BiznesINFO.pl
flaga Polski

biznes info

Powstanie wielka inwestycja na Morzu Bałtyckim. Baltic Power podpisała niezbędne umowy

9 Września 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Baltic Power podpisał umowy na wykonanie, dostarczenie i instalację morskich stacji elektroenergetycznych oraz fundamentów farmy wiatrowej zlokalizowanej na Morzu Bałtyckim. Wiele z elementów niezbędnych do uruchomienia turbin będzie wyprodukowana w Polsce. Inwestycja ma być gotowa w 2026 r.

Grupa Orlen, która stara się osiągnąć neutralność klimatyczną będzie rozwijać pionierską dla siebie inwestycję polegającą na wykorzystaniu mocy wiatru na Morzu Bałtyckim do produkcji energii elektrycznej - pomimo tego, że jest to nowy obszar naszej działalności, farma wiatrowa Baltic Power jest najdynamiczniej rozwijanym projektem w polskiej części Bałtyku. Wchodząc w decydującą fazę przygotowań, kontraktujemy już kluczowe komponenty niezbędne do realizacji inwestycji - mówi prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Gdzie powstanie farma wiatrowa Baltic Power

Farma wiatrowa Baltic Power będzie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa. Farmy wiatrowe zostaną ustawione na powierzchni ok. 130 km kw. Dno morza na tych terenach zostało już przebadane pod kątem ustawienia instalacji.

Należy pamiętać, że dno Bałtyku pełne jest gazów, które od drugiej wojny światowej utonęły w morzu i miejscami tworzą podwodne pustynie, na których nie istnieje życie. W związku z tym działania polegające na ingerencji w dno Morza Bałtyckiego muszą być skrupulatnie przebadane.

Baltic Power wyprodukuje energię dla 1,5 mln gospodarstw domowych

"Po zakończeniu budowy w 2026 roku morska farma wiatrowa Baltic Power będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych." - czytamy w komuniakcie prasowym spółki Baltic Power.

"Na liczącym ok. 130 km2 obszarze farmy Baltic Power staną dwie stacje, które poprzez sieć kabli wewnętrznych będą odbierały energię wyprodukowaną przez ponad 70 turbin o minimalnej mocy 14 MW, a następnie przesyłały ją kablem eksportowym do podstacji lądowej. Każda ze stacji to ważąca ok. 2,5 tysiąca ton stalowa konstrukcja osadzona na fundamencie i wznosząca się około 20 metrów na powierzchnią wody", czytamy w komunikacie dotyczącym inwestycji.

Tagi:

OrlenMorze Bałtyckie

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

NIK skontrolowała biomasę. Widzi w niej potencjał dla produkcji energii

Czytaj więcej >

Energetyka

Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron apeluje do części klientów. Jeśli chcą płacić mniej za prąd, muszą zmienić umowy

Czytaj więcej >
Dostawcy kombinują, podwyżki ceny prądu stają się faktem

Energetyka

Rachunki za prąd będą wyższe pomimo zamrożenia cen

Czytaj więcej >
Program "Mój prąd" rozpocznie się już wkrótce. Fot. pxhere.com

Energetyka

Urząd Regulacji Energetyki wyzerował stawkę opłaty OZE

Czytaj więcej >

Energetyka

Biedaszyby w Wałbrzychu. Mieszkańcy wykopują węgiel z… ogródka

Czytaj więcej >