Bakterie w Bałtyku zagrożeniem dla zdrowia
Flickr/Janusz Sliwinski
Autor Maria Glinka - 24 Czerwca 2020

Już nie tylko koronawirus. Nad Bałtykiem naszemu zdrowiu grozi jeszcze jedno niebezpieczeństwo

Bakterie w Bałtyku to kolejne zagrożenie po koronawirusie, które czeka na tegorocznych plażowiczów. Mięsożerne przecinkowce pojawiają się coraz częściej w coraz cieplejszym Bałtyku, a kontakt z nimi może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia zwłaszcza osób starszych.

Niebezpieczne bakterie w Bałtyku

Ciepłe wody Bałtyku stanowią dobre siedlisko do rozwoju niektórych gatunków bakterii. Jednym z nich są przecinkowce – mięsożerne bakterie, z którymi kontakt może być chorobotwórczy. Naukowcy zwracają uwagę, że przecinkowce mogą wywoływać silne zakażenia zapalne, ciężkie zatrucia pokarmowe, a czasami nawet śmierć. I są przekonani, że zagrożenie z ich strony będzie wzrastać wraz z globalnym ociepleniem klimatu.

Eckhard Strauch, kierownik biura doradczego BfR ds. przecinkowców, wyznał, że zasięg ich rozprzestrzeniania ulega zwiększeniu, gdy woda w morzu przekracza 20 stopni Celsjusza. Każdy wzrost temperatury o jeden stopień zwiększa liczbę zakażeń o niemal 200 proc. – podaje fakt.pl.

Miały być góry pieniędzy, skończyło się na zapowiedziach. Tylko 2 tys. osób dostanie 18,75 tys. zł, jesteś wśród nich?Miały być góry pieniędzy, skończyło się na zapowiedziach. Tylko 2 tys. osób dostanie 18,75 tys. zł, jesteś wśród nich?Czytaj dalej

Uwaga na groźne odmiany bakterii w Bałtyku

Bakterie w Bałtyku pojawiają się coraz częściej również z uwagi na niskie zasolenie jego wód. Takie warunki sprzyjają rozwojowi szczególnie niebezpiecznych przecinkowców Vibro vulnificus (gram ujemny) i Vibrio cholerae non-O1 (przecinkowiec cholery).

Aktualnie bakterie w Bałtyku można spotkać niemal na całym wybrzeżu, a sporadycznie pojawiają się także w wodach Morza Północnego. W ostatnim czasie odnotowano kilkadziesiąt zakażeń, jednak zdaniem Światowej Organizacji Meteorologicznej tegoroczne upalne lato będzie sprzyjało rozprzestrzenianiu się bakterii w Bałtyku na większą skalę. Powinni o tym pamiętać wszyscy plażujący nad polskim morzem, których z uwagi na pandemię może być więcej niż w ubiegłych latach.

Rząd wprowadza ogromne zmiany na stacjach paliw. Przygotuj się, może czekać cię niemały problemRząd wprowadza ogromne zmiany na stacjach paliw. Przygotuj się, może czekać cię niemały problemCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Nagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatową

Bakterie w Bałtyku szczególnie groźne dla osób starszych

Bakterie w Bałtyku nie stanowią śmiertelnego zagrożenia dla osób młodszych. Z kolei kontakt między osobami starszymi a przecinkowcami może przynieść bardzo negatywne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Zetknięcie z bakteriami w Bałtyku jest niebezpieczne także dla osób z obniżoną odpornością.

Przecinkowcem można zarazić się połykając skażoną wodę lub jedząc owoce morza. Dlatego też uważne kąpiele w Bałtyku zaleca się wszystkim, a zwłaszcza osobom, które chorowały na cukrzycę bądź raka. Szczególnie narażeni są także ci, którzy mają problemy z wątrobą. We wszystkich trzech przypadkach choroba związana z zakażeniem przecinkowcem może mieć wyjątkowo ciężki przebieg. Odnotowano już pierwsze przypadki śmiertelne.

Po zakupach koniecznie sprawdź paragon. Biedronka powtarza dzień dziecka, odda nawet 100% za zakupyPo zakupach koniecznie sprawdź paragon. Biedronka powtarza dzień dziecka, odda nawet 100% za zakupyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wystartowały kontrole maseczek w komunikacji miejskiej. Kary za brak są wręcz astronomiczne
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News