BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wydatki Polaków na ślub i wesele. Kwoty czasem mogą zaskakiwać

19 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Ile kosztuje wesele? Z każdym rokiem coraz więcej. Zdradzamy ile średnio kosztuje Polaków ten "wyjątkowy dzień i ile dajemy w kopercie parze młodej.

Wartość rynku ślubnego w Polsce to ponad 7 mld zł rocznie. Każdego roku z “kopert” nowożeńcy dostają 2,5-3 mld zł, jak wynika z danych firm monitorujących rynek ślubny 

Zyskowna branża ślubna

Jak mówi Robert Pieczyński z zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów, rynek weselny w Polsce  dzieli się na trzy segmenty kosztowe.

W pierwszym, najpopularniejszym - 75% rynku, budżet nowożeńców na zorganizowanie wesela nie przekracza 50 tysięcy złotych, w drugim segmencie - średniobudżetowym, który stanowi 22% rynku, wydatki mieszczą się w przedziale 50 do 150 tysięcy złotych. Segment niskobudżetowy rośnie rocznie w tempie 10-12%, natomiast w segmentach średnio i wysokobudżetowych, co cztery lata wydatki się podwajają - tłumaczył Pieczyński. 

Ile “najważniejszy dzień w życiu” kosztuje Polaków?

Jak zbadał serwis Wedding.pl, 38% par na wesele wydaje od 41 do 60 tysięcy złotych. Trochę mniej, bo 32% płaci od 21 do 40 tys. zł, zaś 12% - aż 61-80 tys. zł. Tylko 8% na wesele wydało mniej niż 20 tys. zł. Warto jednak wspomnieć, że zazwyczaj nowożeńcy nie pokrywają sami całej kwoty, często finansowo wspierają ich rodzice (w 52% przypadków). Mniej niż ⅓ nowożeńców sama ponosi koszty imprezy. Jeszcze mniej przygotowuje się finansowo na te wydarzenie - tylko 8% par ma odłożone pieniądze na ten cel. W 7% wesele finansują rodzice.

Nasze badanie pokazało, że Polacy oczekują niższych kosztów ślubu, niż wynoszą one w rzeczywistości. W takiej sytuacji wiele osób ratuje się kredytem. Czy warto jednak zaczynać wspólne życie od zobowiązań finansowych, które później trzeba będzie długo spłacać? — mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK. 

Koszty wesela

Jakie więc koszty muszą więc ponieść para młoda i ich rodzice? Według raportu Wedding.pl, większość zapłaci za każdą z usług weselnych więcej niż 1500 zł (np. za fotografa, kamerzystę, DJ-a czy zespół weselny). Suknia ślubna kosztuje jeszcze więcej - 2000-3000 zł. Do tego dochodzą jeszcze obrączki, za które największa liczba par zapłaci 1500-2000 zł. Z kolei “talerzyk” dla jednego gościa weselnego to koszt ok. 200-250 zł.

Raczej już nikt nie oczekuje, że wesele się “zwróci”. Według badania, prawie co trzeci Polak w ramach ślubnego prezentu daje parze młodej od 300 do 500 złotych. Większe kwoty ofiarowują osoby po 50. roku życia. 37% z nich może wręczyć od 500 do 1000 złotych.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >