BiznesINFO.pl > Handel > Godziny dla seniorów dla dużo młodszych niż poprzednio. Polacy zapominają o ważnej zmianie
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 22.03.2022 08:43

Godziny dla seniorów dla dużo młodszych niż poprzednio. Polacy zapominają o ważnej zmianie

Godziny dla seniorów zapomniane zasady
Marek BAZAK/East News

Godziny dla seniorów i jedna zapomniana przez wielu zasada

Godziny dla seniorów obowiązują od 15 października do odwołania. Dotyczą one sklepów spożywczych, drogerii, aptek i punktów pocztowych i trwają od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12. Na mocy rozporządzenia, w tych godzinach zakupy zrobią jedynie seniorzy. Mało kto jednak wie, ale zaszła spora zmiana względem godzin dla seniorów wprowadzonych jeszcze w pierwszej fali.

Wcześniej godziny dla seniorów dotyczyły osób, które ukończyły 65 lat. Teraz próg wiekowy przeniesiono i zakupy w godzinach 10-12 zrobią wszyscy, którzy ukończyły 60. rok życia. Ponadto nie wszyscy wiedzą, że niektóre placówki są wyłączone z tego przepisu. Wśród nich są choćby składy budowlane, markety ze sprzętem RTV AGD i sklepy odzieżowe. Ponadto godziny dla seniorów nie obowiązują w weekendy.

Wysokie kary za złamanie przepisów dotyczących godzin dla seniorów

Jednak w dniach powszednich lepiej pamiętać o godzinach dla seniorów, gdyż za wejście do sklepu jako osoba nieuprawniona grozi nas wysoka kara. Jak pisze Wprost, za nieprzestrzeganie rozporządzeń rządu może czekać nas mandat wysokości 500 zł. Warto zaznaczyć, że to najniższy wymiar kary, bo funkcjonariusze będą mieli możliwość skierować wniosek o ukaranie do Sanepidu.

Sanepid ma możliwość nałożenia kary administracyjnej za łamanie zaleceń związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Za wchodzenie do sklepu w godzinach dla seniorów przewidziana jest kara wysokości od 10 tys. zł do nawet 30 tys. zł. Podobne kary możemy otrzymać za nieprzestrzeganie innych przepisów reżimu epidemicznego (np. jeśli nie nosimy maseczki).

Polecane