Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Jakie wynagrodzenie za pracę w niedzielę? Znaj swoje prawa
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 11.07.2019 02:00

Jakie wynagrodzenie za pracę w niedzielę? Znaj swoje prawa

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Jakie wynagrodzenie za pracę w niedzielę? Kodeks pracy za pracę w tym dniu uznaje wykonywanie działań wynikających ze stosunku pracy w godzinach od 6:00 w niedzielę do 6:00 w poniedziałek (choć pracodawca ma prawo w swoim zakładzie określić inne godziny). Wedle zasady pracownikowi za pracę w niedzielę, która zwyczajowo uważana jest za dzień wolny, jak święta, przysługuje dzień wolny.

Ten należy wykorzystać do 6 dni po niedzieli lub 6 dni przed tą niedzielą, w którą to miejsce miała praca. Jeśli jednak nie da się tego zrobić, dzień wolny przysługuje pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w którym to miejsce miała rzeczona praca w niedzielę. Co jednak, jeśli pracownik nie wykorzysta dnia wolnego?

Jakie wynagrodzenie za pracę w niedzielę?

Kiedy więc pracownik nie wykorzysta dnia wolnego od pracy, pracodawca zobowiązany jest wypłacić mu odpowiedni dodatek z tytułu wykonywania pracy w niedzielę. Dodatek ten jest w wysokości 100% dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. Oznacza to więc, że pracując w niedzielę, pracownik otrzymuje pensję, jakby przepracowywał dwa dni.

Co ciekawe, jeśli pracownik wykonuje pracę w niedzielę, która jest świętem, wówczas nie ma co liczyć na potrojenie swojej pensji za dzień pracy. Wedle Kodeksu pracy praca w niedziele będące świętami jest liczona tak samo, jak praca w zwykłą niedzielę. Natomiast pracownicy zatrudnieni w systemie weekendowej pracy nie otrzymują żadnych dodatków za pracę w niedziele.