BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

PiS chce zmian w kodeksie wyborczym "pod osłoną nocy i w ostatniej chwili"

18 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

PiS złożyło nowelę Kodeksu wyborczego. "To tylko usprawnienie", mówią posłowie PiS. "Demolowanie przez PiS polskiego systemu sprawiedliwości", mówi opozycja.

Projekt PiS obejmujący nowelizację Kodeksu wyborczego zakłada, że o ważności wyborów, m.in. prezydenckich i parlamentarnych rozstrzygać będzie Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, do prac w komisji nadzwyczajnej.

Zmiany w Kodeksie wyborczym

Dotychczas kwestią ważności wyborów zajmował się Sąd Najwyższy (oprócz wyborów prezydenckich, gdzie ważność rozstrzygała izba - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Została ona jednak zlikwidowana w 2017 r. Teraz o ważności wyborów do Sejmu, Senatu, europarlamentu i wyborów prezydenckich miałaby rozstrzygała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. 

Sędziów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wybiera 25-osobowa Krajowa Rada Sądownictwa, w której 15 członków stanowią sędziowie wskazani przez Sejm. Wśród KRS jest również m.in. minister sprawiedliwości, a także czterech posłów i senatorów.

Opozycja ma wiele wątpliwości dotyczących projektu PiS

Problem będzie taki: jak wygrywacie wybory, to wybory są w porządku, a jak przegrywacie, to mówicie, że są sfałszowane. Jaką mamy gwarancję, że gdy przegracie wybory, nie zakwestionujecie tych wyborów i powiecie, że sorry, ale są sfałszowane. I kto będzie o tym decydował. Będzie decydowała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, którą sami sobie powołujecie. Genialne rozwiązanie - mówił Jerzy Meysztowicz z klubu PO-KO.

Kwestią legalności wyboru Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego martwi się Tomasz Szymański, który podczas pierwszego czytania projektu powiedział, że istnieją wątpliwości, co do procedury legalności wyboru sędziów orzekających w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wątpliwości te dotyczą także poprawności procesu powoływania przez prezydenta osób do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN. Zaś posłanka PO-KO Małgorzata Chmiel ostrzegała, że PiS zmienia prawo wyborcze pod osłoną nocy i w ostatniej chwili oraz ironizowała, że za chwilę, szanowni państwo, sami z siebie będziecie wybierać.

Pytam się: dlaczego zdecydowaliście się na tak błyskawiczną zmianę prawa i tuż przed wyborami? O ważności wyborów miałaby orzekać powołana przez PiS izba kontroli nadzwyczajnej decyzją jedynej słusznej partii, czyli wybierana przez członków PiS-u, parlamentarną większość - ostrzegała Chmiel. 

Posłanka PiS Anna Kwiecień za to argumentowała, że zmiany w kodeksie mają być drobne i tylko uszczegółowić przepisy oraz że nie ma tu żadnego podtekstu politycznego. Trzeba po prostu uporządkować chociażby terminologię, natomiast zarzut co do stronniczości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest kompletnie nieuzasadniony.

Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego skierowano do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >