Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Trump "mógłby zmieść Afganistan". Kabul żąda wyjaśnień
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 23.07.2019 02:00

Trump "mógłby zmieść Afganistan". Kabul żąda wyjaśnień

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Donald Trump, 45. prezydent Stanów Zjednoczonych, słynie z ostrych, często bardzo kontrowersyjnych wypowiedzi. Tym razem prezydent naraził się Afgańczykom, którzy teraz żądają od Trumpa wyjaśnień. Co takiego powiedział Donald Trump? Po tym, jak Trump spotkał się z pakistańskim premierem Imranem Khanem w Białym Domu, oświadczył, że Stany Zjednoczone są w stanie w 10 dni wygrać wojnę z Afganistanem. Taki konflikt miałby się zakończyć "zmieceniem Afganistanu z powierzchni ziemi".

Wypowiedź Donalda Trumpa oczywiście nie spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony Afgańczyków. Jak ci oświadczyli "afgański naród nie pozwala ani nigdy nie pozwoli, by jakiekolwiek obce państwo decydowało o jego losie". Zażądali także, by Donald Trump wytłumaczył się ze swoich feralnych słów.

Donald Trump wytłumaczy swoje słowa?

Oprócz słow o zmieceniu Afganistanu Donald Trump zaznaczył także, że widzi Pakistan jako pomocnika w ustalaniu pokoju w owładniętym wojną domową od 18 lat kraju. Jak informuje Dziennik.pl, premier Pakistanu zaś wyraził nadzieję, że uda mu się wymóc na talibach kontynuowanie rozmów pokojowych, które są tak potrzebne, by kraj ten wyszedł z kryzysu.

Pokój w Afganistanie jest coraz bardziej możliwy. Na początku miesiąca bowiem politycy afgańscy oraz talibowie doszli do wniosku, że stworzą wspólnie "mapę drogową na rzecz pokoju" i będą dążyć do przeprowadzenia procesu pokojowego. W ostatnim czasie jednak coraz mniej podoba się to w środowisku talibów, których jednak do pokoju ma przekonywać m.in. Pakistan. Kraj ten dotąd uważany był za negatywnego bohatera konfliktu, jak czytamy na Dziennik.pl, jednak USA postarało się ostatnio o zwerbowanie go na rzecz pokoju.