Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Po co piszemy biznesplan? To jeden z filarów zakładania firmy
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 11.07.2019 02:00

Po co piszemy biznesplan? To jeden z filarów zakładania firmy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Po co piszemy biznesplan? Powodów jest kilka i niewątpliwie są one znaczące dla przyszłego szefa firmy i jego ekipy, która skupia się na pisaniu biznesplanu. Przede wszystkim należy pamiętać o korzyściach finansowych, które mogą płynąć z napisania biznesplanu. Bez jego przedłożenia w Urzędzie Pracy czy w banku, nie mamy co liczyć na pieniądze na rozwój, które często są zbawienne dla młodych firm.

Jednakże to tylko jedna z zalet napisania biznesplanu. Dobrze, czyli rzetelnie i wiarygodnie napisany biznesplan jest niewątpliwie przyjacielem przedsiębiorcy. Pozwala bowiem na symulację przyszłości firmy, jej możliwości, mocne i słabe strony, a także zagrożenia i sposoby radzenia sobie z nimi. To także szczegółowy opis przedsiębiorstwa w jego wymiarze finansowym i gospodarczym. Zawiera także stanowiska wymagane do działania firmy, ale również narzędzia potrzebne do pracy i inne szczegóły na temat działania firmy.

Po co piszemy biznesplan?

Dobrze napisany biznesplan jest więc prawdziwym kompendium wiedzy o firmie, a także jej najbliższej przestrzeni. Ma także wartość weryfikacyjną dla samej firmy. Po latach czy nawet miesiącach można bowiem zajrzeć do dokumentu i sprawdzić, czy przedsiębiorstwu udało się dokonać wszystkich zadań, które sobie zakładało, a z czym sobie nie poradziło.

Biznesplan to także wizytówka firmy. Dobrze napisany może pomóc załatwiać inwestorów i partnetów, którzy będą chcieli wesprzeć nasz biznes. Co więcej, to również istotny dokument z punktu widzenia pracowników. Jeśli bowiem pracownik wie, że jego firma postawiona jest na pewnych fundamentach, jak dobry biznesplan, ma na siebie pomysł i cel, jest pewniejszy o swoje stanowisko. Dobry biznesplan może również zachęcać potencjalnych pracowników do zatrudnienia się w danym przedsiębiorstwie.

Biznesplan - co to?

Biznesplan to dokument planistyczny tworzony na potrzeby przedsiębiorstwa. Głównym zadaniem biznesplanu jest zwykle ocena opłacalności przedsięwzięć gospodarczych, jakich podjąć się ma dana firma w przyszłości. Odzwierciedla działanie firmy na papierze - opisuje system zatrudnienia, a także podstawowe potrzeby firmy, wymagane by ta działania. Zawiera zwykle również analizę SWOT, czyli analizę mocnych stron, słabych stron, szans i zagrożeń.