BiznesINFO.pl
Dorsze i śledzie

Obraz nastogadka z Pixabay

Tegoroczna Wigilia bez tradycyjnych ryb? Unijni politycy zdecydowali o zakazie połowu

20 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Tegoroczna Wigilia bez śledzia w śmietanie, ani pod pierzyną? Ministrowie zdecydowali. Dorsze na Wschodnim Bałtyku łowione być nie mogą, a połów śledzi zostanie mocno ograniczony. Czy przełoży się to na ceny ryb? Sprawdzamy.

Ministrowie odpowiedzialni za rybołówstwo z państw UE położonych nad Morzem Bałtyckim porozumieli się co do limitów połowowych na przyszły rok. Na stoły trafi zdecydowanie mniej dorszy i śledzi. Co to oznacza dla gospodarek, rybaków i konsumentów?

Bez śledzia w oleju i dorsza z grilla

Jak wskazują eksperci z portalu Interia Biznes, dorsz atlantycki poławiany we wschodniej części Morza Bałtyckiego uważany jest za jedną z najcenniejszych ryb i stanowi bardzo istotne źródło dochodu dla rybaków z tej części Europy. Mimo tego, podpisano porozumienie, które zakazuje połowu tej ryby. Ograniczenia dotykają też śledzi. Limity połowowe będą znacznie niższe. Porozumienie z Luksemburga nie zostało poparte przez Polskę. Nasi rządzący zwracali uwagę na potrzebę zwiększenia ochrony stad rybnych w tym regionie.

Rozmowy na temat limitów obowiązujących na Bałtyku trwały w nocy z poniedziałku na wtorek. W ich wyniku wypracowano porozumienie, które zakłada zakaz połowu dorsza we wschodniej części akwenu, ograniczenie o 70 proc. przyłowu, czyli chwytania ryb "przy okazji" połowu innych gatunków. Ponadto, za wyjątkiem Zatoki Ryskiej, na całym morzu obowiązywać mają ograniczenia połowu śledzi. Ministrowie zwiększyli za to limity połowu dorsza w zachodniej części Morza Bałtyckiego, gładzic oraz szprotów.

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?2. Monice Olejnik puściły nerwy. Apeluje o zmianę decyzji, która podjął rząd3. Godziny dla seniorów dla dużo młodszych niż poprzednio. Polacy zapominają o ważnej zmianie

Jak wskazuje portal Interia, Polskie przedstawicielstwo apelowało o ochronę ryb w Bałtyku w obliczu zbliżającej się katastrofy ekologicznej, która czeka ten akwen. Polacy apelowali o gwarancje finansowe dla rodzimych rybaków, podkreślając społeczno-gospodarcze konsekwencje ograniczeń. Głos przedstawicieli polskiego ministerstwa nie został wysłuchany, a porozumienie mimo sprzeciwu Warszawy zostało przyjęte kwalifikowaną większością głosów.

Naukowcy biją na alarm – populacja dorsza atlantyckiego w Bałtyku jest najniższa od 50 lat. Ponadto morze zamienia się w wielkie wysypisko śmieci, wszystko za sprawą zanieczyszczenia. Duża ilość pasożytów, słabe natlenienie, wysokie temperatury i niewielkie zasolenie sprawiają, że aż 30 proc. obszaru Bałtyku to strefy martwe, gdzie nie ma żadnego życia z powodu fatalnych warunków. Jeżeli państwa nadbałtyckie nie przestaną produkować trujących ścieków, które spływają do morza, okazać się może, że wielkość stref martwych w tym akwenie będzie się stale i szybko powiększać. Oznaczać to będzie śmierć dla wielu gatunków ryb, zmniejszenie połowów, ale także zabójstwo nadbałtyckiej turystyki.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Czytaj więcej >
Łukaszenka

Polska i Świat

Łukaszenka: „USA pchają Europę do wojny z Rosją na terytorium Ukrainy”

Czytaj więcej >