Po co piszemy biznesplan?
Autor Przemysław Terlecki - 11 Lipca 2019

Po co piszemy biznesplan? To jeden z filarów zakładania firmy

Po co piszemy biznesplan? Zanim zaczniemy pracować nad biznesplanem warto się zastanowić w ogóle, w jakim celu go piszemy i po co nam się on przyda. Jest kilka powodów, które sprawiają, że biznesplan naprawdę warto napisać.

Po co piszemy biznesplan? Powodów jest kilka i niewątpliwie są one znaczące dla przyszłego szefa firmy i jego ekipy, która skupia się na pisaniu biznesplanu. Przede wszystkim należy pamiętać o korzyściach finansowych, które mogą płynąć z napisania biznesplanu. Bez jego przedłożenia w Urzędzie Pracy czy w banku, nie mamy co liczyć na pieniądze na rozwój, które często są zbawienne dla młodych firm.

Jednakże to tylko jedna z zalet napisania biznesplanu. Dobrze, czyli rzetelnie i wiarygodnie napisany biznesplan jest niewątpliwie przyjacielem przedsiębiorcy. Pozwala bowiem na symulację przyszłości firmy, jej możliwości, mocne i słabe strony, a także zagrożenia i sposoby radzenia sobie z nimi. To także szczegółowy opis przedsiębiorstwa w jego wymiarze finansowym i gospodarczym. Zawiera także stanowiska wymagane do działania firmy, ale również narzędzia potrzebne do pracy i inne szczegóły na temat działania firmy.

500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzin500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzinCzytaj dalej

Po co piszemy biznesplan?

Dobrze napisany biznesplan jest więc prawdziwym kompendium wiedzy o firmie, a także jej najbliższej przestrzeni. Ma także wartość weryfikacyjną dla samej firmy. Po latach czy nawet miesiącach można bowiem zajrzeć do dokumentu i sprawdzić, czy przedsiębiorstwu udało się dokonać wszystkich zadań, które sobie zakładało, a z czym sobie nie poradziło.

Biznesplan to także wizytówka firmy. Dobrze napisany może pomóc załatwiać inwestorów i partnetów, którzy będą chcieli wesprzeć nasz biznes. Co więcej, to również istotny dokument z punktu widzenia pracowników. Jeśli bowiem pracownik wie, że jego firma postawiona jest na pewnych fundamentach, jak dobry biznesplan, ma na siebie pomysł i cel, jest pewniejszy o swoje stanowisko. Dobry biznesplan może również zachęcać potencjalnych pracowników do zatrudnienia się w danym przedsiębiorstwie.

Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyIch majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyCzytaj dalej

Biznesplan - co to?

Biznesplan to dokument planistyczny tworzony na potrzeby przedsiębiorstwa. Głównym zadaniem biznesplanu jest zwykle ocena opłacalności przedsięwzięć gospodarczych, jakich podjąć się ma dana firma w przyszłości. Odzwierciedla działanie firmy na papierze - opisuje system zatrudnienia, a także podstawowe potrzeby firmy, wymagane by ta działania. Zawiera zwykle również analizę SWOT, czyli analizę mocnych stron, słabych stron, szans i zagrożeń.

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. Pod Radomiem zabrakło już wody
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News