BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Po co piszemy biznesplan? To jeden z filarów zakładania firmy

11 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Po co piszemy biznesplan? Zanim zaczniemy pracować nad biznesplanem warto się zastanowić w ogóle, w jakim celu go piszemy i po co nam się on przyda. Jest kilka powodów, które sprawiają, że biznesplan naprawdę warto napisać.

Po co piszemy biznesplan? Powodów jest kilka i niewątpliwie są one znaczące dla przyszłego szefa firmy i jego ekipy, która skupia się na pisaniu biznesplanu. Przede wszystkim należy pamiętać o korzyściach finansowych, które mogą płynąć z napisania biznesplanu. Bez jego przedłożenia w Urzędzie Pracy czy w banku, nie mamy co liczyć na pieniądze na rozwój, które często są zbawienne dla młodych firm.

Jednakże to tylko jedna z zalet napisania biznesplanu. Dobrze, czyli rzetelnie i wiarygodnie napisany biznesplan jest niewątpliwie przyjacielem przedsiębiorcy. Pozwala bowiem na symulację przyszłości firmy, jej możliwości, mocne i słabe strony, a także zagrożenia i sposoby radzenia sobie z nimi. To także szczegółowy opis przedsiębiorstwa w jego wymiarze finansowym i gospodarczym. Zawiera także stanowiska wymagane do działania firmy, ale również narzędzia potrzebne do pracy i inne szczegóły na temat działania firmy.

Po co piszemy biznesplan?

Dobrze napisany biznesplan jest więc prawdziwym kompendium wiedzy o firmie, a także jej najbliższej przestrzeni. Ma także wartość weryfikacyjną dla samej firmy. Po latach czy nawet miesiącach można bowiem zajrzeć do dokumentu i sprawdzić, czy przedsiębiorstwu udało się dokonać wszystkich zadań, które sobie zakładało, a z czym sobie nie poradziło.

Biznesplan to także wizytówka firmy. Dobrze napisany może pomóc załatwiać inwestorów i partnetów, którzy będą chcieli wesprzeć nasz biznes. Co więcej, to również istotny dokument z punktu widzenia pracowników. Jeśli bowiem pracownik wie, że jego firma postawiona jest na pewnych fundamentach, jak dobry biznesplan, ma na siebie pomysł i cel, jest pewniejszy o swoje stanowisko. Dobry biznesplan może również zachęcać potencjalnych pracowników do zatrudnienia się w danym przedsiębiorstwie.

Biznesplan - co to?

Biznesplan to dokument planistyczny tworzony na potrzeby przedsiębiorstwa. Głównym zadaniem biznesplanu jest zwykle ocena opłacalności przedsięwzięć gospodarczych, jakich podjąć się ma dana firma w przyszłości. Odzwierciedla działanie firmy na papierze - opisuje system zatrudnienia, a także podstawowe potrzeby firmy, wymagane by ta działania. Zawiera zwykle również analizę SWOT, czyli analizę mocnych stron, słabych stron, szans i zagrożeń.

Tagi:

Własna firmapracownicypracodawcyPolska

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Scena

Praca

Życie muzyka. Nie jest łatwo utrzymać się z pasji

Czytaj więcej >

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >