BiznesINFO.pl
Godziny dla seniorów zapomniane zasady

Marek BAZAK/East News

Godziny dla seniorów dla dużo młodszych niż poprzednio. Polacy zapominają o ważnej zmianie

19 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Godziny dla seniorów funkcjonowały już w trakcie pierwszego lockdownu. Jednakże w związku z drugą falą zostały przywrócone, tym razem wprowadzono jednak pewną korektę w zasadach. Mało kto o niej pamięta.

Godziny dla seniorów i jedna zapomniana przez wielu zasada

Godziny dla seniorów obowiązują od 15 października do odwołania. Dotyczą one sklepów spożywczych, drogerii, aptek i punktów pocztowych i trwają od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12. Na mocy rozporządzenia, w tych godzinach zakupy zrobią jedynie seniorzy. Mało kto jednak wie, ale zaszła spora zmiana względem godzin dla seniorów wprowadzonych jeszcze w pierwszej fali.

Wcześniej godziny dla seniorów dotyczyły osób, które ukończyły 65 lat. Teraz próg wiekowy przeniesiono i zakupy w godzinach 10-12 zrobią wszyscy, którzy ukończyły 60. rok życia. Ponadto nie wszyscy wiedzą, że niektóre placówki są wyłączone z tego przepisu. Wśród nich są choćby składy budowlane, markety ze sprzętem RTV AGD i sklepy odzieżowe. Ponadto godziny dla seniorów nie obowiązują w weekendy.

Wysokie kary za złamanie przepisów dotyczących godzin dla seniorów

Jednak w dniach powszednich lepiej pamiętać o godzinach dla seniorów, gdyż za wejście do sklepu jako osoba nieuprawniona grozi nas wysoka kara. Jak pisze Wprost, za nieprzestrzeganie rozporządzeń rządu może czekać nas mandat wysokości 500 zł. Warto zaznaczyć, że to najniższy wymiar kary, bo funkcjonariusze będą mieli możliwość skierować wniosek o ukaranie do Sanepidu.

Sanepid ma możliwość nałożenia kary administracyjnej za łamanie zaleceń związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Za wchodzenie do sklepu w godzinach dla seniorów przewidziana jest kara wysokości od 10 tys. zł do nawet 30 tys. zł. Podobne kary możemy otrzymać za nieprzestrzeganie innych przepisów reżimu epidemicznego (np. jeśli nie nosimy maseczki).

Tagi:

Koronawirussklep

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biedronka

Handel

Mandat za wzięcie żywności ze śmietnika Biedronki. Jest wyrok sądu

Czytaj więcej >

Handel

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Handel

Nadchodzące święta będą drogie. Prezenty jednak muszą być

Czytaj więcej >

Handel

Niedziele handlowe. W 2023 roku będzie ich jeszcze mniej

Czytaj więcej >

Handel

“Drwal Index”, czyli nowy wskaźnik inflacji dla Polaków

Czytaj więcej >

Handel

PKN Orlen chce produkować napoje energetyczne pod własną marką. Szuka producenta

Czytaj więcej >