BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Macierewicz do prokuratury. PO-KO złożyło zawiadomienie o przestępstwie

15 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Poseł PO-KO Cezary Tomczyk złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Antoniego Macierewicza i podkomisję smoleńską.

Poseł PO-KO Cezary Tomczyk zapowiedział, że złoży w poniedziałek w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Antoniego Macierewicza - szefa podkomisji smoleńskiej oraz wniosek do NIK ws. kontroli finansów podkomisji smoleńskiej.

12 lipca Cezary Tomczyk i Paweł Suski zostali wezwani przed Podkomisję do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, czyli tzw. podkomisję smoleńską, "w celu udzielenia informacji koniecznych do wyjaśnienia zdarzenia lotniczego z dnia 10 kwietnia 2010 r.". Jak zdradził Tomczyk, przesłuchanie było prowadzone tylko i wyłącznie przez Macierewicza, “przy pustym budynku, przy jednej pani sekretarce, z jednym żołnierzem na wartowni".

Co więcej, gdy poseł Suski poprosił o Macierewicza o dokument uprawniający go do prowadzenia czynności w ramach prac podkomisji, ten po prostu wyciągnął z szafy pusty blankiet legitymacji, wypełnił go i dał Suskiemu. 

Dlatego też, Tomczyk postanowił złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Antoniego Macierewicza i przez podkomisję smoleńską w związku z art. 231 Kodeksu karnego, czyli z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Według posła PO-KO - Macierewicz nie był w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie, na jakiej podstawie działa podkomisja. Tomczyk stwierdził, że to jest kpina z państwa, to jest kpina z podkomisji, to jest kpina z ofiar katastrofy smoleńskiej.

“Podkomisja smoleńska do likwidacji”

Po czterech latach zmarnowanych szans, po czterech latach wydatkowania milionów złotych na działalność tej podkomisji przez podatników, wreszcie po dziesiątkach ekshumacji, również naszych przyjaciół i kolegów, z którymi tutaj pracowaliśmy w Sejmie, ta komisja nie doszła do żadnych wniosków, nie podważyła żadnych ustaleń komisji Jerzego Millera - uważa poseł i stwierdza, że powinna ona zostać  jak najszybciej zlikwidowana.

PO-KO ma zamiar zwrócić się też do Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o pilne skontrolowanie prac podkomisji, "gospodarności wydatkowania pieniędzy na tę komisję i przez tę komisję".

PO-KO ma zamiar zwrócić się też do Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o pilne skontrolowanie prac podkomisji, "gospodarności wydatkowania pieniędzy na tę komisję i przez tę komisję".

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >