BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

PiS chce zmian w kodeksie wyborczym "pod osłoną nocy i w ostatniej chwili"

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Projekt PiS obejmujący nowelizację Kodeksu wyborczego zakłada, że o ważności wyborów, m.in. prezydenckich i parlamentarnych rozstrzygać będzie Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, do prac w komisji nadzwyczajnej.

Zmiany w Kodeksie wyborczym

Dotychczas kwestią ważności wyborów zajmował się Sąd Najwyższy (oprócz wyborów prezydenckich, gdzie ważność rozstrzygała izba - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Została ona jednak zlikwidowana w 2017 r. Teraz o ważności wyborów do Sejmu, Senatu, europarlamentu i wyborów prezydenckich miałaby rozstrzygała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. 

Sędziów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wybiera 25-osobowa Krajowa Rada Sądownictwa, w której 15 członków stanowią sędziowie wskazani przez Sejm. Wśród KRS jest również m.in. minister sprawiedliwości, a także czterech posłów i senatorów.

Opozycja ma wiele wątpliwości dotyczących projektu PiS

Problem będzie taki: jak wygrywacie wybory, to wybory są w porządku, a jak przegrywacie, to mówicie, że są sfałszowane. Jaką mamy gwarancję, że gdy przegracie wybory, nie zakwestionujecie tych wyborów i powiecie, że sorry, ale są sfałszowane. I kto będzie o tym decydował. Będzie decydowała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, którą sami sobie powołujecie. Genialne rozwiązanie - mówił Jerzy Meysztowicz z klubu PO-KO.

Kwestią legalności wyboru Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego martwi się Tomasz Szymański, który podczas pierwszego czytania projektu powiedział, że istnieją wątpliwości, co do procedury legalności wyboru sędziów orzekających w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wątpliwości te dotyczą także poprawności procesu powoływania przez prezydenta osób do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN. Zaś posłanka PO-KO Małgorzata Chmiel ostrzegała, że PiS zmienia prawo wyborcze pod osłoną nocy i w ostatniej chwili oraz ironizowała, że za chwilę, szanowni państwo, sami z siebie będziecie wybierać.

Pytam się: dlaczego zdecydowaliście się na tak błyskawiczną zmianę prawa i tuż przed wyborami? O ważności wyborów miałaby orzekać powołana przez PiS izba kontroli nadzwyczajnej decyzją jedynej słusznej partii, czyli wybierana przez członków PiS-u, parlamentarną większość - ostrzegała Chmiel. 

Posłanka PiS Anna Kwiecień za to argumentowała, że zmiany w kodeksie mają być drobne i tylko uszczegółowić przepisy oraz że nie ma tu żadnego podtekstu politycznego. Trzeba po prostu uporządkować chociażby terminologię, natomiast zarzut co do stronniczości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest kompletnie nieuzasadniony.

Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego skierowano do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego.

Tagi:

SenatWyborySejm

Podobne artykuły

Polska i Świat

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]