BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rośnie zadłużenie na smartfon. Polacy winni ponad 1,1 mld złotych

10 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Smartfon coraz ważniejszym elementem codziennego życia Polaków. Wskazuje na to nie tylko ich rosnąca popularność, ale także fakt, że rośnie dług na nie. Okazuje się, że młodzi Polacy kupują najnowsze modele dla prestiżu, ale na kredyt.

Smartfon to już prawdziwa podstawa codziennego życia. Dzięki temu małemu sprzętowi jesteśmy dostępni niemalże w każdym miejscu świata o każdej porze dnia i nocy. To jednak coraz częściej nie tylko narzędzie praktyczne, ale także element naszego ubioru, a niektórzy smartfony traktują jak prawdziwą biżuterię, czy przepustkę do prestiżu. Jak wskazuje w środę Rzeczpospolita, najczęściej robią to ludzie młodzi.

Rzeczpospolita donosi o przerażającym trendzie wśród młodych. Okazuje się, że dla najmłodszych z dorosłych Polaków smartfon to oznaka statusu ich życia. Dlatego też ci nie mają oporów przed wzięciem kredytów czy też związaniem się umową, na którą po prostu nie mają środków. Doszło do tego, że Polacy są winni firmom telekomunikacyjnym ponad 1,14 mld złotych.

Smartfon sprawą prestiżu, ale dla wielu to za dużo

Wiele danych można wyciągnąć z Krajowego Rejestru Długów. Na tym w kwestii niespłacania zobowiązań dotyczących smartfonów widnieje 360 tys. klientów i 23 tys. firm. W sumie wszyscy winni są operatorom sieci telekomunikacyjnych aż 1 mld 145 mln złotych. Jednak aż 83% tego długu stanowią niespłacone zobowiązania dłużników.

Najpoważniejszy problem jest wśród młodych Polaków w przedziale wiekowym 18 - 25 lat. W 2014 roku ich dług wobec telekomów wynosił 4,6 mln złotych, a obecnie to już 147 mln złotych. Jak podaje Rzeczpospolita, to wzrost o 3 000%. Jak mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, młodzi coraz częściej biorą drogie telefony na umowę dla prestiżu, a potem okazuje się, że nie są w stanie ich spłacać.

Drogi i nowy model smartfona to w wielu kręgach oznaka statusu materialnego, a dla sporej grupy osób przepustką do posiadania takiego sprzętu jest długoterminowa umowa z operatorem. Z opłatą abonamentu mają już problem - mówi Łącki.

Drogi i nowy model smartfona to w wielu kręgach oznaka statusu materialnego, a dla sporej grupy osób przepustką do posiadania takiego sprzętu jest długoterminowa umowa z operatorem. Z opłatą abonamentu mają już problem - mówi Łącki.

Podobne artykuły

Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >