Jakie wynagrodzenie za pracę w niedzielę?
Autor Przemysław Terlecki - 11 Lipca 2019

Jakie wynagrodzenie za pracę w niedzielę? Znaj swoje prawa

Jakie wynagrodzenie za pracę w niedzielę? Pracownikowi za pracę w niedzielę i święta powinny przypadać odpowiednie rekompensaty w związku z wykonywaną w te dni pracą. O jakich dokładnie mowa?

Jakie wynagrodzenie za pracę w niedzielę? Kodeks pracy za pracę w tym dniu uznaje wykonywanie działań wynikających ze stosunku pracy w godzinach od 6:00 w niedzielę do 6:00 w poniedziałek (choć pracodawca ma prawo w swoim zakładzie określić inne godziny). Wedle zasady pracownikowi za pracę w niedzielę, która zwyczajowo uważana jest za dzień wolny, jak święta, przysługuje dzień wolny.

Ten należy wykorzystać do 6 dni po niedzieli lub 6 dni przed tą niedzielą, w którą to miejsce miała praca. Jeśli jednak nie da się tego zrobić, dzień wolny przysługuje pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w którym to miejsce miała rzeczona praca w niedzielę. Co jednak, jeśli pracownik nie wykorzysta dnia wolnego?

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Czytaj dalej

Jakie wynagrodzenie za pracę w niedzielę?

Kiedy więc pracownik nie wykorzysta dnia wolnego od pracy, pracodawca zobowiązany jest wypłacić mu odpowiedni dodatek z tytułu wykonywania pracy w niedzielę. Dodatek ten jest w wysokości 100% dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. Oznacza to więc, że pracując w niedzielę, pracownik otrzymuje pensję, jakby przepracowywał dwa dni.

Co ciekawe, jeśli pracownik wykonuje pracę w niedzielę, która jest świętem, wówczas nie ma co liczyć na potrojenie swojej pensji za dzień pracy. Wedle Kodeksu pracy praca w niedziele będące świętami jest liczona tak samo, jak praca w zwykłą niedzielę. Natomiast pracownicy zatrudnieni w systemie weekendowej pracy nie otrzymują żadnych dodatków za pracę w niedziele.

Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyIch majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. Pod Radomiem zabrakło już wody
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.