gogol, rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej. 

Międzynarodowy Kodeks Ochrony Statku i Obiektu Portowego (ISPS) obejmuje trzy stopnie. Pierwszy stopień to poziom zwykły, natomiast trzeci w przypadku spodziewanego lub występującego już incydentu naruszającego bezpieczeństwo. Drugi poziom to podwyższony poziom zagrożenia, wprowadza się dodatkowe środki bezpieczeństwa. Jak poinformował rzecznik, zwiększone są kontrole bagaży na promach, dokumenty pasażerów, a także uważniej sprawdzane są ładunki statków. 

Rzecznika spytano o wpływ sytuacji na polską żeglugę. Krzysztof Gogol wskazał, że wokół wycieków administracja duńska wyznaczyła pięciomilowy okręg wyłączony z żeglugi. Ze względu na duży ruch jednostek na Bałtyku, może to powodować pewne trudności, jednak nie ma większych konsekwencji

Wyciek z Nord Stream

W poniedziałek Duńczycy poinformowali o trzech wyciekach gazu z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. W czwartek Szwedzka Straż Przybrzeżna poinformowała o kolejnym wycieku, tym razem w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Eksperci nie mają wątpliwości, że do uszkodzenia nie doszło z powodu przyczyn naturalnych, a było to celowe działanie. Szwedzi potwierdzili, że w okolicy gazociągów odnotowano eksplozje. 

Uszkodzenie gazociągów budzi duży niepokój w Europie. Niemiecki dziennik ”Tagesspiegel”, podał, że lokalizowane są kolejne wycieki. Według Niemców, jeśli awaria nie zostanie szybko naprawiona, gazociąg może już nigdy nie nadawać się do użytku.

Uszkodzenie Nord Stream rodzi poważne obawy o inne europejskie gazociągi. Przykładowo rząd Finlandii nakazał wszystkim organom administracji wzmocnić środki bezpieczeństwa wokół instalacji infrastruktury krytycznej. Choć według szefowej resortu finansów Finlandia nie jest bezpośrednio zagrożona, to jednak wzmocniono środki nadzoru i bezpieczeństwa