BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Orlen uruchamia program profilaktyki zdrowotnej dla wszystkich mieszkańców Płocka i powiatu płockiego

11 Lipca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Program monitorowania stanu zdrowia, profilaktyki i leczenia chorób płuc, który obejmie mieszkańców Płocka i powiatu płockiego, zainicjowany został w poniedziałek przez PKN Orlen pod patronatem ministra zdrowia.

W realizację prozdrowotnej inicjatywy zaangażowały się także warszawskie instytuty medyczne: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, które podpisały z PKN Orlen list intencyjny w tej sprawie.

„Czujemy się odpowiedzialni za najbliższe otoczenie. W Płocku zatrudnionych jest blisko 70 proc. spośród wszystkich pracowników PKN Orlen, czyli ponad 3,5 tys. osób. Nasz projekt jest przykładem unikalnego w skali kraju partnerstwa biznesu i sektora zdrowia, w którym ważną rolę odegrało Ministerstwo Zdrowia” – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

„Chcemy zaangażować pracodawców w budowanie postaw społecznych – powiedział podczas uroczystości podpisywania listu intencyjnego wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. – Swoim programem PKN Orlen zrealizował z nawiązką założenia kampanii społecznej >Planuję długie życie<” – mówił Gadomski, podkreślając wyjątkowy wymiar inicjatywy koncernu.

Maciej Małecki, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, podkreślił, że w projekcie zainicjowanym przez PKN Orlen spotyka się największa polska firma i największy koncern Europy Środkowowschodniej z najlepszymi ekspertami w zakresie medycyny. „To pozwala liczyć na długofalowe, pozytywne efekty programu” – mówił Małecki.

W ocenie wiceministra Gadomskiego, projekt zainicjowany przez PKN Orlen w dużej części odnosi się do najważniejszej kwestii współczesnej onkologii – profilaktyki. „Mamy w Polsce doskonałych ekspertów prowadzących terapie. Mamy wysokiej jakości infrastrukturę i dobry panel możliwości leczenia, ale mamy problem w zapobieganiu” – zaznaczył wiceminister zdrowia.

Zapowiedział, że w ramach programu duży nacisk zostanie położony na działania obejmujące kształtowanie właściwych, prozdrowotnych postaw społecznych, na badania profilaktyczne oraz na wczesną edukację prozdrowotną, prowadzoną już od przedszkola.

„Działania będą kierowane do wszystkich dorosłych mieszkańców, dzieci i młodzieży, ale także lekarzy, którzy zajmują się diagnostyką. W ten sposób w długim horyzoncie czasowym możliwe będzie ograniczenie ryzyka zachorowań” – deklarował prezes Daniel Obajtek.

W ocenie PKN Orlen, finansowany program znacząco poprawi stan wiedzy mieszkańców o przyczynach i objawach chorób układu oddechowego, przełamie także strach przed badaniami i pozwoli prowadzić skuteczną wczesną diagnostykę chorób nowotworowych.

Koncern liczy także na skuteczność działań motywacyjnych, promujących regularną kontrolę stanu zdrowia oraz zdrowy styl życia, w tym pomoc osobom palącym w zaprzestaniu palenia.

„Dla pracodawcy będzie to duży benefit. To mniej absencji pracowników, mniej nowych rekrutacji. Na dzisiejszym, trudnym rynku pracy lepiej dbać o własną załogę niż o stały proces rekrutacji i szkolenia ciągle nowych kadr” – stwierdził wiceminister Gadomski.

„Wsparcie służby zdrowia zwróci się wielokrotnie w postaci poprawy zdrowia pracowników i mieszkańców. To świetna, długoterminowa inwestycja dla biznesu” – przekonywał z kolei prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii.

Program jest kolejnym profilaktycznym działaniem PKN Orlen, skierowanym do mieszkańców Płocka i powiatu płockiego. Podczas Dni Chemika w czerwcu br. we współpracy z Fundacją Orlen DAR SERCA spółka przygotowała w Płocku Miasteczko Zdrowia. W ciągu dwóch dni przebadało się w nim blisko 4 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje i badania kardiologiczne.

„Dlatego podjęliśmy decyzję o sfinansowaniu przez PKN Orlen zakupu nowego echokardiogramu do badania echa serca, który został już przekazany na użytek Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie” – mówił w poniedziałek Daniel Obajtek, wręczając symboliczny czek przedstawicielom instytutu.

Sprzęt medyczny, który właśnie trafił do placówki, będzie służył nie tylko mieszkańcom Płocka i powiatu płockiego, ale wszystkim pacjentom.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >